Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budżet UE na rok 2020. Zobowiązania zwiększone o 3,57 mld euro

2
Podziel się

Rada Europejska wprowadziła poprawki do budżetu UE na 2020 rok. Mają one pozwolić uwolnić fundusze na reakcję na kryzys spowodowany epidemią koronawirusa.

Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie zaopatrzenia medycznego, budowę szpitali polowych i na leczenie pacjentów  – poinformował chorwacki wicepremier Zdravko Maric
Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie zaopatrzenia medycznego, budowę szpitali polowych i na leczenie pacjentów – poinformował chorwacki wicepremier Zdravko Maric (Thierry Monasse, REPORTER, Thierry Monasse)
bEpHhhPF

Rada Europejska zareagowała na pogarszającą się trudną sytuację epidemiologiczną Wspólnoty zmianami w tegorocznym budżecie. Zwiększyła zobowiązania o 3,57 mld euro, a płatności o 1,6 mld euro. Tym samym niemal wszystkie pozostałe środki z tegorocznego budżetu zostały przekazane na walkę z pandemią COVID-19.

- Naszym priorytetem jest pomoc krajowym systemom opieki zdrowotnej w walce z wybuchem COVID-19. Pieniądze te zostaną przeznaczone na sfinansowanie zaopatrzenia medycznego, budowę szpitali polowych i na leczenie pacjentów w państwach członkowskich – poinformował chorwacki wicepremier i minister finansów Zdravko Maric, którego kraj sprawuje obecnie prezydencję w UE.

Dodatkowe środki trafią także do Grecji, na łagodzenie zwiększonej presji migracyjnej oraz do Albanii na odbudowę po niedawnym trzęsieniu ziemi.

bEpHhhPH
Zobacz także: Zobacz również: Koronawirus godzi w biznesy. Miliony w zamian za udziały?

Zobowiązania w tegorocznym budżecie UE wynoszą po zwiększeniu 172,2 mld euro. Płatności natomiast osiągają łącznie 155,2 mld euro.

Jedna z przyjętych poprawek zwiększa zobowiązania budżetowe o 567 mln euro i płatności o 77 mln euro:

bEpHhhPN

- 115 mln euro ma zapewnić współfinansowanie w celu zaradzenia epidemii COVID-19 (jest to wsparcie dla państw członkowskich w repatriacji, a także w zakupie środków ochrony indywidualnej poprzez wspólne zamówienia).

- 3,6 mln euro ma trafić na wzmocnienie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

- 350 mln euro trafi do Grecji, gdyż – w ocenie RE – kraj ten stoi w obliczu rosnącej presji migracyjnej (są to środki na rozbudowę ośrodków dla uchodźców, poprawę procedur azylowych oraz poprawę ochrony granic zewnętrznych Grecji i Bułgarii; część z tych środków ma zostać przekazana na zwalczanie COVID-19 wśród migrantów i uchodźców.

- 100 mln euro ma zostać przekazanych dla Albanii na wsparcie odbudowy kraju po listopadowym trzęsieniu ziemi

bEpHhhPO

- Możliwe będzie też przekazanie dodatkowych środków dla Prokuratury Europejskiej, Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Druga z przyjętych poprawek zakłada zwiększenie zobowiązań o 3 mld euro i płatności o 1,53 mld euro i przekazanie ich na walkę z pandemią COVID-19.

- 2,7 mld euro ma zostać przekazanych na finansowanie pomocy w nagłych przypadkach (gromadzenie zapasów i dystrybucja, tworzenie szpitali tymczasowych oraz transgraniczny transport pacjentów). Działania te mają być prowadzone poprzez Instrument Wsparcia Kryzysowego (ESI), utworzony kilka lat temu.

- 300 mln euro ma zostać wykorzystane na zwiększenie możliwości w zakresie gromadzenie zapasów, koordynowania i dystrybucji środków medycznych (m.in. sprzętu ochrony osobistej i wentylatorów. Działania te będą prowadzone poprzez z unijny mechanizmu ochrony ludności / rescEU.

bEpHhhPP

Zmieniony budżet zwiększa o 3,4 mld euro zobowiązania w dziale budżetu, dotyczącym bezpieczeństwa Środki zostaną przekazane z istniejących instrumentów: globalnego marginesu na zobowiązania w wysokości 2,4 mld euro instrumentu elastyczności na kwotę 316 mln euro marginesu na nieprzewidziane wydatki 714,6 mln euro

Zobowiązania w ramach globalna Europa zostały zwiększono o 145 mln euro. Kwota ta jest finansowana z nierozdysponowanych środków w tym dziale (248 mln euro).

W wyniku tego środki, zarezerwowane w globalnym marginesie na zobowiązania i na instrument elastyczności są w całości rozdysponowane. Aby dokonać zmian w budżecie, Rada przyjęła poprawkę do rozporządzenia w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych. Teraz propozycje zmian trafią pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpHhhPQ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpHhhQi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
bandit
rok temu
ten twór niedługo zdechnie.
Zdzichu
rok temu
Ile my dostaniemy