Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Burza w sieci. PiS pyta o rozbiórkę muru, której nikt nie chce

Podziel się:

W czwartym, ostatnim pytaniu październikowego referendum mowa o likwidacji zapory na granicy z Białorusią. Komentarzy zwracają uwagę, że rząd chce poznać zdanie Polaków w kwestii ewentualnej likwidacji muru, choć żaden z polityków oficjalnie takiego postulatu nie zaprezentował.

Burza w sieci. PiS pyta o rozbiórkę muru, której nikt nie chce
W czwartym pytaniu październikowego referendum mowa o zaporze na granicy polsko-białoruskiej (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Czwarte pytanie referendalne zaprezentował w poniedziałek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jego treść brzmi: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".

"Czy ktoś z polityków jest za likwidacją bariery na granicy z Białorusią? Jak tak to prosiłbym o źródło. Ja nie znam takiej wypowiedzi. Jeżeli już to bym zapytał, czy zbudować drugą zaporę skoro ta pierwsza nie działa, co widać po statystykach i otwarciu szlaku migracyjnego" - wskazał w komentarzu do ostatniego pytania referendalnego politolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego Maciej Duszczyk.

Na koszt budowy zapory zwrócił uwagę Krzysztof Kowalczyk, dziennikarz ekonomiczny. "PiS jak inżynier Mamoń lubi tylko te piosenki, które zna i lubi. Dlatego wraca do starej dyskusji i pyta Polaków, czy chcą już wybudowanego płotu na granicy z Białorusią. Może należało nas zapytać ZANIM wydano na jego budowę 1,6 mld zł? Następne pytanie o Przekop?" - napisał na Twitterze/X.

Na rolę szefa MON wskazał publicysta, aktywista miejski Jarosław Makowski.

Budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej ukończono latem 2022 r. To wysoki na 5,5 metra stale monitorowany płot ze stalowych przęseł i druta żyletkowego. Ogrodzenie liczy 186 km. Mur powstał w ramach odpowiedzi na wywołany w 2021 r. kryzys migracyjny na wschodniej granicy Unii Europejskiej z Białorusią, przede wszystkim w Polsce i na Litwie. Koszt inwestycji to 1,6 mld zł.

Pierwsze pytanie w ogólnopolskim referendum planowanym na 15 października, czyli na dzień wyborów parlamentarnych, będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?". W miniony piątek jego treść ujawnił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w opublikowanym w sieci spocie partii. Przez kolejne dni (12, 13 i 14 sierpnia) publikowane były filmy z kolejnymi pytaniami referendalnymi.

Drugie pytanie zostało ujawnione przez wiceprezes PiS, byłą premier Beatę Szydło. Trzecie pytanie przedstawił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Natomiast czwarte minister obrony Mariusz Błaszczak.

Premier Morawiecki potwierdził zamiar przeprowadzenia głosowania razem z przypadającymi na jesieni wyborami. 16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Zgodnie z harmonogramem połowie mają zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl