Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Biedronka kontra "Solidarność". JMP musi pokazać listę zatrudnionych

9
Podziel się:

UODO wydał ważną decyzję. Stwierdził, że Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki, musi udostępnić związkowcom z "Solidarności" listę pracowników. To niezbędne do przeprowadzenia referendum strajkowego.

Decyzja UODO ws. referendum strajkowego związkowców z "S" w Biedronce
Decyzja UODO ws. referendum strajkowego związkowców z "S" w Biedronce (East News)

Na tę decyzję związkowcy czekali aż 7 miesięcy, ale się doczekali. Urząd Ochrony Danych Osobowych stwierdził, że Jeronimo Martins Polska ma obowiązek udostępnienia "Solidarności" list pracowników sieci Biedronka. Te są niezbędne do przeprowadzenia referendum strajkowego - informuje Tygodnik Solidarność.

"Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nakazuje udostępnienie przez Jeronimo Martins Polska na rzecz zakładowej organizacji NSZZ 'Solidarność' danych osobowych pracowników zatrudnionych w Jeronimo Polska S.A. w dniu wydania niniejszej decyzji, w zakresie ich imion, nazwisk oraz miejsca świadczenia pracy celem przeprowadzenia referendum strajkowego” - brzmi treść pisma wydanego przez prezesa UODO, które opublikowali związkowcy. Decyzja Urzędu jest ostateczna.

Referendum strajkowe w Biedronce trwa od stycznia, przez co jest jednym z dłużej prowadzonych referendów. Związkowcy z "Solidarności" skarżą się nieco na opieszałość UODO, wypominając, że koledzy z ZNP otrzymali decyzję w swojej sprawie niemal od razu, tymczasem oni musieli czekać aż siedem miesięcy. Oberwało się również Jeronimo Martins Polska. - Pracodawca utrudniając przeprowadzenie referendum łamię Konstytucje, łamię ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i ustawę o związkach zawodowych. To jest karygodne - twierdzi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".

Związkowcy przypominają, że ich głównym postulatem w sporze z pracodawcą jest poprawa warunków pracy w sieci sklepów. Co do płac, "Solidarność" domaga się jedynie zmiany systemu premiowego.

Zobacz także: Obejrzyj: Wielka afera w Łebie przez… biedronkobusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl'

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
dghjhj
4 lata temu
Holerna Solidarnośc darmozjady związkowe i nic więcej
Przemek
4 lata temu
A co z celem gromadzenia danych osobowych przez pracodawcę? Dane nie są zbierane na potrzeby udostępniania związkom zawodowym. Czyli teraz JMP musi poinformować wszystkich pracowników o udostępnieniu danych osobowych innemu podmiotowi nie wskazanym w RODO oraz zmianie celu gromadzenia danych. Prokuratora, sądy itp zawsze mogą takie dane chcieć ale nie związki.
Hełm ham
4 lata temu
Będzie zastraszenia bo po co im wykaz pracownikow
Zdziwiony
4 lata temu
Polacy się cieszą, że właściciele tanicg3 dotąd sklepów, są zmuszani do rozmaitych ustępstw. Nie wiedzą, że to oni zapłacą za te ustępstwa.
CB
4 lata temu
Jeśli ktoś nie jest członkiem solidarności, to jakim prawem pracodawca ma im przekazywać jego dane osobowe? A listę swoich członków chyba mają, więc tam nie ma co przekazywać...