Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Blackout w upały? Prezes URE uspokaja, że nie zabraknie prądu. Widzi inne zagrożenie

1
Podziel się

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest spokojny o dostawy prądu w Polsce. Upały zdaniem Rafała Gawina nie powinny wpłynąć na stabilność dostaw. Prezes URE widzi za to inne zagrożenie.

Blackout w upały? Prezes URE uspokaja, że nie zabraknie prądu. Widzi inne zagrożenie
W maju w wyniku awarii konieczne było wyłącznie 10 bloków w elektrowni w Bełchatowie (Adobe Stock)
bEqVPmOJ

Polsce nie zabraknie prądu przez upały. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin jest zdania, że ekstremalne temperatury nie wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Widzi za to zupełnie inne zagrożenie.

- Spodziewałbym się raczej zagrożeń wynikających z gwałtownych zjawisk atmosferycznych, gdyż to zwykle one przyczyniają się do awarii sieci, ale są to raczej zjawiska, które trwają niedługo, podobnie, jak i skutki ich usuwania – powiedział Rafał Gawin w TOK FM.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki pokreślił, że koro awaria bloków elektrowni w Bełchatowie nie wpłynęła na stabilność dostaw prądu w Polsce, to upały też tego nie zmienią.

bEqVPmOL
Zobacz także: Obniżona stawka ryczałtu w Polskim Ładzie. Skorzystają pielęgniarki, pracownicy IT i prawnicy

Zdaniem Rafała Gawina bezproblemowe funkcjonowanie systemu możliwe jest dzięki inwestycjom zarówno w sieć elektroenergetyczną, jak i w jednostki wytwórcze.

Prezes URE odniósł się także do rosnących cen prądu w Polsce. Na pytanie, czy musi tak być, odpowiedział: - To pytanie jest dość przewrotnie zadane, bo czy muszą, to można odpowiedzieć, że wcale nie muszą, a czy rosną — można odpowiedzieć twierdząco.

bEqVPmOR

Odpowiadając na pytanie, czy ceny prądu w Polsce muszą dalej rosnąć, Gawin powiedział, że To pytanie jest dość przewrotnie zadane, bo czy muszą, to można odpowiedzieć, że wcale nie muszą, a czy rosną — można odpowiedzieć twierdząco. Prezes URE uważa, że główną przyczyną wzrostu cen są wynikające z zakupu uprawnień do emisji CO2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqVPmPm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
kamil
miesiąc temu
to na co czekają ? kase mają z podwyżek i tak najdroższego prądu w UE więc dziwi mnie czemu nie ma 90% kabli pod ziemią ? a tak koło się kręci, tam awaria tam awaria a kasa leci