Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
31.01.2020 13:59

Brexit na ostatniej prostej. Funt zyskuje na wartości

Początek roku dla funta jest bardzo dobry. Siłę pokazuje także na kilka godzin przed formalnym brexitem. Zdaniem ekspertów dobre nastroje wokół brytyjskiej waluty mogą utrzymać się do końca półrocza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wielka Brytania szykuje się do wyjścia z UE. (Fot: AP/Associated Press/East News)

Godziny dzielą nas od zapowiadanego od kilku lat brexitu. To bezprecedensowe wydarzenie, które od referendum w Wielkiej Brytanii w 2016 roku było w centrum uwagi rynków finansowych. Szczególnie przez pryzmat brytyjskiej waluty.

Na kilka godzin przed formalnym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię funt jest zaskakująco mocny. Przed południem kurs wymiany przekroczył nawet 5,12 zł. Podobnie wysoko był w połowie grudnia. Wcześniej brytyjska waluta była wyraźnie wyżej wyceniana na przełomie 2016/2017 roku.

Notowania funta w 2020 roku

Oczywiście funtowi daleko do notowań sprzed referendum, gdy nikt nie brał na poważnie możliwości wyjścia z UE. Pod koniec 2015 roku brytyjska waluta była nawet w szczytowej formie i funt chodził przez chwilę nawet po 6 zł.

We wzrostowym trendzie funt jest od ponad dwóch tygodni, ale patrząc szerzej, można powiedzieć, że z drobnymi korektami rośnie od sierpnia. Widać, że inwestorzy pogodzili się z brexitem, a na dodatek liczą, że proces uzgadniania różnych kwestii formalnych z tym związanych powinien przebiegać spokojniej. Pozwala na to większość, jaka wyklarowała się po przedterminowych wyborach na Wyspach.

Brexit. Leszek Balcerowicz kreśli czarny scenariusz dla Polski

Brexit. Bank Anglii zachowuje spokój

Ekonomiści PKO BP zwracają też uwagę na czwartkowe posiedzenie Banku Anglii, które zakończyło się utrzymaniem stóp procentowych bez zmian. Pojawiły się ostatnio głosy sugerujące możliwość obniżki. A to byłoby niekorzystne dla funta.

"Bank Anglii utrzymał koszt pieniądza bez zmian, gdyż w jego ocenie gospodarka Wielkiej Brytanii ożywiła się od czasu grudniowych wyborów parlamentarnych, a globalna ustabilizowała. Rynki dawały 50 proc. prawdopodobieństwo cięcia stóp, stąd brak zmian umocnił funta" - zauważają.

- Z funta zdejmuje to premię za ryzyko, która blokowała go w ostatnich tygodniach. Pozostało jeszcze sporo do usunięcia z wyceny z tytułu zeszłorocznej kulminacji strachu o bezumowny brexit i powrót siły funta powinien być długotrwały. Nie będzie to jednak prosta droga - ostrzega Konrad Białas, analityk Domu Maklerskiego TMS.

Brexit. To nie koniec zamieszania

Ekspert zauważa, że od soboty startuje okres przejściowy przeznaczony na negocjacje warunków handlowych między UE i Wielką Brytanią.

- Na razie wszystko pozostanie po staremu, ale brak porozumienia przed końcem roku oznacza techniczny bezumowny brexit od 1 stycznia 2021 roku. Dogadanie wszystkich warunków handlowych w 11 miesięcy wydaje się zadaniem niemożliwym i przedłużenie okresu przejściowego wydaje się nieuniknione - ocenia.

Według Białasa, z politycznych powodów premier Boris Johnson będzie zwlekał z tą decyzją do ostatniego momentu (termin mija na początku lipca), co dostarczy funtowi dodatkowych wahań.

- Biorąc jednak pod uwagę, że gospodarka brytyjska nie wykaże zmartwienia ryzykiem braku umowy handlowej przed końcem drugiego kwartału, do tego czasu powinny przeważać pozytywne czynniki dla funta - przewiduje analityk DM TMS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, funt, wielka brytania, wiadomości, pieniądze, forex
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2020

TedasALE BZDURY dla naiwniaków.... to nie funt zyskujr tylko ZLOTOWKA SŁABNIE cały czas..

31-01-2020

A gdzie wupe eksperciprognozujący Funta po 2 zł po Brexicie? Już nie szrabują i nie szprechają?

31-01-2020

Funt do Euro w miesiącZ 1.12 na 1.19 dzisiaj. Jakieś pytania? Opinie ekspertów z wupe?

Rozwiń komentarze (22)