Notowania

Budżet PiS. PKW podała, ile wydają partie

36 milionów złotych - tyle wydało w ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość w związku z organizacją wyborów samorządowych. Na swoją działalność partia Jarosława Kaczyńskiego miała do dyspozycji 21 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wydatki na kampanię wyborczą się opłaciły. PiS wygrało w 9 województwach, choć nie w dużych miastach. (Fot: Stefan Maszewski/Reporter)

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała właśnie sprawozdania finansowe partii za 2018 rok. Zdecydowanie największymi pieniędzmi może się pochwalić PiS.

Jak czytamy w sprawozdaniu, przychody partii rządącej (bez pieniędzy zgromadzonych na Funduszu Wyborczym) wyniosły w ubiegłym roku 21,4 mln zł. Zdecydowana większość, bo aż 18,5 mln zł, to kwota pochodząca z subwencji.

Wpłaty od osób fizycznych wyniosły trochę ponad milion złotych, z tego niemal 580 tysięcy złotych to suma składek członkowskich. PiS dostało też 464 tys. zł darowizn.

Obejrzyj też: Wybory samorządowe. Kazimierz Marcinkiewicz: PiS dostał żółtą kartkę

Z kolei na organizację kampanii wyborczej w ramach Funduszu Wyborczego partia Jarosława Kaczyńskiego miała do dyspozycji 36,9 mln zł (z czego wydała o 100 tysięcy złotych mniej). Tutaj subwencja stanowi już zdecydowanie mniejszy odsetek tej kwoty. To jednak nadal olbrzymie pieniądze, bo aż 15,7 mln zł.

Wpłaty pochodzące od osób fizycznych wyniosły natomiast 21,2 mln zł.

Duże wydatki na kampanię wyborczą się opłaciły, bo PiS wygrało w 9 województwach, a Koalicja Obywatelska w 6. Ta druga wygrała za to zdecydowanie w dużych miastach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2019

BBalcerowiczHalo. A gdzie wydatki peło. Czyżby znów przewał jak z kropką nowośmieszną co miała mahloje w księgach i nie dostała zwrotu dotacji i uczeń … Czytaj całość

06-06-2019

lucyferpis dostał darowizne pieniadze na kampanie ,ale jaja a rydzyk ile dał dla pis ,bo pis daje rydzykowi nasze pieniadze ,ciekawe jak kaczynski to robi … Czytaj całość

07-06-2019

CynkaA to dopiero połowa roku, przed nami jeszcze jesienne wybory. Ciekawe komu zabiorą.

Rozwiń komentarze (7)