Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Boris Johnson chwali się nową treścią umowy. W Londynie czeka go problem

3
Podziel się:

Choć Boris Johnson chwali się wynegocjowaniem nowej umowy rozwodowej z Unią Europejską, to jasnym już jest, że trudno będzie mu zebrać poparcie dla dokumentu w parlamencie. Przeciwna jest nie tylko opozycja, ale i popierający dotychczas rząd Konserwatystów Unioniści z Irlandii Północnej.

Boris Johnson przemawia w Izbie Gmin.
Boris Johnson przemawia w Izbie Gmin. (PAP, UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT)

Partia Konserwatywna, którą kieruje Boris Johnson, ma w 650-osobowej Izbie Gmin jedynie 288 deputowanych. Demokratyczna Partia Unionistyczna z 10 posłami już zadeklarowała, że na razie nie widzi możliwości dla poparcia nowej umowy. Co więcej, politycy tej partii nie zamierzają nawet wstrzymać się od głosowania, co pozwoliłoby Johnsonowi na łatwiejsze zebranie większości.

Wyraźnie przeciwko nowej umowie opowiedziała się także największa opozycyjna formacja – Partia Pracy, która ma 244 deputowanych. W ocenie Jeremy’ego Corbyna nowy tekst umowy jest „jeszcze gorsze” niż wszystkie przedłożone przez poprzednią premier Theresę May.

- Ta umowa nie doprowadzi do zjednoczenia kraju i dlatego powinna być odrzucona. Najlepszym rozwiązaniem problemu brexitu jest ponowne oddanie ludziom ostatniego słowa w referendum – dodał Corbyn.

Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Wyraźnie przeciwko umowie opowiada się także Szkocka Partia Narodowa i jej 35-osobowa reprezentacja w Pałacu Westminsterskim.

- Trudno wyobrazić sobie umowę, która byłaby gorsza dla Szkocji. Jest gorsza nawet od umowy wynegocjowanej przez Theresą May. Ona wyprowadza Szkocję z Unii Europejskiej, ze wspólnego rynku i z unii celnej. A wszystko to wbrew naszej woli – powiedziała szefowa szkockiego rządu, tzw. pierwsza minister Szkocji.

- Szkocja Partia Narodowa nie zagłosuje za ta umową – dodała Nicola Sturgeon.

Jak wyjaśniła, Szkocja jest ostatnim krajem wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa, które zostało całkowicie pozbawiona praw do decydowania o swojej przyszłości – Anglia i Walia zagłosowały ze brexitem, a Szkocja i Irlandia Północna przeciwko. Irlandia Północna może zostać jednak oddzielona od pozostałej części państwa unią celną.

Także Liberalni Demokraci, którzy mają 19 deputowanych, zagłosują przeciw umowie. Tylko te 3 partie mają łącznie 298 deputowanych. W efekcie kluczowe będą głosy 36 polityków niezależnych. Co istotne, nawet gdyby wszyscy oni ramię w ramię ze wszystkimi politykami Partii Konserwatywnej, umowę poparłoby 323 deputowanych. Gdyby w głosowaniu wziął udział pełen skład Izby Gmin, umowa i tak przepadłaby.

To jednak scenariusz z gatunku political-fiction. Doświadczenia Theresy May pokazują, że Johnsonowi trudno będzie nawet przekonać wszystkich polityków swojej partii do głosowania za umową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
NA rzaie
4 lata temu
Anglia robi wszystko aby opóźnić wyjście . Bo to głupota to jak ja bym chciał wyjść z mojego miasta i zamieszkać w lesie . Nie płace podatków ale też nie ma co jeść zostaje ogródek . Na razie są na etapie rycia grządek . I dobrze o tym wiedzą za bardzo uzależnili się od UE. Ciekawe jak długo sztucznie jeszcze utrzymają kurs funta ? Jak spadnie poniżej 3 PLN to znaczy że do wyjścia został miesiąc
Tak będzie
4 lata temu
Nawet jak wyjdą z UE to po kilku latach poproszą o ponowne przyjęcie ale już wtedy będzie bez żadnych rabatów dla WB przy wpłatach do budżetu UE. Wrócą jak marnotrawny syn na kolanach gdy gospodarka WB i budżet zacznął się sypać.
simian raticu...
4 lata temu
Koniec UE nastanie za 10-15 lat!