Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet 2020: agencja Fitch prognozuje, że rząd wkrótce wniesie poprawki

Analitycy agencji ratingowej Fitch są przekonani, że rząd PiS do grudnia przedstawi poprawioną wersję budżetu, w której zostanie uwzględniony wydatek na wypłatę trzynastych emerytur w przyszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rzad chwali się budżetem na 2020 r. bez deficytu, ale eksperci uważają, że to tylko zręczna księgowość (Fot: Jan Bielecki/East News)

Jak napisali w piątkowym komunikacie analitycy agencji, PiS w pierwszej kadencji przestrzegał ustabilizowanej reguły wydatkowej Polski, nie przekraczając pułapu deficytu wynoszącego 3 proc. PKB, rekomendowanego przez UE – informuje Radio Zet.

Notowane od początku kadencji dobre wyniki budżetowe są możliwe dzięki temu, że światowa gospodarka jest w dobrej sytuacji, pomogły też działania mające na celu zwiększenie poboru podatków i zmniejszenie luki w podatku VAT. Analitycy ostrzegają jednak, że w kolejnych sytuacjach sytuacja może się zmienić, a ponadto dalsze uszczelnianie VAT nie będzie przynosiło już tak spektakularnych wyników jak w pierwszych latach.

- Zapewnią one mniejsze wsparcie w drugiej kadencji, ponieważ spowolnienie wzrostu jest coraz bardziej widoczne, a dalsze zwiększanie zysków z poboru dochodów stają się trudniejsze – zauważają analitycy.

Obejrzyj: Budżet bez deficytu? "To może się okazać trudne"

Ponadto wydaje się spadać potencjalna elastyczność budżetu, ponieważ wyższe wydatki na programy socjalne, takie jak rozszerzony program świadczeń rodzinnych Rodzina 500 plus, realizują program polityczny partii, co zwiększa sztywność wydatków, dodają.

Analitycy Fitcha zakładają, że rząd PiS do grudnia przedstawi poprawioną wersję budżetu.

Mateusz Morawiecki chce zrównoważyć budżet państwa
Budżet na 2020 r. bez deficytu. To prawdziwa rewolucja

Zmieniony projekt budżetu prawdopodobnie skoryguje cele budżetowe, aby uwzględnić obiecane wydatki, w szczególności wypłatę trzynastych emerytur również 2020 roku, co nie zostało ujęte w projekcie ogłoszonym pod koniec sierpnia.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem budżetu na 2020 r. dochody i wydatki wyniosą po 429,5 mld zł.W przyszłym roku w kasie państwa ma więc nie być deficytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet, deficyt, wydatki państwa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2019

POLAKNo wniosą poprawki i kolejna obietnica pisowska o zrównoważonym budżecie w gruzach. Tak jak Polska pod ich nierządem - też jest w ruinie.

18-10-2019

BanaśBudapeszt w Warszawie: kłamią rano, nocą i wieczorem

19-10-2019

Kuba„... w kolejnych sytuacjach sytuacja może się zmienić ...”. Maslo maślane. Kogo wy zatrudniacie do pisania w WP?

Rozwiń komentarze (10)