Notowania

Biedroń: trzeba wznowić działania komisji majątkowej

Nie atakujemy religii, chcemy za to zerwać ten niezdrowy układ, między "tronem, a ołtarzem", między politykami, a biskupami - przekonywał Robert Biedroń. Zapowiedział, że chce, by Komisja Majątkowa zbadała w jaki sposób kościół otrzymywał majątek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Robert Biedroń na konwencji (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Zamiast rozdawać publiczny majątek Kościołowi, Komisja Majątkowa sprawdzi, czy kolejne rządy przekazywały ten majątek w interesie, czy na szkodę Polek i Polaków - zapowiedział w sobotę lider Wiosny Robert Biedroń na warszawskiej konwencji wyborczej partii.

Lider Wiosny zwrócił się też z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o zawieszenie od września lekcji religii w szkołach.

- Do czasu wyjaśnienia niejasnych relacji między państwem, a Kościołem, nauczanie lekcji religii powinno być zawieszone, a później wycofane. Potrzebujemy do tego tylko prostego rozporządzenia - oświadczył Biedroń. Dodał, że w zamian za to proponuje więcej lekcji języka angielskiego.

Obejrzyj: Biedroń o fundamentalizmie Radia Maryja

Komisja majątkowa, w zasadzie komisje działały przy MSWiA od 1989 do 2011 r. Odpowiadały za wydawanie decyzji, na mocy których kościoły i związki wyznaniowe otrzymywały rekompensaty finasowe lub działki w zamian za mienie odebrane przez komunistów. Komisje wydały decyzje o wypłacie ponad 140 mln zł i przekazaniu działek wartych ponad 5 mld zł.

Wiosna żąda także powołania sejmowej komisji ds. zadośćuczynienia ofiarom Kościoła katolickiego, której projekt przygotowała fundacja "Nie lękajcie się". Zapowiedział także, że Wiosna poprze projekt obywatelski w tej sprawie.

Według Biedronia, komisja taka "musi dostać dostęp do wszystkich dokumentów kościelnych, zajmie się więc zbadaniem wszystkich przypadków pedofilii w Kościele".

Robert Biedroń podczas konwencji Wiosny w Warszawie
Biedroń: PiS wprowadził w Polsce szariat

- Wiemy dzisiaj, że dowody na pedofilię są na wyciągnięcie ręki w kuriach biskupich w całym kraju. Wystarczy tylko chcieć, wystarczy mieć odwagę, wystarczy by zajęły się nim odpowiednie organy państwa i Wiosna do tego doprowadzi - zapowiedział Biedroń.

Robert Biedroń składa pozew. Chodzi o aferę pedofilską w Słupsku.
Biedroń pozywa posłów PO. Ostra walka Platformy i Wiosny ws. pedofilii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-05-2019

martaRozliczyć czarną sektę! Do ostatniego grosza! I przestańcie wreszcie dawać na tacę, bo to jest wspieranie szkodliwej instytucji!

18-05-2019

niemlodygonić pedofili najlepiej razem z partią, która wciąż klęczy

18-05-2019

MichalTak trzymać I jeszcze USA armię pogonic I może będzie normalnie wreszcie w tym kraju

Rozwiń komentarze (220)