Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Branża napojowa chce nowego projektu podatku cukrowego. Zawieszenie to za mało

Producenci napojów słodzonych przekonują Ministerstwo Zdrowia, by zrezygnowało z wprowadzenia tzw. podatku cukrowego, względnie - zaakceptowało proponowane przez nich zmiany. W czwartek minister Jadwiga Emilewicz poinformowała, że jego obowiązywanie zostaje przełożone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Producenci słodzonych napojów od miesięcy przekonują, że nowa opłata będzie dla nich stanowiła nadmierne obciążenie (Fot: RICHARD B. LEVINE)

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w czwartek, że w związku z epidemią koronawirusa rząd przesuwa w czasie początek obowiązywania tzw. podatku cukrowego. Wyjaśniła, że intencją rządzących nie jest nakładanie w tym trudnym dla przedsiębiorców czasie żadnych nowych ograniczeń.

Samo przesunięcie branża przyjęła pozytywnie, co nie zmienia faktu, że neguje sens wprowadzania tej opłaty. W środę 11 marca Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Rozlewniczego skierowała do ministra zdrowia pismo będące stanowiskiem branży napojowej.

- Po burzliwych dyskusjach, udało się nam wypracować jako branży reprezentowanej przez PFPŻ oraz KIG-PR taki bardzo trudny kompromis. Trudność tego kompromisu wynika z tego, że nasze firmy mają różną strukturę produktów, różną wielkość, skalę produkcji i zdolność do adaptacji do tak szokujących zmian regulacyjnych jak zaproponowane przez Pana – czytamy w piśmie.

Zobacz także: Walka z koronawirusem w Polsce. Minister zdrowia: kupujemy wszystko, co jest na rynku

Producenci apelują o odrzucenie podatku w wersji, która trafiła do senatu i rozpoczęcie prac nad ustawą od nowa. W razie gdyby postulat odrzucenia nie został zaakceptowany, Izba przygotowała własne poprawki. Poprawki zakładają niższe opłaty za każdy gram cukru, kofeiny lub tauryny niż stawki przewidziane przez ministerstwo zdrowia, które jest autorem projektu podatku.

"Przyjęcie takich poprawek przez senat sprawi, że istotnie zmniejszymy ryzyko bankructw i masowych zwolnień w polskich firmach spożywczych. Liczymy na Pana roztropność i zrozumienie dla bardzo trudnej sytuacji, w której z powodów obiektywnych znalazła się nasza branża" – napisano w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: podatek cukrowy, cukier, napoje, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

babciaNawet pomimo 500+ dziś stać mnie na mniej rzeczy niż jeszcze kilka lat temu.

12-03-2020

Dzień dobryPrzestańcie sprzedawać naszym dzieciom syf i niezdrowy szajs, to nie będzie problemu.

13-03-2020

ulaI znowu my mamy za to płacić???

Rozwiń komentarze (12)