Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Budżet 2020: agencja Fitch prognozuje, że rząd wkrótce wniesie poprawki

10
Podziel się:

Analitycy agencji ratingowej Fitch są przekonani, że rząd PiS do grudnia przedstawi poprawioną wersję budżetu, w której zostanie uwzględniony wydatek na wypłatę trzynastych emerytur w przyszłym roku.

Rzad chwali się budżetem na 2020 r. bez deficytu, ale eksperci uważają, że to tylko zręczna księgowość
Rzad chwali się budżetem na 2020 r. bez deficytu, ale eksperci uważają, że to tylko zręczna księgowość (East News, Jan Bielecki/East News)

Jak napisali w piątkowym komunikacie analitycy agencji, PiS w pierwszej kadencji przestrzegał ustabilizowanej reguły wydatkowej Polski, nie przekraczając pułapu deficytu wynoszącego 3 proc. PKB, rekomendowanego przez UE – informuje Radio Zet.

Notowane od początku kadencji dobre wyniki budżetowe są możliwe dzięki temu, że światowa gospodarka jest w dobrej sytuacji, pomogły też działania mające na celu zwiększenie poboru podatków i zmniejszenie luki w podatku VAT. Analitycy ostrzegają jednak, że w kolejnych sytuacjach sytuacja może się zmienić, a ponadto dalsze uszczelnianie VAT nie będzie przynosiło już tak spektakularnych wyników jak w pierwszych latach.

- Zapewnią one mniejsze wsparcie w drugiej kadencji, ponieważ spowolnienie wzrostu jest coraz bardziej widoczne, a dalsze zwiększanie zysków z poboru dochodów stają się trudniejsze – zauważają analitycy.

Zobacz także: Obejrzyj: Budżet bez deficytu? "To może się okazać trudne"

Ponadto wydaje się spadać potencjalna elastyczność budżetu, ponieważ wyższe wydatki na programy socjalne, takie jak rozszerzony program świadczeń rodzinnych Rodzina 500 plus, realizują program polityczny partii, co zwiększa sztywność wydatków, dodają.

Analitycy Fitcha zakładają, że rząd PiS do grudnia przedstawi poprawioną wersję budżetu.

Zmieniony projekt budżetu prawdopodobnie skoryguje cele budżetowe, aby uwzględnić obiecane wydatki, w szczególności wypłatę trzynastych emerytur również 2020 roku, co nie zostało ujęte w projekcie ogłoszonym pod koniec sierpnia.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem budżetu na 2020 r. dochody i wydatki wyniosą po 429,5 mld zł.W przyszłym roku w kasie państwa ma więc nie być deficytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
jurekp
4 lata temu
ludzie, wirus jest na papierze, produkcja idzie pełną parą, żyjemy normalnie, budżet jest bez deficytu .... bynajmniej tak to rząd postrzega
Kaj
5 lata temu
A miał być zrównoważony 😃 wiadomo było że to ściema przed wyborami, do maja będą jeszcze mamić aby jeszcze PAD został wybrany
wisus54
5 lata temu
Na papierze to i można uzyskać budżet z nadwyżką. Wystarczy wpisać przychody których nie będzie i nie ujmować wydatków które trzeba ponieść.
delta
5 lata temu
Pożyczki bierze żona pana prezydenta. Pan prezydent ma budżet zrównoważony.
waet
5 lata temu
Poprawia budzet o zapomieli jeszcze o wyborach prezydenckich to zeby byli wiarygodni to wpisza do budzetu 13tke na 2020rok a dalej bedziecie mieli tylko poparcie na nich a nie trzynastki czy 14stki z pustego zaden salomon im nie naleje chyba ze sie mocno zapozycza