Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet 2020. Senat zagłosował

Senatorowie wprowadzili poprawki do ustawy budżetowej na 2020 rok. Ma to być historyczny, pierwszy od wielu lat budżet bez deficytu. Ale uwagę polityków, mediów i obserwatorów przyciąga co innego. Otóż Senat proponuje poprawkę przekazującą prawie 2 mld zł na onkologię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Senat zagłosował w sprawie budżetu 2020 (Fot: PAP/Marcin Obara)

2 mld zł na onkologię to jak na razie najgorętszy temat trwającej kampanii prezydenckiej. Opozycja proponowała, by 1,95 mld zł nie trafiło do mediów publicznych, a na dofinansowanie onkologii. Propozycja jednak po burzliwej debacie i skandalu z obraźliwym gestem posłanki Joanny Lichockiej przepadła w Sejmie. Kilka dni temu Marszałek Senatu Tomasz Grodzki oświadczył, że Senat i tak będzie szukał pieniędzy na wsparcie onkologii.

W czwartek senatorowie wprowadzili poprawkę do budżetu zmierzającą do utworzenia nowej rezerwy celowej: "finansowanie programów polityki zdrowotnej - na leczenie chorób nowotworowych, z kwotą dotacji i subwencji 1,92 mld zł”.

Za poprawką zagłosowało 52 senatorów, 43 było przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu. Senatorowie wprowadzili też poprawkę dotyczącą przywrócenia Senatowi środków polonijnych. Została uchwalona większością 53 do 41 głosów.

Jednak zmiany wprowadzone przez Senat mogą mieć krótki żywot. Teraz ustawa budżetowa wróci do Sejmu, gdzie większość mają ugrupowania rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Sejm może poprawki Senatu odrzucić.

Niecałe dwa tygodnie temu projekt budżetu udało się uchwalić w izbie niższej parlamentu. Za było 231 posłów, a 217 - przeciw. Tylko jeden parlamentarzysta wstrzymał się od głosu. Główne głosowanie poprzedziło kilkaset głosowań nad poprawkami i wnioskami mniejszości. W sumie parlamentarzyści podnosili rękę aż 580 razy, a cały proces trwał kilka godzin.

W budżecie przewidziano dochody w wysokości 435,3 mld zł, wydatki również na poziomie 435,3 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii unijnej) na poziomie 1,2 proc. PKB.

Obejrzyj też: Budżet 2020. "Efekt propagandowy, zbliża się pogorszenie"

Jak pisaliśmy już w money.pl, brak deficytu będzie możliwy m.in. dzięki jednorazowym wpływom do budżetu (ze sprzedaży praw do emisji CO2, opłaty przekształceniowej OFE czy częstotliwości 5G). Oprócz tego pomagają nowe podatki, wprowadzone przez PiS. Te rocznie dają do budżetu nawet 14 mld zł.

W 2020 r. planuje się także wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego w wysokości ok. 7,1 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

Nickbyłem niedawno w dwóch szpitalach. to jakby się cofnąć do PRL - szok. Dziwię się że lekarzom i pielęgniarkom się chce pracować w tak upokarzających … Czytaj całość

28-02-2020

N.K.W.D.Facet który za leczenie bierze łapówki rządzi Senatem. Tylko w Polsce. Oj brak Józefa Stalina.

28-02-2020

TomaszTacy wspaniali a za swoich rządów głosowali przeciw dotacji dwulicowa banda bez pokrycia grająca na chorych ludziach.

Rozwiń komentarze (269)