Notowania

Budowa mostu przez Wisłę koło Kozienic. Projekt dostał zielone światło MIR

650 mln zł ma kosztować budowa mostu przez Wisłę łączącego Kozienice i Maciejowice w województwie mazowieckim. Nowa inwestycja otrzymała pozytywną ocenę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w ramach programu Mosty dla Regionów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Trela/Reporter)
Nowa przeprawa przez Wisłę ma przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni Kozienice.

Jak informuje resort Jerzego Kwiecińskiego, wniosek do programu Mosty dla Regionów złożył Powiat Garwoliński wraz z Powiatem Kozienickim przy udziale gmin Kozienice i Maciejowice. Samorządy wnioskowały o dofinansowanie 23,4 mln zł.

Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to 31,8 mln zł, a szacowany koszt budowy to 650 mln zł. O te środki samorządowcy będą się ubiegać do Funduszu Dróg Samorządowych.

Planowany most powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 1350W po stronie powiatu garwolińskiego i drogi powiatowej nr 1718 W na terenie powiatu kozienickiego.

Obejrzyj: Zobacz w przyspieszonym tempie, jak buduje się mosty!

Jak podkreśla MIR, na odcinku około 70 kilometrów między Dęblinem a Górą Kalwarią nie ma mostu, a w miejscu planowanej inwestycji obecnie odbywa się przeprawa promem, który kursuje z miejscowości Antoniówka Świerżowska do Świerży Górnych.

W bliskim sąsiedztwie przyszłej przeprawy jest jeden z największych pracodawców w regionie - Elektrownia Kozienice należąca do państwowej spółki Enea Wytwarzanie.

Resort inwestycji wskazuje, że przeprawa połączy elektrownię ze wschodnią częścią Polski, co "będzie miało bezpośredni wpływ na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze".

- Dobra dostępność jest podstawowym warunkiem przyciągania inwestorów, utrzymywania zatrudnienia, wspierania budowy sieci miast oraz rozwoju turystyki - powiedział wiceminister inwestycji Artur Soboń podczas wtorkowego spotkania na miejscu planowanej inwestycji.

Program Mosty dla regionów został zapowiedziany przez PiS już rok temu
Mosty dla regionów. Wpłynęły wnioski, czas na ocenę

Most ma zostać zaprojektowany zgodnie ze wszystkimi wytycznymi programu Mosty dla Regionów. Połączy biegnące wzdłuż Wisły drogę wojewódzką nr 801 po stronie powiatu garwolińskiego i drogę krajową nr 79 (połączenie z miejscowości Pionki-17 km oraz z miastem Radom-37 km), które znajdują się w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - Park Wisłostan).

Resort Kwiecińskiego podkreśla, że 75 samorządów zawnioskowało o dofinansowanie przygotowania dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw w ramach programu Mosty dla Regionów.

Na realizację tego programu rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje drogowe, budowa mostów, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2019

PlatformaGdy dojdziemy do władzy, to wstrzymamy wszelkie budowy, mostów, portów i przekopów! Zlikwidujemy natychmiast 500+ i 13 emerytury, wydłużymy wiek … Czytaj całość

21-05-2019

wdznowu sprzed nosa grube miliony uciekły Schetynie i jego kompanom

21-05-2019

ObiecankaA gdzie reszta MOSTÓW

Rozwiń komentarze (7)