Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brexit. Polska gospodarka odczuje mocno jego skutki

Spadek eksportu wywołany przez brexit obniży PKB Polski nawet o 0,14 proc. (ok. 3 mld złotych). Jeszcze gorszą wiadomością dla naszej gospodarki będzie tzw. twardy brexit. Polska będzie w grupie krajów, w które wyjście Wielkiej Brytanii z UE uderzy najmocniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brexit wpłynie negatywnie na polską gospodarkę. Eksperci nie mają wątpliwości (Fot: CHRIS J RATCLIFFE)

Twardy brexit (czyli wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy) zmniejszy wskaźniki PKB Polski o 0,24 proc. (ok. 5 mld złotych) – wynika z wyliczeń opublikowanych w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na które powołuje się portal wiadomoscihandlowe.pl.

Eksperci są pewni, że brexit zmniejszy liczbę miejsc pracy w Polsce. To, ile osób straci zatrudnienie zależne jest od tego, czy Wielkiej Brytanii uda się opuścić UE z umową. Jeśli tak, liczba miejsc pracy obniży się o ok. 20 tys. (0,13 proc.). W tym drugim scenariuszu wynik ten będzie o 15 tys. większy.

– Niezależnie od wariantu Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem. Brexit ma szczególne znaczenie dla polskiego sektora rolno-spożywczego, gdzie niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną o około 0,3 mld zł oraz skutkować spadkiem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy – komentuje Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii PIE, cytowany przez portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zobacz także: Brexit. Co z Polakami? "Są tam takie branże, które bez nas nie istnieją"

Wyjście Wielkiej Brytanii dotknie również Polaków mieszkających na Wyspach. Już teraz powinni zgłaszać się po status rezydenta, jeżeli chcą pozostać w Królestwie po 2021 roku. Zagwarantuje im to podjęcie legalnej pracy, ale także m.in. dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, czy możliwość wynajęcia mieszkania.

Do końca września 2019 roku obywatele UE złożyli niemal 1,8 mln wniosków – 1/5 z nich jest podpisana przez Polaków. Jednak złożyło go zaledwie ok. 38 proc. naszych rodaków mieszkających Wyspach.

Brexit. Co z umową wynegocjowaną z UE przez premiera Borisa Johnsona?
Brexit. Spiker Izby Gmin blokuje premiera. Głosowania nie będzie

O zagrożeniach, jakie niesie ze sobą brexit, informują również naukowcy z londyńskiego National Institute of Economic and Social Research. Ich zdaniem, w przypadku brexitu z umową, import UK obniży się o 11 proc, a w przypadku twardego brexitu – o 19 proc.

Brexit bez umowy oznacza również przywrócenie unii celnej na granicach Wielkiej Brytanii. Uruchomienie takich mechanizmów wywołałoby niedobór leków na Wyspach, gdyż wiele z nich obecnie jest sprowadzane z terenów UE. Wielka Brytania importuje medykamenty z Unii o łącznej wartości ok. 17,7 mld funtów.

Daniel Kawczynski prosi Polaków o pomoc z brexitem.
Brexit. Brytyjski poseł Daniel Kawczynski apeluje do Polski o weto ws. opóźnienia brexitu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkb polski, brexit, polska, wielka brytania, boris johnson, polonia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

Big StanPolskie sklepy spożywcze w których oprócz pieczywa wszystko jest importowane z Polski, firmy przewozowe, firmy meblarskie, które w 100% sprowadzają … Czytaj całość

22-10-2019

MyślącyCo za kłopoty z siecią ? Może z siecią targowiczan z POKO ?

22-10-2019

cccŻenujące szacunki ekspertów - co to za wartosci

Rozwiń komentarze (34)