Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KIB
|

Budżet UE. "Fundusz Odbudowy wejdzie w życie mimo weta"

32
Podziel się

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział, że unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier. - Nie można zrobić kroku wstecz - stwierdził szef PE w wywiadzie dla włoskiej telewizji.

Budżet UE. "Fundusz Odbudowy wejdzie w życie mimo weta"
David Sassoli, przewodniczący PE (PAP, EPA, AFP, KENZO TRIBOUILLARD )
bDJmsqWd

W rozmowie ze stacją informacyjną Sky Tg24 Sassoli oświadczył, że "nie można dotykać" zawartego porozumienia w sprawie Funduszu Odbudowy utworzonego w związku z kryzysem na tle pandemii.

- Teraz do Polski i do Węgier należy zadanie rozwiązanie kwestii ich zgody. Jeśli jej nie będzie, oczywiste jest to, że i tak pójdzie się z tym do przodu; i w sprawie Funduszu, i praworządności - stwierdził włoski polityk.

Następnie zaznaczył: Nie można zrobić kroku wstecz, narzędzia te wejdą w życie.

bDJmsqWf
Zobacz także: Obejrzyj także: Weto ws. budżetu UE. Sikorski: szantaż na reszcie Europy

Jak przypomina PAP, rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko w zakresie rozporządzenia warunkującego wydatkowanie środków unijnych. Jak zaznaczył, tylko przepisy zgodne z traktatami i konkluzjami Rady Europejskiej mogą być zaakceptowane przez Polskę.

bDJmsqWl

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

W kuluarach w Brukseli mówi się o scenariuszu, że w podziale tortu, jakim będzie Fundusz Odbudowy gospodarki, zabraknie Polski i Węgier, jeżeli te zastosują weto wobec projektu budżetowego. Oba kraje sprzeciwiają się powiązaniu wypłat z budżetu z przestrzeganiem praworządności. Czytaj: Budżet UE. Unijni dyplomaci dopuszczają porozumienie bez Polski i Węgier

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJmsqWG
Źródło:
KOMENTARZE
(32)
Obiektywnie
3 miesiące temu
Wszyscy tak mówią o praworządności ale jak ktoś chce wetować i jest to zgodne z prawem to mówią, że olewamy....hehehe to dopiero praworzadnosc
kaja_ta_prawd...
3 miesiące temu
Włochy są bankrutem. Jeśli nie dostaną pożyczki, podżyrowanej przez wszystkie państwa, to żaden bank im pieniędzy nie pożyczy. A Polska będzie musiała w razie niewypłacalności spłacać solidarnie z innymi państwami włoski dług. My możemy sami pożyczyć na dogodnych warunkach bez zgody EU. Niech się bujają. Zobaczymy kto na tym lepiej wyjdzie. Już raz miliardy zł za czasów premier Kopacz sprezentowaliśmy Grekom, a dokładnie, oddaliśmy bankom niemieckim, którym Grecja była winna. I wystarczy.
Art
3 miesiące temu
Czy myślicie ze w polityce cokolwiek jest za darmo? „Fundusz odbudowy” to po prostu kredyt, tyle że „prezesem” tego banku są Niemcy, trochę elementarnej wiedzy ...
bDJmsqWH
alla
3 miesiące temu
Unia Europejska sie kompromituje i jest iluzja tego za co sie podaje. zjak weto jest ale jest bez znaczenia pokazuje to ze to tylko pozory bo decyzja gdzie indziej jwst podjeta i nie ma znaczenia weto .
bolo
3 miesiące temu
I bardzo dobrze. Albo jesteśmy z UE i za tolerancją. Albo jesteśmy z Rydzykiem i moherami i ujadamy na wszystkich i wszystko..
...
Następna strona