Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Brexit. Przywódcy żegnają Wielką Brytanię

251
Podziel się:

- To historyczny sygnał alarmowy, który musi być słyszany - mówi o brexicie prezydent Francji Emmanuel Macron. - Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy wspólnotą. I żaden brexit nigdy tego nie zmieni - pisze szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Przywódcy żegnają Wielką Brytanię, która właśnie opuszcza Unię.

Donald Tusk i brytyjski premier Boris Johnson
Donald Tusk i brytyjski premier Boris Johnson (Getty Images)

Nadszedł czas pożegnań. Od referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali, że chcą opuścić Unię Europejską, minęło trzy i pół roku. 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania oficjalnie przestanie być członkiem Unii. Nie oznacza to jednak gwałtownego przecięcia więzów łączących ten kraj ze wspólnotą europejską. Do końca roku ma potrwać okres przejściowy, kiedy Brytyjczycy i Bruksela ustalą ostateczne warunki funkcjonowania po rozwodzie.

Choć do końca 2020 roku będą w Wielkiej Brytanii obowiązywały takie same zasady jak w całej UE, to przedstawiciele brytyjskiego rządu nie będą uczestniczyli w unijnych szczytach i spotkaniach. Dlatego europejscy przywódcy ruszyli z pożegnaniami.

- O północy, po raz pierwszy od 70 lat, kraj opuści Unię Europejską. Jest to historyczny sygnał alarmowy, który musi być słyszalny w każdym z naszych krajów - napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zobacz także: Zobacz też: Był brexit, czas na polexit? "Powtarzanie klisz"

Znacznie bardziej serdeczny był szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. - Moi drodzy brytyjscy przyjaciele. Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy wspólnotą. I żaden brexit nigdy tego nie zmieni - napisał.

Komisja Europejska opatruje swoje komunikaty hasłem "starzy przyjaciele, nowy początek". Szefowa KE Ursula von der Leyen napisała: "Stajemy do negocjacji, chcąc uczciwości i przewidywalności (...) Aby starzy przyjaciele zbudowali nowy początek".

- Przykro mi, że nasi brytyjscy przyjaciele opuszczają UE - pisze z kolei szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Legarde. - Będziemy działać w ramach naszego mandatu, aby Brexit spowodował jak najmniej zakłóceń dla obywateli, pracodawców i rynków finansowych w strefie euro. Z ufnością patrzymy w przyszłość, zjednoczeni jako Europejczycy - dodała.

Do czasu trwania rozwodowych negocjacji odniosła się była brytyjska premier, Theresa May, która te rozmowy przypłaciła stanowiskiem. - Po ponad trzech latach możemy wreszcie powiedzieć, że wypełniliśmy wynik referendum w 2016 r. i pozostaliśmy wierni Brytyjczykom - napisała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(251)
Pio
4 lata temu
Co Tuskowi wyszło najlepiej ......wprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii
Olka
4 lata temu
Mysle ,ze Anglicy dobrze zrobili!
Fyi
4 lata temu
Polacy następni bo rozumu brak w tym narodzie
Guy
4 lata temu
Dzisiaj sobota. Francuzi swoim zwyczajem będą spontanicznie pozdrawiać parę prezydencką Pana Prezydenta Macrona i Pierwszą Damę. Jakież to piękne , jakież to romantyczne. Francja Elegancja !
Donald T. nie...
4 lata temu
Jest majstrem, a Brexit jest jego wielkim majstersztykiem.
...
Następna strona