Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budownictwo rozczarowuje. Produkcja gwałtownie wyhamowała

34
Podziel się:

Takich wyników produkcji budowlano-montażowej ekonomiści się nie spodziewali. GUS poinformował o wzroście na poziomie niewiele ponad 4 proc. Prognozy mówiły o spadku, ale w zdecydowanie mniejszej skali.

Budownictwo rozczarowuje. Produkcja gwałtownie wyhamowała
Produkcja budowlano-montażowa słabo wypadła w najnowszych danych GUS (WP, Mateusz Madejski)
bEUTorGt

"Po pozytywnym zaskoczeniu w sierpniu, wrzesień przyniósł rozczarowanie w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła realnie o 4,3 proc. rok do roku, podczas gdy mediana prognoz ekonomistów wskazywała wzrost o 8,3 proc." - zauważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Jeszcze miesiąc wcześniej analogiczny raport GUS mówił o dwucyfrowym wzroście produkcji. W sierpniu wyniosła dokładnie 10,2 proc.

bEUTorGv

W budownictwie infrastrukturalnym odnotowano wzrost o zaledwie 1,2 proc. wobec 6,8 proc. w sierpniu. Roboty specjalistyczne wzrosły realnie o 21,7 proc. wobec 29,7 proc. przed miesiącem. Za to budowa budynków spadła o 3,4 proc. po zaledwie 0,4-procentowym wzroście poprzednio.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

"Budownictwu infrastrukturalnemu i robotom specjalistycznym może w najbliższych miesiącach pomagać zwiększenie przez rząd w nowelizacji budżetu środków na drogi i inwestycje kolejowe. W przypadku wznoszenia budynków, ciążyć może wzrost cen materiałów budowlanych i dostępność atrakcyjnych gruntów" - oceniają eksperci ING.

bEUTorGB

Dodają, że pomimo ostatniej podwyżki stóp, realnie są one wciąż mocno ujemne, co przy silnym rynku pracy powinno utrzymać wysoki popyt na mieszkania. 

Ekonomiści Pekao zauważają też, że "dziura w inwestycjach publicznych" ciąży wynikom w budownictwie.

bEUTorGC

Wysoki popyt, ale brakuje materiałów

- Warunki pogodowe we wrześniu sprzyjały realizacji projektów budowlanych, popyt jest ogólnie także nadal wysoki, a zatem to nie te czynniki stały za spowolnieniem - ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Prognozuje, że sektor budowlany, podobnie jak przemysł, będzie w kolejnych miesiącach nadal doświadczał wysokiego popytu.

bEUTorGD

- Niestety w jednym i drugim przypadku uwidaczniają się coraz bardziej te same problemy: braki materiałów i ogólny wzrost ich cen, co z jednej strony podbija koszty produkcji, a z drugiej powoduje pewne opóźnienia. Czynniki te mogą hamować tempo wzrostu produkcji w najbliższej przyszłości, co przekładać się będzie na wolniejsze tempo wzrostu PKB - ostrzega.

Ekonomiści mBanku, podsumowując ostatnią serię ważnych danych z polskiej gospodarki, wskazali na duże ryzyka dla aktywności inwestycyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTorGW
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Trade
miesiąc temu
Przydało by się żeby ta patobranza zwana mieszkaniowka w końcu się rozleciala. Każda zdrowa branża ma naturalną deflacje przy budowlance mamy bardzo wysoką inflację czyli branża jest nieefektywna i działa nieprawidłowo. Najlepsze co można zrobić to spuścić powietrze i zreformować A następnie postawić prawidłowy cel mieszkaniowce budowę mieszkań dla obywateli w celach mieszkalnych jako podstawa egzystencji i pracy dla społeczeństwa i państwa.
Hjjk
2 miesiące temu
Przydało by się żeby ta patologia zwana mieszkaniowka w końcu się rozleciala. Każda zdrowa branża ma naturalną deflacje przy budowlance mamy bardzo wysoką inflację czyli branża jest nieefektywne i działa nieprawidłowo. Najlepsze co można zrobić to spuścić powietrze i zreformować A następnie postawić prawidłowy cel mieszkaniowce budowę mieszkań dla obywateli w celach mieszkalnych jako podstawa egzystencji i pracy dla społeczeństwa i państwa.
g29
2 miesiące temu
Polak to bogaty człowiek, kupi od dewelopera wszystko i to za każde pieniądze! Bańka po prostu pękła i teraz trzeba powoli wrócić do rzeczywistości i normalności.
bEUTorGX
rads
2 miesiące temu
za to deweloperzy budują... Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Exbud
2 miesiące temu
Nie do wiary, teraz pseudomajstry muszą spuścić ceny?, olać budowanko jak na chleb za mało.
...
Następna strona