Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Bułgarzy wymierzają cios Ukraińcom. "Nie będziemy importować"

Podziel się:

Rząd Bułgarii ulega swoim własnym rolnikom. Po negocjacjach obu stron władze zdecydowały, że nie będą w najbliższym czasie importować słonecznika z Ukrainy. Jak przekazał premier Nikołaj Denkow, jest to najważniejszy punkt wypracowanego częściowego porozumienia z protestującymi.

Bułgarzy wymierzają cios Ukraińcom. "Nie będziemy importować"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Bułgarii Nikołaj Denkow (Getty Images, Georgi Paleykov/NurPhoto)

Jeszcze we wtorek doszło do rozmowy w tej sprawie szefa bułgarskiego rządu i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Nikołaj Denkow miał przedstawić swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi warunki, od których spełnienia Bułgaria uzależnia przywrócenie importu.

Bułgaria zawiesza import słonecznika z Ukrainy

Głównym warunkiem jest uregulowanie przez Kijów mechanizmu i kwoty eksportu słonecznika do Bułgarii. Sofia domaga się jasnych ustaleń w tym zakresie, a mają one pojawić się do końca miesiąca.

To nie koniec. Nikołaj Denkow ogłosił też wsparcie finansowe dla bułgarskich rolników. Pomoc trafi do tych, którzy najmocniej ucierpieli w wyniku wojny w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Jednocześnie bułgarskie służby odpowiadające za kontrole jakości uspokoiły, że ukraińskie płody rolne nie są niskiej jakości i odpowiadają krajowym standardom. Potwierdził to szef rządu.

Protesty rolników

Decyzja rządzących jest następstwem częściowego porozumienia z protestującymi rolnikami. W money.pl informowaliśmy, że przed siedzibą rządu zebrał się wielotysięczny tłum producentów rolnych. Demonstrowali oni przeciwko otwarciu granic Bułgarii na import zboża z Ukrainy.

Decyzja została podjęta bez uzasadnienia, jest zdradą narodową i wyrokiem dla rodzimego rolnictwa – przekazała money.pl Victoria Dimitrova z bułgarskiego Krajowego Stowarzyszenia Producentów Zbóż.

Produkcja zbożowa w Bułgarii generuje ok. 10 proc. PKB państwa i przynosi mu rocznie blisko 9 mld lewów (ok. 4,6 mld euro) – wyliczył Ośrodek Studiów Wschodnich. Od kilkunastu lat Bułgaria należy (obok RumuniiSerbii) do regionalnych liderów w handlu ziarnem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP