Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet państwa bez deficytu. PiS gra va banque

W świetle niekorzystnych dla władzy wydarzeń ostatnich tygodni, w tym dymisji marszałka Kuchcińskiego czy kryzysu w resorcie sprawiedliwości, PiS chce odbić się dzięki gospodarce. Władza chce, by przyszłoroczny budżet po raz pierwszy w historii nie miał deficytu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Morawiecki chce zaskoczyć Polaków i zaproponować pierwszy w historii wolnej Polski budżet bez deficytu

Tak przynajmniej twierdzi "Rzeczpospolita". Jak pisze dziennik, informacja o braku dziury budżetowej w przyszłym roku krąży w źródłach zbliżonych do rządu już od kilku dni.

Założenia do ustawy budżetowej mają pojawić się w porządku wtorkowych obrad Rady Ministrów.

Po raz pierwszy w historii polskiej gospodarki po transformacji, budżet miałby się "spiąć" bez dodatkowego zapożyczania się. Wydatki nie większe niż dochody budżetowe.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak władza zamierza to zrobić? Tego "Rz" nie podaje. A przyszły rok będzie pod tym względem wyjątkowo trudny. Jeśli więc porywać się na "równowagę budżetową", to w tym lub poprzednim roku. A przecież w 2018 roku brakło ponad 10 mld zł, w tym zaś ma braknąć ponad 28 mld zł.

W statystykach widać bowiem, że skutki uszczelniania systemu podatkowego nie są już tak imponujące jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Wpływy z VAT nie rosną już tak szybko.

Dariusz Młynarczyk sprawdza jakość swoich plonów.
Konopie rytualnie zbierane pod Wrocławiem. "To nie narkotyk, tylko lecznicze zioło"

Do tego ekonomiści podkreślają, że już za rogiem czai się spowolnienie gospodarcze i tak szybkiego wzrostu PKB, jak w ostatnich latach też raczej nie należy się spodziewać. Przy założeniu że nie pojawi się żaden dodatkowy podatek, trudno spodziewać się znacznie większych wpływów do budżetu ze wszystkich źródeł.

Ratunkiem mogą być transfery z praw do emisji CO2 czy opłaty za przeniesienie środków z OFE do ZUS. Do tego właśnie wpływy ze składek na ubzepieczenia społeczne - tak od przedsiębiorców, jak i od pracowników.

Tak tanio dawno nie było. Na stacjach ustawiają się kolejki
Paliwo poniżej 5 zł. Końcówka wakacji z obniżką na stacjach

To może wydatki będą mniejsze? Na to również się nie zanosi. W roku wyborczym PiS na pewno nie zrezygnuje ze swoich sztandarowych programów socjalnych, które co roku pochłaniają nawet 15 procent budżetu. Co więcej, w toczącej się kampanii premier zapowiada, że chciałby m.in. utrzymać na stałe "trzynastkę" dla emerytów.

Węgiel z Rosji może podbić świat. Moskwa szykuje mega-ekspansję
Węgiel z Rosji zasypie świat. Putin szykuje nową strategię

Mimo to PiS chce pokazać, że prowadzi świetną politykę finansową i gospodarczą oraz że mimo wysokich wydatków, budżet da się skonstruować bez deficytu. W kampanii taka informacja byłaby bardzo cenna. A pamiętajmy, że ustawę budżetową zawsze można znowelizować, na przykład po wyborach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet, deficyt, równowaga budżetowa, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

PowałaA w sprawie afery w Inowrocławiu co? Nic nie wiecie? Takie te nasze bezstronne media? Aby krytykować tylko PIS?

26-08-2019

JagaDeficyt za 2018 - 10 miliardów. Za 2019 już 15 miliardów. Oni już wiedzą że nie będą rządzić. To taka ustawka dla ciemnego elektoratu pisiego. Amen.

26-08-2019

XeNNie ma co kombinować tylko patrzeć na dane, w ciągu czterech lat emerytura zeszła do poziomu nieco ponad 30% ostatniej pensji. Tak zapowiada się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (310)