Notowania

Budowa dróg. Rząd musi dosypać miliardy, by nie stracić unijnych funduszy

Oferty wykonawców znacznie przekraczające założony kosztorys będą akceptowane przez inwestorów drogowych i kolejowych. Rząd już dorzucił na ten cel z budżetu kilka miliardów złotych, bo jest ryzyko, że dofinansowanie unijne przepadnie. Gorzej mają samorządy, które do swoich inwestycji nie mają już z czego dorzucić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot. P.Dziurman/REPORTER)
13.03.2019. Budowa drogi ekspresowej S3. Opóźniony odcinek Lubin - Polkowice, na którym trwa zimowy przestój do 15 marca, jednak za kontynuowanie prac wykonawca żąda dodatkowego wynagrodzenia.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w lutym rząd dołożył do Krajowego Programu Kolejowego 3,2 mld zł. Dzięki temu PKP PLK będzie mogło akceptować oferty, które nawet o 70 proc. przekraczają kosztorys.

Podobnie będzie w przypadku inwestycji drogowych. GDDKiA akceptuje oferty przekraczające kosztorys, a jednocześnie łagodzi warunki przetargów Czasem oznacza to jednak okrojenie inwestycji, jak na ekspresówce S14 koło Łodzi, gdzie będzie mniej węzłów.

Dotychczasowa polityka odwoływania przetargów i rozpisywania nowych nie może być kontynuowana, bo Polska może stracić pieniądze z obecnej unijnej perspektywy. To jednak oznacza, że budowa dróg i linii kolejowych musi być droższa.

Obejrzyj: firmy uciekają z placów budowy nowych dróg

- Kończy się polityka odwlekania - mówi gazecie Adrian Furgalski, wiceszef Zespołu Doradców Gospodarczych Tor. - Tam, gdzie projekt okaże się optymalny, rząd będzie dopłacał - dodaje.

Gorzej może być z lokalnymi inwestycjami drogowymi, które finansują samorządy. Tutaj możliwości dosypania pieniędzy do puli na kontrakty są znacznie bardziej ograniczone. Samorządy są już mocno zadłużone, nie mają skąd wziąć pieniędzy na wkład własny.

Ważne drogi zagrożone. Wykonawcy żądają zmian w kontraktach, bo dopłacają do ich realizacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje drogowe, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2019

Budowy drógCiekawe kiedy rząd przerzucić koszty budowy autostrad na samorządy. A z podatków utworzy sobie Fundusz Wyborczy

14-03-2019

Najlepsza zmianaA za Tuska tak drogo miało być. A tu proszę, można jeszcze drożej. Dla PiS miliard tu czy miliard tam to jeden wuj :)

14-03-2019

bogdanWarto dopłacić i dostać fundusze unijne, brawo PiS.

Rozwiń komentarze (15)