Notowania

gospodarka
17.09.2019 21:33

Brexit. Ambasador RP pisze list do Polaków. Zachęca do powrotu do kraju

Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii publikuje list do Polonii, w którym przekonuje, że warto powrócić nad Wisłę. Arkady Rzegocki podkreśla, że Polska znacznie się zmieniła pod względem gospodarczym od czasu ich wyjazdu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Czy brexit zachęci Polaków do powrotu? (Fot: CHRIS J RATCLIFFE)

Dyplomata przekonuje Polaków obecnych na Wyspach, że brexit znacznie zmieni warunki funkcjonowania w Wielkiej Brytanii. "Wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty wiąże się ze zmianami w kilku obszarach, w tym w zakresie swobody przepływu obywateli UE i dokumentowania przez nich pobytu na Wyspach" – podkreślił Rzegocki.

W ocenie ambasadora Polska znacznie się zmieniła od czasów ich wyjazdu. "Szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju" – napisał ambasador.

Rzegocki wystosował list po publikacji money.pl, w której informowaliśmy, że tylko 26 proc. Polaków w Wielkiej Brytanii wystąpiło o status osoby osiedlonej. A żeby pozostać na Wyspach po brexicie, taki status uzyskać muszą wszyscy przyjezdni mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Ambasador napisał w nim, że poziom wniosków jest "niepokojąco niski" i że "tysiące Polaków" mogą być narażonych na "komplikacje związane z brakiem uregulowania swojego statusu".

"Jak zapowiada rząd brytyjski, trzeba tego dokonać do końca czerwca 2021 r., a w razie wyjścia z UE bez umowy – do końca 2020 r." – przekazał dyplomata.

"Zwracam Państwa uwagę na konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, jeśli chcecie Państwo pozostać w UK po brexicie" – zaznacza ambasador Rzegocki.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chciałby, aby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską już 31 października i to nawet w przypadku, kiedy nie uda się rządowi brytyjskiemu ustalić warunków tegoż wyjścia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, brexit, arkady rzegocki, ambasador, polonia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

emetytNie wierzcie w kłamstwa tzw. dobrej zmiany i nie wracajcie, bo im chodzi tylko o waszą kasę.

17-09-2019

adelaAle do czego maja wracac ?? Do zronowanego kraju, bez prawa, opieki medycznej, biednej i zzacofanej POlski ?? A Pan ambasador tez wroci ??, a moze pan … Czytaj całość

17-09-2019

LindaNie dzieki... wystarczajaco nastrojowo powiedzialem??

Rozwiń komentarze (43)