Notowania

ordery
25.03.2019 20:34

Bohaterka reportażu money.pl z Orderem Odrodzenia Polski

Zofia Hołub odebrała z rąk prezydenta Andrzej Dudy jedno z najwyższych odznaczeń państwowych za uratowanie małoletniej Żydówki podczas II wojny światowej. Pani Hołub była bohaterką naszego nagrodzonego reportażu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Zofia Hołub, bohaterka reportażu money.pl, została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (Fot: Mateusz Madejski)

Zofia Hołub, wraz z 14 żyjącymi Polakami, została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To drugie najważniejsze cywilne odznaczenie państwowe - po Orderze Orła Białego.

Zofia Hołub została doceniona przez prezydenta Andrzeja Dudę za opiekę nad małoletnią Sabiną Kagan. Hołub odnalazła małą Żydówkę w komórce w domu w Radziwiłłowie w 1943 r. Trafiła tam po tym, jak jej rodzinny dom został spalony podczas Rzezi Wołyńskiej.

Hołub dokarmiała przez kilka miesięcy Żydówkę, a potem pomogła jej znaleźć dom u swoich przyjaciół. Sabina Kagan przeżyła wojnę i dziś żyje w Kalifornii w USA.

- Powiedziałam prezydentowi, że miałam wtedy 16 lat. Był pod wrażeniem - opowiada nam Zofia Hołub. - Prezydent życzył mi jeszcze wszystkiego najlepszego i powiedział, że jest ze mnie dumny. Zaznaczył, że każdy Polak powinien być - dodaje ze wzruszeniem pani Hołub.

Obejrzyj: Sensacyjne doniesienia z dziennika oficera SS

- Kiedy prowadzę rozmowy na temat II wojny światowej z przedstawicielami innych krajów, a te dyskusje są czasem niezwykle emocjonalne, to podkreślam, że warto patrzeć na Polaków w tamtych czasach z pewnej perspektywy. Bo u nas nie było tak jak na przykład we Francji. U nas za pomoc Żydom groziła śmierć, i to dla całej rodziny. Również dla dzieci – podkreślał w przemówieniu prezydent Duda.

(Money.pl)
Prezydent Andrzej Duda odznacza Zofię Hołub Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

- Byli wtedy u nas ludzie podli, niegodni nazywania Polakami. Nigdy nie powinni być częścią naszego narodu. Byli mordercy. Byli dranie i antysemici. Ale była też większość, która po prostu się bała. Większość Polaków Żydom nie pomogła. Ale była też kategoria ludzi, którzy dziś są bohaterami. Bohaterami bez broni w ręku. Którzy po prostu pokazywali, że świat może być dobry i demonstrowali to swoją postawą – dodawał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że w czasie II wojny Polaków ratujących Żydów były "tysiące, choć nie miliony".

Zofia Hołub była bohaterką naszego reportażu "Przeżyła 91 lat ze 100 wolnej Polski. Tragiczna historia ze szczęśliwym zakończeniem". Tekst został wyróżniony w konkursie NBP im. Władysława Grabskiego w kategorii "Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna".

Prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej łącznie 37 osób, lecz większość pośmiertnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2019

ZygmuntDlaczego prezydent Polski uhonorował Panią Zofię Hołub a nie prezydent Izraela? Czy prezydent Izraela uhonorował by Żyda za uratowanie Polaka?

25-03-2019

normalnyCzyżby w II wojnie światowej ginęli tylko żydzi czy ginęli też inni jak Polacy ale oni są nie ważni aby o nich wspominać a jak ktoś uratował Polaka … Czytaj całość

25-03-2019

NVWIELKIE UZNANIE DLA PANI I POZOSTAŁYCH ODZNACZONYCH OSÓB. GRATULACJE !

Rozwiń komentarze (30)