Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

Bill Gates mówi, czego nauczył się od Steve'a Jobsa. "Nie był ideałem"

22
Podziel się:

Podczas swojej ostatniej wizyty w Indiach Bill Gates został zapytany o to, czego nauczył się od Steve’a Jobsa. Miliarder przyznał, że wiele. Dodał też, że chociaż Jobs był niesamowitym człowiekiem, to jednak "nie był ideałem". I zwrócił uwagę na jedną z największych wad współtwórcy Apple.

Bill Gates mówi, czego nauczył się od Steve'a Jobsa. "Nie był ideałem"
Gates wspomina, że byli od siebie z Jobsem zupełnie różni, bo twórca Apple "nigdy nie napisał nawet linijki kodu", ale wiele się od niego nauczył w innych kwestiach (Getty Images, Bloomberg, Sean Gallup)

Steve JobsBill Gates to postacie, które radykalnie zmieniły oblicze technologii i biznesu. Mimo że rywalizowali ze sobą, prowadząc konkurencyjne przedsiębiorstwa, to równocześnie przez wiele lat współpracowali i wzajemnie się inspirowali.

Gates, który do dziś z sentymentem wspomina swojego nieżyjącego już przyjaciela, opowiedział w wywiadzie dla Indian Express, czego nauczył się od Jobsa.

Zobacz także: What Did Bill Gates Learn From Steve Jobs? | Rapid Fire

Gates uważa, że choć on i Jobs byli od siebie "zupełnie różni", na przykład współtwórca Apple "nigdy nie napisał nawet linijki kodu", to "wiele nauczył się od Steve'a". Prezes Microsoftu bez wahania wskazał w wywiadzie rzeczy, które sprawiały, że jego zmarły przyjaciel był świetnym specjalistą. Miał zmysł projektowania, smykałkę do marketingu oraz intuicję w ocenianiu umiejętności pracowników. Według Gatesa prezes Apple był w stanie od razu stwierdzić, czy ktoś jest dobrym inżynierem.

Gates: Steve Jobs "nie był ideałem"

Założyciel Microsoftu podkreślił także, że Jobs "potrafił w pełni wykorzystywać potencjał ludzi". Z tym jednak może wiązać się jedna z największych wad zmarłego przedsiębiorcy, ponieważ, jak stwierdził w wywiadzie Gates, założyciel Apple miał czasami tendencję do "przepracowywania" ludzi.

Steve nie był ideałem, ale był niesamowitym człowiekiem. Dużo się od niego nauczyłem – spuentował swoją wypowiedź Gates.

Bill Gates, Elon Musk i Steve Jobs jako szefowie. Oto co ich łączy

Co ciekawe, Walter Isaacson, historyk oraz autor bestsellerowych biografii (pisał m.in. o Leonardo da Vinci, Albercie Einsteinie oraz Steve'ie Jobsie), jest zdania, że słynnych przedsiębiorców, takich jak właśnie Gates, Jobs czy Elon Musk, łączy wspólna cecha: sposób, w jaki zachowują się w stosunku do swoich pracowników.

Jak pisaliśmy w money.pl, według Isaacsona Elon Musk czy Bill Gates, podobnie jak to robił Steve Jobs, dystansują się emocjonalnie w kontaktach ze swoimi pracownikami i przede wszystkim skupiają się na celach firmy.

Zatrudnieni w Apple mówili, że Steve Jobs potrafił dość dosadnie wypowiadać się na temat ich pracy, zwłaszcza jeśli nie imponowały mu osiągane przez nich wyniki. Jak czytamy w serwisie CNBC Make It, w 2019 r. były dyrektor wykonawczy Apple, Guy Kawasaki, wyznał, że Jobs rzadko kiedy marnował czas na "towarzyskie uprzejmości" w biurze i "wymagał doskonałości" od swoich pracowników.

Musiałeś wykazywać się każdego dnia, w przeciwnym razie Jobs się ciebie pozbywał – powiedział Kawasaki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
hehehe
9 miesięcy temu
Panu Gates nie wystarcza jakas farma np. w Nowej Zelandii ? Swieze powietrze male zaludnienie natura pure.... Odczep pan sie przynajmniej od Europy
Steve(NO)Job(...
9 miesięcy temu
W moim start-apie (Flizy i Tynki by Marian) ja terz jestem takim bossem ktury wymaga od pracownikuw, a prawdziwego inrzyniera wyczuwam nawet po sporzyciu.
Don
9 miesięcy temu
To co robił to cechy osobowości. Jeżeli będziesz starał się tego nauczyć, to będziesz robił to nieudolnie, czyli będziesz walił po głowach 80% ludzi, a i tak z 20% będziesz głaskał po główkach, bo emocji nie da się wyzbyć ot tak. Co ciekawe, Jobs w obliczu nieuchronnej śmierci mówił już co innego, ale to też mogła być potrzeba chwili, to nie oznacza, że gdyby nagle wyzdrowiał to stałby się innym człowiekiem.
set
9 miesięcy temu
" Według Gatesa prezes Apple był w stanie od razu stwierdzić, czy ktoś jest dobrym inżynierem." - nie sztuką jest rozpoznać dobrego inżyniera a stworzyć dobrego inżyniera - set
Horacy
9 miesięcy temu
Gatesa to wielki człowiek ale ostatnio go posunęli z boardu bo dwie dekady temu miał w Microsofcie kochankę, co nie było dozwolone w kodeksie firmy. Nikt nie jest ideałem
...
Następna strona