Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Biedronka nie dotrzymuje kroku polskiej sieci. Oto sekret Dino

171
Podziel się:

Portugalczycy czują na plecach oddech polskiego Dino. Choć ciągle pod względem skali działania Biedronka jest numerem jeden, w statystykach dotyczących wzrostu sprzedaży, zysków czy liczby otwieranych sklepów Dino rozkłada konkurenta na łopatki.

Co roku rośnie liczba sklepów Dino. Głównie w zachodniej części kraju.
Co roku rośnie liczba sklepów Dino. Głównie w zachodniej części kraju. (Dino)

W ubiegłym roku klienci zostawili w marketach Dino blisko 5,8 mld zł. Polska sieć coraz mocniej rozpycha się na rynku marketów, a ze względu na podobny charakter działalności, staje się poważnym konkurentem dla do tej pory dzielącej i rządzącej na rynku Biedronki. W wielu statystykach Dino bije na głowę portugalskiego rywala, którego właścicielem jest Jeronimo Martins.

Kolejne sklepy z logiem Biedronki pojawiają się jak grzyby po deszczu. W ubiegłym roku sieć powiększyła się o 77 nowych punktów. Sporo, ale niewiele w porównaniu z Dino, który otworzył prawie 3-krotnie więcej marketów - aż 202.

Oczywiście wciąż zdecydowanie więcej punktów sprzedaży ma Biedronka. Może pochwalić się wynikiem na poziomie 2900 sklepów wobec 977 należących do Dino. Różnica ta jednak systematycznie się zmniejsza i nic nie wskazuje na to, by się to zmieniło. Na koniec tego roku polska sieć chce dobić do 1200 sklepów, co oznaczałoby ponad 200 nowych obiektów. Biedronka celuje raczej w 100-150.

Konkurencję między Dino i Biedronką teraz, jak i w przyszłości, dobrze opisuje powiedzenie Klausa Schwaba (znanego niemieckiego ekonomisty), który twierdzi, że "w nowym świecie to szybka ryba zjada wolną rybę, a nie duża małą".

Zobacz także: Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Finanse Biedronki i Dino

Wciąż większa skala pozwala Biedronce również osiągać wielokrotnie większe przychody. Jej sprzedaż w 2018 roku wyniosła około 50 mld zł wobec niecałych 6 mld zł w Dino. Warto jednak zauważyć, że polska sieć poprawiła wyniki o 31 proc., a konkurent tylko o 6 proc.

Porównywalność w czasie statystyk sprzedaży zaburzają mocno nowo budowane markety. Dlatego w raportach sieci informują też o różnicach w przychodach w sklepach już wcześniej istniejących. Tzw. sprzedaż w sklepach porównywalnych w przypadku Dino rosła w tempie prawie 12 proc., czyli 4-krotnie szybciej niż w Biedronce.

parametr Dino Biedronka
liczba sklepów 977 2900
nowe sklepy w 2018 roku 202 77
wzrost sprzedaży 31% 5,8%
wzrost sprzedaży LFL (Porównywalne sklepy) 11,6% 2,7%
sprzedaż 5,84 mld zł 50,12 mld zł
EBITDA 541 mln zł 3 638 mln zł
inwestycje w 2018 roku 634 mln zł 1 592 mln zł
liczba pracowników 16,5 tys. 67 tys.

Jak przekłada się to na zyski? Zysk operacyjny EBITDA (przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją) w Dino wyniósł w ubiegłym roku 541 mln zł wobec 3 mld 638 mln zł w Biedronce.

Te najważniejsze statystyki dobrze pokazują, że Dino szybko goni konkurenta, ale skalą działalności ciągle jednak odstaje. Potwierdzają to również informacje o liczbie centrów dystrybucyjnych, których Biedronka ma aż 16, a Dino 3 oraz liczba pracowników, których jest odpowiednio 67 tys. i 16,5 tys.

Co wyróżnia Dino?

Dino cechuje m.in. jednolity format. Większość sklepów ma powierzchnię sali sprzedaży około 400 metrów kwadratowych i jest zlokalizowana głównie w mniejszych miejscowościach, małych i średnich miastach oraz na przedmieściach dużych miast.

Z pozoru Biedronka i Dino wyglądają podobnie. Są jednak między nimi pewne różnice, które mogą mieć znaczenie dla klientów. W przeciwieństwie do sieci dyskontowych, wszystkie sklepy Dino wyposażone są np. w stoiska mięsne z obsługą, do których towar dostarczany jest we wszystkie dni tygodnia (z wyjątkiem niedziel) z zakładu mięsnego prowadzonego przez Agro-Rydzynę, będącego w 100 proc. własnością Dino.

Według firmy consultingowej Roland Berger, segment średniej wielkości supermarketów o powierzchni sali sprzedaży od 200 do 500 metrów kwadratowych, w którym działa Dino, będzie najszybciej rozwijającym się formatem w Polsce.

W raporcie finansowym sam zarząd Dino wskazuje cechy, dzięki którym udaje się sieci tak szybko rozwijać. Wśród najważniejszych wymienia lokalizację i wielkość sklepów. Ma przewagę nad sklepami o większej powierzchni, w tym w szczególności hipermarketami i dużymi supermarketami wynikającą z dogodniejszej dla klientów lokalizacji i możliwości dokonania zakupów w znacznie krótszym czasie.

Z kolei w porównaniu do sieci dyskontów ma szerszy asortyment, a na tle niezależnych sklepów spożywczych zyskuje na scentralizowanej logistyce i skali zakupów.

- Chcielibyśmy utrzymać szybkie tempo rozwoju naszej spółki w kolejnych latach. Otoczenie rynkowe, sprzyjające polskiemu rynkowi handlu artykułami spożywczymi, w połączeniu z naszym sprawdzonym formatem sklepów dają duże możliwości dalszej ekspansji - podkreślał Szymon Piduch, prezes Dino, komentując plany na ten rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(171)
Hsgghhj
3 lata temu
Brawo Dino. Biedronka to notoryczńi oszuści... stad te kary. Kto wprowadził to bqdziwie domPolski? To jakiś dziwny „ biznesman” z Poznania...z wyrokiem ?! Biedra wypad z Polski. Omijam ten sklep szerokim łukiem. Nie kupujcie ludzie tam, tylko w polskich sklepach. Biedra to policzek dla polskiego konsumenta !!!podbnie jak Lidl i inne Kauflandy, i 8nne obce.
Danka
3 lata temu
Dino wskoczyło w potrzeby ludzi w małych miejscowościach.Robię zakupy w wielu marketach,ale w Dino podoba mi się czystość,normalne ceny bez kombinacji,ceny zgodne z półką i na kasie i rzetelnie opisane,no i stoisko mięsne zawsze ze świeżym towarem.Nie robię tu żadnych chwalb dla Dino,ale takie jest moje zdanie matki robiącej zakupy dla 5osobowej rodziny.
Rita
3 lata temu
Dino zazyna Polska wieś. To miliarder z Ameryki za tym stoi. Dziwi mnie ze rząd na to pozwala
grazgrab
3 lata temu
Bardzo miła obsługa, nie ma problemu z promocją. Stoisko mięsne - czysto i bardzo świeża dostawa. Szkoda, że nie ma gęsiny i kaczek oraz jelit bo ja sama robię wędliny. Nie zmieniają regałów z towarem przez co klient się nie gubi w sklepie. Szkoda, że nie mają świeżej ryby. Dużo polskich produktów. Częste promocje dlatego kupuję teraz tylko w Dino.
erhy
4 lata temu
spokojnie,dino nie zbudowało dotychczas ANI JEDNEGO SKLEPU W POBLIZU BIEDRONKI gdyby to zrobiło to jej ceny asortyment i ciagle podgrzewane lodówki} pokazały by jak sklepik dino pada bez obrotu
...
Następna strona