Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Brak certyfikatu szczepień? Kary nawet do kilku tys. zł

202
Podziel się:

Sezon letni powoli zbliża się ku końcowi, niektórzy wciąż czekają jednak na upragniony wypoczynek. Turyści powinni jednak pamiętać o wymaganym w wielu krajach unijnym certyfikacie szczepień. Za brak dokumentu można słono zapłacić.

Brak certyfikatu szczepień? Kary nawet do kilku tys. zł
Certyfikat szczepień. Wymaga go wiele państw. Inaczej posypią się kary (Materiały WP, Adobe)

Unijne certyfikaty szczepień są już wymagane nie tylko przy okazji wejścia do restauracji czy kawiarni. Jak opisuje portal bankier.pl, niektóre kraje wprowadziły również surowe kary za brak oryginalnego dokumentu, a posługiwanie się fałszywym certyfikatem.

We Francji za brak certyfikatu w miejscu, w którym dokument trzeba posiadać grozi kara pieniężna w wysokości 135 euro (około 615 zł). Chodzi m.in. o bary, kawiarnie, centra handlowe, restauracje, ale i transport publiczny.

Za używanie fałszywego certyfikatu szczepień we Francji grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności i 150 tys. euro grzywny.

Zobacz także: "Nie chcemy sowieckiego modelu". Prezydent Sopotu ostro o zmianach dla samorządów

Z kolei według włoskich przepisów, za brak wymaganego certyfikatu szczepień grozi kara do 400 euro (około 1800 zł). Natomiast restauratorzy, którzy nie dopilnują obowiązku kontroli, muszą się liczyć z karą administracyjną, która zezwala na zamknięcie lokalu do 10 dni.

We Włoszech certyfikat szczepień trzeba mieć ze sobą korzystając m.in. z usług restauracyjnych w zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkowo, dokument wymagany jest w teatrach, kinach oraz na siłowniach i basenach.

Z karami pieniężnymi muszą się również liczyć osoby, które korzystają z części usług na terenie Austrii. Jak opisuje bankier.pl, za brak certyfikatu szczepień, negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o przejściu choroby w wymaganych miejscach (m.in. w restauracjach, teatrach, hotelach) grozi grzywna w wysokości 90 euro.

Natomiast Polska nie wprowadziła przepisów regulujących wejście do restauracji lub kin z ważnym negatywnym testem na koronawirusa lub certyfikatem szczepień. Według nieoficjalnych informacji RMF FM, rząd nie rozważa takiego scenariusza z obawy przed ewentualnymi zamieszkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
jacek
2 lata temu
Czy legitymacje pisu mogą być zamiast paszportu covidowego?
Grossglockner
2 lata temu
Byłam na urlopie we Włoszech i Austrii. Nikt nie sprawdził nas na granicach, nikt nie sprawdził nas w lokalach. W jednym schronisku górskim pan zapytał nas tylko, czy mamy paszporty covidowe. Nawet nie musieliśmy ich pokazać.
wiera
2 lata temu
kiedy lekarze normalnie zaczną leczyć
.,.,
2 lata temu
Ciąg dalszy nagonki na niezaszczepionych.
NIE dla dykta...
2 lata temu
Napiszcie kiedy zostanie aresztowany Niedzielski.
...
Następna strona