Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budowa dróg. Latem Polska ugrzęźnie w korkach

Szybki przyrost liczby samochodów na drogach, kumulacja inwestycji drogowych, problemy z wykonawcami, a do tego problemy z budową krajowego systemu zarządzania ruchem. To wszystko sprawi, że już latem poruszanie się po Polsce samochodem będzie wyjątkowo uciążliwe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/Reporter)
Tempo wzrostu liczby samochodów na drogach jeszcze przyspieszyło w ostatnich latach.

O czekających nas poważnych problemach z poruszaniem się po Polsce pisze "Rzeczpospolita". Gazeta wskazuje na zbieg czynników, które sprawią, że w najbliższych latach nie unikniemy stania w wielkich korkach.

Pierwszym problemem jest nieustanny, bardzo szybki przyrost liczby samochodów, które musi przyjąć system drów w Polsce. Ruch rośnie aż 5-10 proc. rocznie, za czym nie nadąża budowa nowych dróg. Kilkukrotnie wzrosła liczba miejsc, gdzie w ciągu doby przejeżdża 40 tys. aut.

Wideo: firmy uciekają z placów budowy nowych dróg

Kolejna sprawa to kumulacja inwestycji drogowych. Szczególnie uciążliwa będzie mająca trwać aż trzy lata przeróbka gierkówki na autostradę A1 między Łodzią a Częstochową. Ograniczenie ruchu do jednego pasa będzie oznaczało poważne zatory.

Dodatkowo, prowadząca inwestycje na głównych szlakach drogowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma coraz większy kłopot z wykonawcami, którzy nie wywiązują się z realizacji kontraktów i przedstawiają żądania pokrycia wzrostu kosztów. Dotyczy to głównie włoskich firm, takich jak Salini czy Pizzarotti.

Ważne drogi zagrożone. Wykonawcy żądają zmian w kontraktach, bo dopłacają do ich realizacji

Sposobem na rozładowanie korków miał być Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR), którego budowa ma pochłonąć 4 mld zł. Już w przyszłym roku ma 1.2 tys. km autostrad i ekspresówek miały pojawić się setki urządzeń pomiarowych, wyświetlaczy, sygnalizatorów i kamer.

Na razie kontrakt ma roczne opóźnienie i wszystko wskazuje na to, że poślizg jeszcze się zwiększy.

KSZR będzie pozwalał na szybkie reagowanie na pojawiające się zakłócenia ruchu i wprowadzanie czasowych rozwiązań, takich jak zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, przekierowywanie samochodów na objazdy czy otwieranie lub zamykanie poszczególnych pasów ruchu.

Nie ma siły. Drogą nie pojedziecie
Lost highway na Mazowszu. Od pół roku urzędnikom nie udało się oddać do użytku gotowej drogi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ruch drogowy, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

bituI te peowskie dwupasmowe "autostrady". Śmiech w Europie.

06-03-2019

8491Ludzie , ten program , nie dla takich dzbanow z PIS.

06-03-2019

San AntonWczoraj jechałem samochodem z centrum Warszawy do Krakowa (rejon Bronowic). Przestrzegając przepisy zajęło mi to 3 godz. 15 minut. Gdyby S7 była … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (81)