Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brexit. Polska gospodarka odczuje mocno jego skutki

32
Podziel się:

Spadek eksportu wywołany przez brexit obniży PKB Polski nawet o 0,14 proc. (ok. 3 mld złotych). Jeszcze gorszą wiadomością dla naszej gospodarki będzie tzw. twardy brexit. Polska będzie w grupie krajów, w które wyjście Wielkiej Brytanii z UE uderzy najmocniej.

Brexit wpłynie negatywnie na polską gospodarkę. Eksperci nie mają wątpliwości
Brexit wpłynie negatywnie na polską gospodarkę. Eksperci nie mają wątpliwości (East News, CHRIS J RATCLIFFE)

Twardy brexit (czyli wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy) zmniejszy wskaźniki PKB Polski o 0,24 proc. (ok. 5 mld złotych) – wynika z wyliczeń opublikowanych w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na które powołuje się portal wiadomoscihandlowe.pl.

Eksperci są pewni, że brexit zmniejszy liczbę miejsc pracy w Polsce. To, ile osób straci zatrudnienie zależne jest od tego, czy Wielkiej Brytanii uda się opuścić UE z umową. Jeśli tak, liczba miejsc pracy obniży się o ok. 20 tys. (0,13 proc.). W tym drugim scenariuszu wynik ten będzie o 15 tys. większy.

– Niezależnie od wariantu Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem. Brexit ma szczególne znaczenie dla polskiego sektora rolno-spożywczego, gdzie niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną o około 0,3 mld zł oraz skutkować spadkiem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy – komentuje Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii PIE, cytowany przez portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Brexit. Co z Polakami? "Są tam takie branże, które bez nas nie istnieją"

Wyjście Wielkiej Brytanii dotknie również Polaków mieszkających na Wyspach. Już teraz powinni zgłaszać się po status rezydenta, jeżeli chcą pozostać w Królestwie po 2021 roku. Zagwarantuje im to podjęcie legalnej pracy, ale także m.in. dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, czy możliwość wynajęcia mieszkania.

Do końca września 2019 roku obywatele UE złożyli niemal 1,8 mln wniosków – 1/5 z nich jest podpisana przez Polaków. Jednak złożyło go zaledwie ok. 38 proc. naszych rodaków mieszkających Wyspach.

O zagrożeniach, jakie niesie ze sobą brexit, informują również naukowcy z londyńskiego National Institute of Economic and Social Research. Ich zdaniem, w przypadku brexitu z umową, import UK obniży się o 11 proc, a w przypadku twardego brexitu – o 19 proc.

Brexit bez umowy oznacza również przywrócenie unii celnej na granicach Wielkiej Brytanii. Uruchomienie takich mechanizmów wywołałoby niedobór leków na Wyspach, gdyż wiele z nich obecnie jest sprowadzane z terenów UE. Wielka Brytania importuje medykamenty z Unii o łącznej wartości ok. 17,7 mld funtów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
abc1940
3 lata temu
Co wy chrzanicie co ma brexit do gospodarki w Polsce? Biznes jest biznes opłaci się obu stronom to będzie dalej niezależnie od tego czy Wielka Brytania będzie w UNI czy nie.
PIOTR
3 lata temu
TO PROBLEM BRYTYJCZYKÓW -A NIE POLSKI . JAK CHCĄ TO MAJĄ. CHCĄ ZROBIĆ Z POLSKI OWCĘ DO BICIA JAK 1939 ROKU.NIECH WRESZCIE ZAPŁACĄ - TO IM SIĘ NALEŻY. CI CHOLERNI POLACY -W. CHURCHILL. Jak Polacy zaczną wracać do POLSKI TO DOPIERO WTEDY ODCZUJĄ BREXIT
jkd
4 lata temu
Autor artykułu napisał: "...spadek eksportu wywołany przez brexit obniży PKB Polski nawet o 0,14 proc..." (tj., ok. 3 mld złotych). Ludzie kochani, Nobla dam temu, kto jest w stanie zauważyć wahnięcie o 0,14% jakiejkolwiek wielkości, a w szczególności w tak niedającej opisać się ścisłymi regułami matematycznymi materii, jaką jest gospodarka kraju. Przecież przewidywanie zjawisk gospodarczych to jeszcze nie przewidywanie zaćmień Słońca czy Księżyca, gdzie rzeczywiście da się te zjawiska przewidzieć z dokładnością liczoną w sekundach na wiele tysiącleci naprzód. W gospodarce jest tyle zmiennych typu losowego (przypadkowych, chociażby nawet regionalne drobne konflikty czy zjawiska pogodowe) których skutków nie da się oszacować aż z taką dokładnością. Przecież szacowanie rocznych budżetów czy to państw czy firm jest obarczone znacznie większym błędem (coś wiem na ten temat). Jeśli rzeczywiście nastąpiłby spadek PKB o te 0,14%, to nikt tego nie zauważy. Na pierwszy rzut oka podana przez autora kwota 3 mld zł może robić wrażenie. Ale przecież roczne polskie PKB to blisko 2 biliony zł. Ktoś zaraz mi odpowie "...ależ za 3 mld można coś wielkiego zrobić, kupić itp...". Bzdura!!! 3 mld w PKP to nie jest 3 mld w budżecie państwa. Roczny budżet państwa polskiego to ok. 400 mld zł, czyli stanowi on ok. 20% naszego PKB. Więc te 3 mld utraty PKB przełożyć się może na ok. 600 mln mniej w budżecie państwa. Chyba nie jest to porażająca kwota (oczywiście, w skali budżetu państwa - dla porównania, dług zakładów mięsnych Kani jest znacznie większy, bo przekracza wg prasowych informacji 800 mln zł). Wystarczy tu trochę dokładniej przetrzepać podczas kontroli skarbowej z jedną czy dwie sieci handlowych, które jak ognia unikają płacenia podatków i problem utraty dochodów z tytułu Brexitu znika. Nawet twardy Brexit, to dla polskiego PKB jeszcze nie katastrofa.
hetman
4 lata temu
Najbardziej odczują to Anglicy bo to oni wszystko importują , jest u nich drogo a będzie jeszcze drożej sami beczą że jest drogo i społeczeństwo zubożeje , spędziłem tam 13lat pracowałem tylko z anglikami i strasznie narzekają , bieda tam też jest warunki mieszkaniowe kiepskie. I przestańmy straszyć że jak Anglia wyjdzie to świat się zawali nie to już nie jest żadne imperium tylko mała wyspa , wątpię czy oni se poradzą jak wszystko pujdzie 30-40% do góry to tam ludzie wyjdą na ulice.
UK 🇬🇧
4 lata temu
POLSKA TO NAJWIEKSZA WIOCHA W EUROPIE BIEDNAAAA POLSKAAAAAA😄😄😄😄😄😄
...
Następna strona