Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ważne drogi zagrożone. Wykonawcy żądają zmian w kontraktach, bo dopłacają do ich realizacji

Budowa ważnych dróg jest zagrożona. Duże zagraniczne firmy, między innymi włoski koncern Salini Impregilo, przerywają prace i chcą waloryzacji kontraktów. Poważnie zastanawiają się też nad zerwaniem kontraktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
(Fot: Jerry Sliwowski)

Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych powoduje, że budowa dróg w oparciu o ceny ustalone nawet kilkanaście miesięcy temu jest nieopłacalna, nawet powoduje konieczność dopłacania do nich. Według informacji RMF FM, z tego powodu firma Salini Impregilo straciła już co najmniej 100 milionów złotych. Zawarte kontrakty opiewają na 700 milionów złotych, a na prace koncern wyłożył już 800 milionów złotych.

W podobnej sytuacji była niedawno firma Astaldi, która buduje m.in. zakopiankę. Salini nabyła zresztą Astaldi, dzięki czemu wykonawca nie zszedł z placów budowy.

Tym razem jednak skala problemu może być dużo większa.

Zastanawiasz się, dlaczego polskie budowy dróg stoją w weekend? Ekspert wyjaśnia

Problemy dotyczą odcinków w całej Polsce. Zagrożone budowy wykonywane przez Salini to między innymi obwodnica Częstochowy, obwodnica Rabki Zdroju (wspomniana już zakopianka), S7 w Jędrzejowie i S3 w Polkowicach.

Inne koncerny również głośno skarżą się na nieopłacalność realizowanych kontraktów.

Z nieoficjalnych informacji, do których doratło radio RMF FM wynika, że wykonawcy - nie tylko Salini, ale też wiele innych dużych firm, m.in włoskie Impresa Pizzarotti i Toto Construzioni Generali - bardzo intensywnie rozmawiają z resortem o waloryzacji umów. O efektach na razie jednak niewiele wiadomo, a czas ucieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budowa dróg, astaldi, budowa autostrad, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2019

j23to nie wiedzieli w co się angażują?,konsekwencje tuskolandii czyli jakoś to będzie ,teraz ponoszą konsekwencje swojej fachowości.

19-02-2019

ANncvZaczyna się wyłaniać prawda o naszej gospodarce pod dyktando dobrej zmiany. Brrrrrrrrrr robi się zimno.

19-02-2019

dadczy w przypadku obniżenia cen materiałów budowlanych też można waloryzować kontrakty?

Rozwiń komentarze (52)