Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budowa dróg. Latem Polska ugrzęźnie w korkach

81
Podziel się

Szybki przyrost liczby samochodów na drogach, kumulacja inwestycji drogowych, problemy z wykonawcami, a do tego problemy z budową krajowego systemu zarządzania ruchem. To wszystko sprawi, że już latem poruszanie się po Polsce samochodem będzie wyjątkowo uciążliwe.

Tempo wzrostu liczby samochodów na drogach jeszcze przyspieszyło w ostatnich latach.
Tempo wzrostu liczby samochodów na drogach jeszcze przyspieszyło w ostatnich latach. (Wojciech Strożyk/Reporter)
bEhAfEwl

O czekających nas poważnych problemach z poruszaniem się po Polsce pisze "Rzeczpospolita". Gazeta wskazuje na zbieg czynników, które sprawią, że w najbliższych latach nie unikniemy stania w wielkich korkach.

Pierwszym problemem jest nieustanny, bardzo szybki przyrost liczby samochodów, które musi przyjąć system drów w Polsce. Ruch rośnie aż 5-10 proc. rocznie, za czym nie nadąża budowa nowych dróg. Kilkukrotnie wzrosła liczba miejsc, gdzie w ciągu doby przejeżdża 40 tys. aut.

Zobacz także: Wideo: firmy uciekają z placów budowy nowych dróg
bEhAfEwn

Kolejna sprawa to kumulacja inwestycji drogowych. Szczególnie uciążliwa będzie mająca trwać aż trzy lata przeróbka gierkówki na autostradę A1 między Łodzią a Częstochową. Ograniczenie ruchu do jednego pasa będzie oznaczało poważne zatory.

Dodatkowo, prowadząca inwestycje na głównych szlakach drogowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma coraz większy kłopot z wykonawcami, którzy nie wywiązują się z realizacji kontraktów i przedstawiają żądania pokrycia wzrostu kosztów. Dotyczy to głównie włoskich firm, takich jak Salini czy Pizzarotti.

bEhAfEwt

Sposobem na rozładowanie korków miał być Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR), którego budowa ma pochłonąć 4 mld zł. Już w przyszłym roku ma 1.2 tys. km autostrad i ekspresówek miały pojawić się setki urządzeń pomiarowych, wyświetlaczy, sygnalizatorów i kamer.

Na razie kontrakt ma roczne opóźnienie i wszystko wskazuje na to, że poślizg jeszcze się zwiększy.

KSZR będzie pozwalał na szybkie reagowanie na pojawiające się zakłócenia ruchu i wprowadzanie czasowych rozwiązań, takich jak zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, przekierowywanie samochodów na objazdy czy otwieranie lub zamykanie poszczególnych pasów ruchu.

bEhAfEwu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhAfEwO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(81)
joi joi
2 lata temu
To proste, wprowadzić kartki na benzynę i po kłopocie.
joi joi
2 lata temu
"system drów w Polsce" A co to takiego??? Zamiast autostrad i ekspresówek ?
pieszy
2 lata temu
ewidentnie powinniśmy ograniczyć możliwość kupna kolejnych samochodów lub wprowadzić drakoński podatek. Suweren na pewno to zrozumie. A pieniądz przy da się na rozbudowywany socjal
bEhAfEwP
Mmm
2 lata temu
Jest proste rozwiązanie , tylko przedstawiciele rządu i członkowie jedynie słusznej partii i jedynego kościoła mogą jeździć , reszta siedzi na d...
Zbigniew
2 lata temu
Dzień Prawdy o Chinach w Katowicach Klub Idź Pod Prąd zaprasza na bezpłatny pokaz filmów “W imię Konfucjusza” (reż. Doris Liu), czyli prawda o Instytutach Konfucjusza i “Trudno uwierzyć” (reż. Ken Stone) o holokauście w Chinach spowodowanym przymusowym pobieraniem organów. Zapraszamy w piątek 29 marca, godz. 16:00 Miejski Dom Kultury “Południe” (sala kinowa) ul. T. B. Żeleńskiego 83 Katowice (Kostuchna)
...
Następna strona