Notowania

Brexit na ostrzu noża. Boris Johnson stawia ultimatum

Albo parlament poprze porozumienie z UE, albo nowe wybory – tak sprawę brexitu postawił w brytyjskim parlamencie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Nie daje zgody na kolejne odwleczenie terminu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Boris Johnson szykuje Wielką Brytanię na opuszczenie UE 31 października. (Fot: Rex Features/East News)

- Jeśli Parlament nie pozwoli, by brexit się wydarzył… i zdecyduje się opóźnić go do stycznia lub być może dłużej… projekt ustawy będzie musiał zostać wycofany i konieczne będą do wybory powszechne – grzmiał cytowany przez BBC premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

We wtorek posłowie mają po raz pierwszy głosować nad projektem ustawy WAB, która ma dać zielone światło uzgodnieniom z UE. Po nim odbędzie się drugie głosowanie. Te ma dotyczyć harmonogramu prac nad brexitem. Zgodnie nim mają się one zakończyć w czwartek i tego dnia ostateczny projekt miałby zostać wysłany do Izby Lordów.

Brexit nadal niewiadomą. Marek Zuber: to fatalne dla wszystkich:

Brexit. 56 proc. ankietowanych uznało brexit w październiku za mało prawdopodobny
Brexit. Zapewniają, że nastąpi 31 października

Opozycja jednak zapowiada, że nie poprze ani umowy, ani harmonogramu, który skraca prace nad pond stustronicowym dokumentem do trzech dni. Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn nazywał to wręcz "nadużyciem, obrazą Parlamentu i haniebną próbą uniknięcia odpowiedzialności, kontroli i wszelkiego rodzaju właściwej debaty" - pisze BBC.

Brexit wpłynie negatywnie na polską gospodarkę. Eksperci nie mają wątpliwości
Brexit. Polska gospodarka odczuje mocno jego skutki

Również rzecznik Liberalnych Demokratów ds. Brexitu, Tom Brake sprzeciwił się "zastraszaniu posłów". Z kolei przedstawicieli szkotów Ian Blackford, przywódca SNP w Westminster, przypomniał, że WAB będzie "absolutnie fundamentalnym aktem prawnym, który będzie obowiązywał nas wszystkich, nasze dzieci i wnuki w nadchodzących dziesięcioleciach. Musimy mieć odpowiednią nad tym kontrolę i musimy być w stanie dociec faktów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

men37Świat zszedł na psy, że taki błazen został premierem.

22-10-2019

ManBrexitu NIE BĘDZIE.

22-10-2019

plNowe wybory a potem referendum.Basta.

Rozwiń komentarze (45)