Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane GUS dotyczące bezrobocia. "Wszyscy powinni to teraz obserwować"

137
Podziel się:

W lipcu 2022 r. bezrobocie jest na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej, co sugeruje, że rynek pracy w Polsce pozostaje silny. Aczkolwiek – jak przestrzegają eksperci – nie wiadomo, jak długo ten poziom się utrzyma. Stopa bezrobocia w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9 proc. wobec 4,9 proc. w czerwcu - podał w środę 24 sierpnia GUS.

Są najnowsze dane GUS dotyczące bezrobocia. "Wszyscy powinni to teraz obserwować"
Stopa bezrobocia to obecnie zdaniem ekspertów bardzo ważna dana, której wzrost może sugerować, że Polska pogrąża się w recesji (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu. Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc.

GUS opublikował też dane dotyczące aktywności zawodowej. W II kwartale 2022 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 57,9 proc. ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z I kwartałem 2022 r., wskaźnik ten zmniejszył się o 0,1 p. proc., natomiast w odniesieniu do II kwartału 2021 r. zwiększył się o 0,3 p. proc.

W II kwartale 2022 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15–89 lat wyniosła 17 mln 224 tys., z tego: 16 mln 770 tys. stanowili pracujący, natomiast 454 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w tej grupie wieku liczyła 12 mln 508 tys.

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w II kw. 2022 r. 2,6 proc. wobec 3,1 proc. w I kw. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekspert: stopa bezrobocia to teraz dana, którą wszyscy powinni obserwować

Jak zauważył w komentarzu dla money.pl, główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski, zeszłotygodniowe dane o spadku PKB kwartał do kwartału czy bardzo negatywne nastroje konsumentów niepokoją, ale tragedii jeszcze nie ma.

Mamy wysoką inflację, ograniczoną aktywność inwestycyjną, dużą niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę. – Ale schłodzenie gospodarki następuje po okresie, gdy była mocno przegrzana i to jest także droga do obniżenia inflacji – powiedział Maliszewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Idzie fala zwolnień? Belka o czarnym scenariuszu

– Wysoka inflacja będzie powodowała, że nasze możliwości finansowe będą się kurczyć. Na razie nie ma jednak wzrostu bezrobocia i choć należy się go spodziewać, to nie powinien być gwałtowny – stwierdza ekspert. Jeśli zaobserwujemy duży wzrost bezrobocia, to wtedy w jego ocenie należy się bardziej skłaniać do teorii, że realizuje się najczarniejszy scenariusz.

2022 r. wobec 5,1 proc. w maju - przekazał w poniedziałek 25 lipca Główny Urząd Statystyczny (GUS). To był najlepszy wynik od ponad trzech dekad. Ostatni raz bezrobocie poniżej 5 proc. Polska odnotowała w 1990 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
A ilu
rok temu
jest takich co całkiem nieźle zarabia na czarno i jeszcze pobiera zasiłek dla bezrobotnych i dodatki socjalne.
...
rok temu
Super, wszystko fajnie wygląda w statystykach ale pytanie jaka jest jakość tej pracy ??! Bo najwięcej jest ofert za najniższą krajową a coś lepszego znaleźć to nadal albo trzeba mieć znajomości albo duuużo szczęścia + umiejętności i wiedzę a najlepiej wszystko na raz
Paweł
rok temu
Oficjalne dane a ile osób nie rejestruje się w up
Ramzes
rok temu
Ja to w wieku 90 lat budowałem piramidy, i co można?
CyPiSek
rok temu
Szukam roboty w spółce skarbu państwa. Jestem z zawodu dyrektorem.
...
Następna strona