Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Budowa dróg. Andrzej Adamczyk mówi o datach i kilometrach

9
Podziel się:

Przed wyborami minister infrastruktury zapewnia, że PiS zadba o bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości, przez które przebiega "wzmożony ruch drogowy". Przypomina też, ile kilometrów dróg ma powstać w najbliższych latach.

Andrzej Adamczyk mówi o datach i kilometrach
Andrzej Adamczyk mówi o datach i kilometrach (East News, JAN GRACZYNSKI/East News)

Jeśli PiS wygra wybory, w ciągu pierwszych stu dni przedstawi program budowy co najmniej stu obwodnic. To jedna z obietnic złożonych przez Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.

- Lista miast, w których są potrzebne obwodnice, funkcjonuje w każdym regionie - wyjaśnił we wtorek w radiowej Jedynce minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak tłumaczył, polskie miasta są blokowane wzmożonym ruchem drogowym, ciężarówki je rozjeżdżają, jest niebezpiecznie i zdarzają się z tego powodu wypadki śmiertelne.

Dodał też, że już teraz w Programie Budowy Dróg Krajowych jest 35 obwodnic z zapewnionym finansowaniem i 35 obwodnic realizowanych.

Zobacz także: Opóźnienia w budowie dróg. Minister wskazuje na Włochów

Przypomniał, że zgodnie z przyjętą przez rząd strategią w sumie do 2025 roku ma powstać 2 tys. kilometrów autostrad. Jak ocenił, z tej liczby zostało do zbudowania już tylko 300 km.

Z kolei jeśli chodzi o drogi ekspresowe, to z 6 tys. kilometrów, które mają powstać, ukończonych jest 2214 kilometrów. - Równolegle do tego trzeba budować obwodnice, bo bezpieczeństwo mieszkańców jest bardzo ważne - przekonywał minister.

Adamczyk odniósł się też do pytania o tekst na temat drogi Via Carpatia, opublikowany przez Interię. Artykuł chwali pomysł powstania tej trasy i przekonuje, że zintegruje regiony.

- Kiedy w 2006 roku z pomysłem Via Carpatii wychodził Lech Kaczyński, ona była poddana krytyce. Kiedy w latach 2015-2016 wzięliśmy się za realizację projektu, opozycja mówiła, że drogi w kierunku południowym nie są potrzebne. A dzisiaj słyszymy na Słowacji, na Litwie, Węgrzech, w Grecji, że Via Carpatia jest kręgosłupem Europy Środkowej - mówił z satysfakcją minister.

Jak dodał, Via Carpatia trafiła na specjalną unijną listę priorytetowych inwestycji. Dzięki temu bez problemu w unijnej kasie znajdą się pieniądze na realizację jej transgranicznych odcinków. Ponad 700 km tej drogi w Polsce będzie gotowych do 2025 roku. A na Słowacji i Węgrzech nawet o rok szybciej.

Andrzej Adamczyk zapewnił też, że tunel w Świnoujściu będzie gotowy w 2023 roku. Z kolei na przełomie tego i przyszłego roku ma zostać podpisana umowa na prace nad wstrzymaną budową drogi S5.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Andy😂😂😂
3 lata temu
Kaczyński niech lepiej odda 50 000 zł łapówki którą wziął od austriackiego biznesmena .. nawet nie został w tej sprawie przesłuchany.. tak wygląda państwo prawa ale kto miał go przesłuchać jeżeli Ziobro jest jego podwładnym ..?? Zenada😂😂😂
Dajcie spokój
3 lata temu
Drogi to pis buduje, ale tylko na wschód od Wisły. Kto nie wierzy proponuję wycieczkę zwłaszcza wyborcom z zachodu :))) Przeżyjecie szok nawet na powiatówkach.
łosiedlowy no...
3 lata temu
Przebijam ofertę swym programem! Jeśli wybierzeta mnię na posła i kupita mi skrzyneczkę smacznych trunków, to w ciągu pierwszego miesiąca przedstawię program budowy co najmniej 2-stu obwodnic !!!
Johny
3 lata temu
Ile dróg powstało dzięki działaniu PiS, zna ktoś jakieś dane. W mojej okolicy wszystkie prace albo się ślimaczą albo stoją.
Teresa1987
3 lata temu
Przestańcie robić politykę z budowy dróg i się nadymać, bo pęknięcie od samouwielbienia.