Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Biedroń: trzeba wznowić działania komisji majątkowej

220
Podziel się

Nie atakujemy religii, chcemy za to zerwać ten niezdrowy układ, między "tronem, a ołtarzem", między politykami, a biskupami - przekonywał Robert Biedroń. Zapowiedział, że chce, by Komisja Majątkowa zbadała w jaki sposób kościół otrzymywał majątek.

Robert Biedroń na konwencji
Robert Biedroń na konwencji (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDnDXnlx

- Zamiast rozdawać publiczny majątek Kościołowi, Komisja Majątkowa sprawdzi, czy kolejne rządy przekazywały ten majątek w interesie, czy na szkodę Polek i Polaków - zapowiedział w sobotę lider Wiosny Robert Biedroń na warszawskiej konwencji wyborczej partii.

Lider Wiosny zwrócił się też z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o zawieszenie od września lekcji religii w szkołach.

bDnDXnlz

- Do czasu wyjaśnienia niejasnych relacji między państwem, a Kościołem, nauczanie lekcji religii powinno być zawieszone, a później wycofane. Potrzebujemy do tego tylko prostego rozporządzenia - oświadczył Biedroń. Dodał, że w zamian za to proponuje więcej lekcji języka angielskiego.

Zobacz także: Obejrzyj: Biedroń o fundamentalizmie Radia Maryja

Komisja majątkowa, w zasadzie komisje działały przy MSWiA od 1989 do 2011 r. Odpowiadały za wydawanie decyzji, na mocy których kościoły i związki wyznaniowe otrzymywały rekompensaty finasowe lub działki w zamian za mienie odebrane przez komunistów. Komisje wydały decyzje o wypłacie ponad 140 mln zł i przekazaniu działek wartych ponad 5 mld zł.

bDnDXnlF

Wiosna żąda także powołania sejmowej komisji ds. zadośćuczynienia ofiarom Kościoła katolickiego, której projekt przygotowała fundacja "Nie lękajcie się". Zapowiedział także, że Wiosna poprze projekt obywatelski w tej sprawie.

Według Biedronia, komisja taka "musi dostać dostęp do wszystkich dokumentów kościelnych, zajmie się więc zbadaniem wszystkich przypadków pedofilii w Kościele".

bDnDXnlG

- Wiemy dzisiaj, że dowody na pedofilię są na wyciągnięcie ręki w kuriach biskupich w całym kraju. Wystarczy tylko chcieć, wystarczy mieć odwagę, wystarczy by zajęły się nim odpowiednie organy państwa i Wiosna do tego doprowadzi - zapowiedział Biedroń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnDXnma
KOMENTARZE
(220)
marta
2 lata temu
Rozliczyć czarną sektę! Do ostatniego grosza! I przestańcie wreszcie dawać na tacę, bo to jest wspieranie szkodliwej instytucji!
niemlody
2 lata temu
gonić pedofili najlepiej razem z partią, która wciąż klęczy
Michal
2 lata temu
Tak trzymać I jeszcze USA armię pogonic I może będzie normalnie wreszcie w tym kraju
bDnDXnmb
miki
2 lata temu
w koncu niech zrobi pozadek z tym gangiem okradajacy polske i polakow maja dosyc z komuni ,tacy ,pogrzebow i uslug swiadczonych bez odprowadzania podatku!!!!!!!!!!!!!!!
Pitu, pitu
2 lata temu
Dawno już sprzedali działki otrzymane, rozliczyć trzeba komisję która decydowała o zwrocie tych nieruchomości, to jest przekręt na skalę światową
...
Następna strona