Hongkong stał się międzynarodowym centrum biznesu, handlu i finansów. Jego atutami są m.in. prosty system podatkowy czy swobodny przepływ kapitału. Jest trzecim głównym światowym centrum finansowym według Global Financial Center Index.
Przedsiębiorcy na targach w Hongkongu
Relacje z inwestorami z azjatyckiego regionu chcą nawiązać dolnośląskie firmy, reprezentujące branżę nowych technologii. Biorą udział w targach Hong Kong Electronics Fair. Targi uważane są za bijące serce przemysłu elektronicznego w Azji i na świecie. Prezentują najnowsze trendy rynkowe oraz szeroką gamę produktów, np. z sektora audiowizualnego, gier elektronicznych, e-sportu, druku 3D czy tych wykorzystujących sztuczną inteligencję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ubiegłym roku w targach uczestniczyło około 2000 firm wystawienniczych z 16 krajów oraz około 88000 zwiedzających ze 139 krajów.
Brama do Azji. "Hongkong jest lukratywnym rynkiem"
- Niestety weszliśmy do Azji bardzo późno, ze względu na transformację ustrojową i ekonomiczną. Nie mogliśmy być tutaj wtedy, kiedy firmy z Europy Zachodniej zaczynały robić duże biznesy - mówi w rozmowie z money.pl Michał Kołodziejski, konsul generalny RP w Hongkongu.
Hongkong jest lukratywnym rykiem dla firm europejskich, bo jest bramą do Azji. Pamiętajmy, że w Hongkongu są inne przepisy, czy sądownictwo, a język angielski jest powszechny. Tutaj po prostu jest łatwo robić biznes w porównaniu do wielu innych krajów w regionie - przekonuje nasz rozmóca.
I dodaje, że choć w regionie jest coraz więcej polskich firm, to wciąż polskie produkty trafiają do Hongkongu m.in. za pośrednictwem podmiotów z Europy Zachodniej.
- Myślę, że najwyższy czas, żeby tych pośredników porzucić. My już ich nie potrzebujemy - uważa Kołodziejski. - Hongkong to miejsce, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem. Polskie firmy powinny patrzyć na Hongkong nie tylko jako miejsce docelowe, ale także jako punkt, który pomoże robić im interesy w innych krajach europejskich - mówi konsul.
Największe pozycje eksportowe z Polski do Hongkongu obejmują perfumy i kosmetyki, sprzęt telekomunikacyjny wraz z częściami zamiennymi, maszyny i silniki spalinowe oraz artykuły rolno-spożywcze.
Według hongkońskiego Urzędu Statystycznego Census & Statistic import z Polski do Hongkongu w roku 2023 wyniósł 2,62 mld dol.
W pierwszej połowie 2024 r. handel Hongkongu z UE stanowił 5,3 proc. jego całkowitej wymiany handlowej, a głównymi partnerami handlowymi były Niemcy, Holandia, Francja, Włochy i Belgia.
Going Global. Dyplomacja gospodarcza
Przedsiębiorcy mają okazję zaprezentować się w Hongkngu dzięki projektowi Going Global 4.0, który jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.
Zakłada on organizację 28 zagranicznych misji gospodarczych dla blisko 300 przedsiębiorców. Skierowany jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją firmę na Dolnym Śląsku oraz są zainteresowani promocją swoich produktów i innowacji na rynkach międzynarodowych.
Sektor małych i średnich firm stanowi 98 proc. wszystkich przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku. Województwo od lat należy do czołówki eksporterów w Polsce, a najważniejsze rynki eksportowe dla regionu to Niemcy, Czechy, Ukraina, Szwajcaria i USA.