Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Biedronka i Rossmann to wyjątki. Sieci prawie nie płacą podatku dochodowego

143
Podziel się

Przychody wielomiliardowe, a zysków żadnych. Patrząc na wyniki działalności wielu sieci handlowych w Polsce aż dziw, że opłaca im się tę działalność prowadzić. Budżet wciąż musi się obejść smakiem. Konkretne pieniądze płacą tylko nieliczni.

Wpływy z CIT od sieci handlowych wzrosły w ubiegłym roku. Na czele płatników Biedronka.
Wpływy z CIT od sieci handlowych wzrosły w ubiegłym roku. Na czele płatników Biedronka. (Materiały prasowe, biedronka)
bDghapoB

231 miliardów złotych przychodów, a tylko 8,4 mld zł zysku brutto i od tego należne "marne" 1,6 mld zł podatku dochodowego. To wyniki działalności sieci handlowych w Polsce. W zestawieniu podatników CIT Ministerstwa Finansów na 36 firm handlu detalicznego, dziesięć nie przynosi żadnego dochodu. Kilka z nich od wielu lat działa "charytatywnie".

Co prawda wpływy z korporacyjnego podatku dochodowego od spółek handlowych wzrosły o 316 mln zł w ubiegłym roku, ale i tak te dane są kolejnym przyczynkiem do dyskusji o podatku od obrotów sieci handlowych.

handel cit

bDghapoD

W ubiegłym roku ani złotówki podatku dochodowego do polskiego budżetu nie odprowadziły według zestawienia ministerstwa: niemiecki Lidl (w danych ministerstwa dane prezentowane są pod nazwą właściciela sieci - FRF-Beteiligungs-GmbH), francuski Auchan, brytyjski Tesco, holenderski Macro Cash and Carry, francuski Intermarche i holenderskie Drogerie Natura (gwoli wyjaśnienia - holenderski właściciel należy do polskiego Pelionu) i tak dzieje się od lat.

Lidl tłumaczy, że zapłacił w ubiegłym roku 94 mln zł CIT, tyle że płaci nie sam Lidl Polska Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, ale jej komandytariusze. To ma według firmy powodować, że nie znalazła się na ministerialnej liście.

Zobacz też: Podatek handlowy wraca w dziwnej formie. "Za chwilę będzie też podatek mostowy i płotowy"

bDghapoJ

Kroplówką można nazwać wpłaty Carrefoura, który przy obrotach 9,2 mld zł w ubiegłym roku, na CIT przeznaczył 17 mln zł, czyli 0,2 proc. Zyski wykazuje oficjalnie od 2016 roku.

Są i tacy, którzy płacą

Solidne wpłaty do budżetu z CIT robi niemiecka sieć drogerii Rossmann. W ubiegłym roku wypracowała 237 mln zł podatku, czyli o 43 mln zł więcej rok do roku. Jest to aż 2,85 proc. przychodu spółki. I ten wysoki poziom nie odbiega od wypłat z poprzednich lat.

Przyjaźnie nastawiony do budżetu jest też Jeronimo Martins Polska, czyli portugalski (a właściwie od paru lat holenderski) właściciel sieci Biedronka. Sieć wypracowała dla budżetu w ubiegłym roku 511 mln zł należnego podatku, czyli o 50 mln zł więcej rok do roku. To stale równowartość około 1 proc. wygenerowanego obrotu.

bDghapoK

Najbardziej zwiększyła w ubiegłym roku wpłaty CIT polska sieć modowa LPP (m.in. Reserved, House, Mohito), która wypracowała najwięcej podatku co najmniej od 2014 roku (ministerstwo udostępnia dane od 2015 roku), czyli 145 mln zł - o 104 mln zł więcej rok do roku. To 0,9 proc. obrotu.

Na kolejnych miejscach wśród sieci handlowych w zwiększaniu wpłat do budżetu są po LPP: Eurocash (rok wcześniej właściciel Delikatesów Centrum i Mili miał straty), Biedronka, Rossmann i Dino.

Malały wpłaty z sieci Ikea, Media Saturn (zmiana marki Saturna na Media Markt najwyraźniej kosztowała) oraz Media Expert (intensywna kampania reklamowa). Wszystkie trzy jednak wykazywały zyski.

Podatek handlowy lekarstwem na CIT

Handel detaliczny na fali wzrostu zarobków i spadku bezrobocia ewidentnie się w naszym kraju rozwija. Powstają nowe sklepy, marki przykładają się do odświeżania wizerunku. I to wszystko na pewno nie po to, żeby wiecznie notować straty. A jednak wiele sieci od lat jest na minusie.

bDghapoL

To praprzyczyna planów wprowadzenia nowego podatku od sieci handlowych. Międzynarodowe sieci detaliczne mają możliwości unikania podatków i rozliczania zysków tam, gdzie im się najbardziej opłaca. Jak to robią?

Sklepy sieci w Polsce kupują na przykład towar od swoich zagranicznych spółek matek po zawyżonych cenach, sprzedają potem bez zysku albo tylko z małym zyskiem i per saldo w Polsce wychodzą na minus. Spółka matka rozliczy sobie podatek dochodowy w kraju, w którym jej się podoba, czyli zazwyczaj w kraju swojej siedziby, a potem ewentualnie, jeśli trzeba, uzupełnia kapitał swoich firm w Polsce.

Ustawa o nowym podatku została przyjęta latem 2016 r. i miała obowiązywać od września tego roku. Ale tuż po jej wejściu w życie została zawieszona przez Komisję Europejską. W maju unijny trybunał uznał jednak, że Polska ma prawo do opodatkowania wielkich sieci handlowych. Komisja się odwołała się od tego wyroku. Sprawa wprowadzenia podatku handlowego nadal nie jest zatem wyjaśniona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDghappe
podatki
wiadomości
KOMENTARZE
(143)
Wiktor
rok temu
Sieci wykończył tysiące małych rodzinnych sklepików. Płacili ZUS i byli niezależni gdyby to podsumować to straty przez działalność sieci byłyby ogromne.
Paweł
rok temu
No proszę Polaka doja jak mogą, ale o niemieckie i francuskie kapitały trzeba dbać . PODZIEKUJMY PO!!!!!
finter
rok temu
W Polsce Polak sprzedaje Polakowi polską pietruszkę,a zarabia na tym Niemiec lub Portugalczyk nie płacąc podatku.Geniusze jesteśmy.
bDghappf
Nick
rok temu
Dlatego tyle Biedronek, Lidl-ów a nawet Rossmann-ów stoi w Polsce, i wszyscy za 500€ miesięcznie w pocie czoła... Polska dobry kraj... tani skansen Europy
znafca
rok temu
Najlepiej jak Lidl się tumaczy że wpacił 1mld pdatku razem z VAT hahah chyba głównie VAT bo od tego nie da się uciec....
Najnowsze komentarze (143)
Kobyliusz
2 miesiące temu
To są firmy z różnych krajów a właściciele wszyscy z tej samej bajki ?
gosc
9 miesięcy temu
czekam i zacieram rączki jak PAn Morawiecki wprowadzi nakaz rozliczania się tutaj, będą piszczeć kwiczeć i Bruksela się skicha
T. Domar
rok temu
Ciekawa jest pozycja Dino. Jak na małego gracza w Polsce (zajmują pewno ~10. pozycje pod względem przychodow w handlu spożywczym i maja ~2% udzialu w rynku) sa na trzecim miejscu pod względem podatku wśród sieci spożywczych, po Bedronce i Eurocashu
lednah
rok temu
Przydałby się artykuł co sieci robią z zarobionymi pieniędzmi ... Biedra np. wszystko (prawie 2 mld zł) wypłaciła w dywidendzie spółce matce z portugali, czy tam z holandii ...
LdiL
rok temu
Redaktorze, To zdanie "Lidl może tłumaczyć brak zysków inwestycjami w otwarcia nowych sklepów" to bzdura. Otwarcia sklepów to CAPEX (nakłady inwestycyjne), które później są amortyzowane przez wiele lat i nie zjadają tak bardzo rocznego zysku netto. Warto byłoby dalej podrążyć dlaczego Lidl nie zapłacić żadnego podatku ... Tym bardziej, że są inne sieci, które otwierają sporo sklepów i równocześniej płacą spory podatek.
Andrzej
rok temu
8 miliardów zysku przy 231 miliardach obrotu to ponad 3 procent rentowności. Nie rozumiem co w tym dziwnego - tak przecież wygląda handel - w skali ogólnoświatowej to bardzo dobry wynik. Duże sieci z reguły są na poziomie 1 - 1,5%. Handel internetowy z reguły w ogóle nie przynosi zysku. Duże sieci przynajmniej zatrudniają legalnie pracowników i płacą ZUS od ich rzeczywistego wynagrodzenia. Mali sklepikarze w ogóle nie płacili podatku dochodowego (bo przecież nie zarabiali) a ZUS opłacali minimalny (jeśli w ogóle kogoś legalnie zatrudniali).
witt
rok temu
Ja doskonale pamiętam jak na każdej ulicy ktoś czymś handlował do puki SLD z Millerem nie zaczęło rządów. Wtedy otworzyli granicw dla hipermarketów. Tak obniżyły ceny że wszystkie małe firmy zaczęły upadać. Tłumaczyli to chłodzeniem gospodarki. Z kraju małych firm staliśmy się krajem zagranicznych warehousów i pracowników magazynowych. Teraz jeszcze podatku nie płacą powinno się te firmy wywalić z polski. Należy to przypominać aby rządy SLD nie wruciły bo znów zaczną chłodzić gospodarkę
cyna
rok temu
zmusić ich do płacenia podatku o powierzchni sklepów
bDghapoX
pogromca_mitó...
rok temu
LPP tylko dlatego wykazało dochód bo mu się optymalizacja na znakach towarowych nie udała. A kombinują na podatku wszyscy - krajowi i zagraniczni.
wina
rok temu
tuska
Remek
rok temu
No to LPP szacunek za patriotyczne podejście, na niektórych polskich się zawiodłem bo myślałem, że więcej płacą, o zagranicznych gigantach szkoda gadać.
LK
rok temu
43 mld na tyle nas okradli
RzadzaNamiBar...
rok temu
Dbają o tych dużych zapominając a tych małych już nie mogę się doczekać jak zacznie brakować na wypłaty dla urzędowych pensji nie mówiąc już o emeryturach i dodatkach dla bezrobotnych 500+. Małe firmy to tutaj jest cały napęd gospodarki!
swer
rok temu
żałosne jak komuna i neosocjalizm zrobiła wam pranie mózgu. powinniście domagać się dochodowego na poziomie tych sieci czyli pit 2%. dalej nie rozumiecie że komuna dorabia się na waszych garbach?
...
Następna strona