Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budowa dróg. Nie jesteśmy w stanie wydać tyle, ile zaplanowaliśmy

8
Podziel się

Rząd nie wyda wszystkich zaplanowanych na inwestycje drogowe w tym roku pieniędzy. Nie pomoże nawet podniesienie kwot przeznaczonych na podniesienie wartości zerwanych przez wykonawców umów.

Budowa dróg. Nie jesteśmy w stanie wydać tyle, ile zaplanowaliśmy
(Agencja Gazeta, Wojciech Kordas)
bEaeUXBx

Rzut oka na realizację inwestycji drogowych zapisanych w Programie Budowy Dróg Krajowych pokazuje, że nakłady na inwestycje infrastrukturalne będą niższe od zaplanowanych o około 8 mld zł.

Dokument na lata 2014-2025 opiewa na kwotę 135 mld zł, która ma jeszcze wzrosnąć. Według doniesień "Pulsu Biznesu", pod obrady Rady Ministrów wkrótce ma trafić uchwała zwiększająca fundusze przeznaczone na program do kwoty 140 mld zł.

bEaeUXBz

Dodatkowe 5 mld zł ma być przeznaczone na budowę drogi S12 od Lublina do Dorohuska oraz zwiększenie finansowania kontraktów zerwanych przez wykonawców ze względu na drożejące materiały budowlane.

I właśnie wzrost cen, który przekłada się na problemy branży, doprowadził do sytuacji, w której w 2018 r. zamiast zaplanowanych 16,4 mld zł wydano 10,6 mld zł, a w tym roku zamiast zaplanowanych 18 mld zł wydanych zostanie 10,8 mld zł. Lepiej wygląda już perspektywa przyszłego roku, gdy z 17 zaplanowanych miliardów może udać się wydać 16,6 mld zł.

Zobacz także: Oglądaj też: Zero kilometrów autostrad. "To logiczny plan"

Wydatki z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 nie uwzględniają inwestycji z programu na lata 2011-2015, które mogą być rozliczane do roku 2021.

bEaeUXBF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEaeUXCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Jo
2 lata temu
Przecież trzeba skądś wziąć dla emerytów potencjalnego koalicjanta pis
Stiv
2 lata temu
Może czas przestać drukowania pustego pieniądza to ceny się ustabilizują i wykonawcy zaczną coś budować?
zibimaks
2 lata temu
może czas dokonać zmian w przepisach o zamówieniach publicznych, bo one nie uwzględniają przy wycenach zmieniających się w czasie cen i robocizny... a to powoduje zbyt niskie wyceny prac a co za tym idzie rozbieżności pomiędzy cenami z ofert a założonymi na inwestycje, a potem firmy schodzą z budowy bo nie wyrabiają finansowo...
bEaeUXCb
kos
2 lata temu
nieudacznicytwo pisowskie ,rozkraść i rozdac to by potrafili ale zbudowac coś sensownego to dla nich za mądre.ONI NIC NIE POTRAFIĄ.
blablable
2 lata temu
Po co drogi ważne, że jest 500+ :(