Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

"GW": Było bezpiecznie, ale prezes Morawiecki sprzedał kamienicę. Zaczęła się "gehenna"

474
Podziel się:

Śledztwo "Gazety Wyborczej" dotyczące sprzedaży kamienic przez BZ WBK, gdy jego prezesem był Mateusz Morawiecki, zatacza coraz szersze kręgi. Dziennikarze opisują dramatyczną sytuację lokatorów zabytkowego budynku przy pl. Kościuszki we Wrocławiu, którego bank sprzedał przedsiębiorcy Andrzejowi Konwentowi. Biznesmen, jak pisze gazeta, miał próbować się ich pozbyć, "stosując metody przywodzące na myśl praktyki czyścicieli kamienic" - czytamy w piątkowym dzienniku.

"GW": Było bezpiecznie, ale prezes Morawiecki sprzedał kamienicę. Zaczęła się "gehenna"
Premier Mateusz Morawiecki był prezesem banku BZ WBK w latach 2007-2015 (PAP, PAP/Przemysław Piątkowski)

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" kontynuują śledztwo dotyczące sprzedaży działek przez małżeństwo Morawieckich. Prześwietlają w nim cały łańcuszek powiązań osób, które nabyły nieruchomości po Banku Zachodnim WBK, którego w latach 2007-2015 prezesem był obecny premier.

Nowa odsłona dotyczy zabytkowej kamienicy przy pl. Kościuszki we Wrocławiu, którą za ok. 11 mln zł kupił od BZ WBK Andrzej Konwent. "To przedsiębiorca i zięć prominentnego wrocławskiego polityka PiS Andrzeja Jarocha, znajomego Morawieckiego jeszcze z czasów "Solidarności Walczącej", a potem AWS" - pisze dziennik.

Sprawa dotyczy małżeństwa Anny i Andrzeja K., a także 89-letniej dziś Jadwigi W., która w kamienicy mieszka do dziś. Bez ogrzewania i ciepłej wody. Odcięcie od mediów miało być jednym ze sposobów nowego właściciela budynku na pozbycie się niechcianych lokatorów.

Prawo do lokalu zastępczego

Kamienica przy pl. Kościuszki od lat była własnością banku. Zbudowana została na początku XX w. dla oddziału Dresdner Bank. Później należała kolejno do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do Wielkopolskiego Banku Kredytowego, który kilkanaście lat później połączył się z Bankiem Zachodnim.

Do transakcji między BZ WBK a Andrzejem Konwentem doszło w 2015 r., gdy prezesem banku wciąż był Mateusz Morawiecki. Małżeństwo K. oraz Jadwiga W., którym nowy właściciel wręczył wypowiedzenia umowy najmu, walczyli w sądzie o przyznanie lokali zastępczych.

"W sądzie domagali się unieważnienia transakcji pomiędzy Bankiem Zachodnim a Konwentem. Ich zdaniem biznesmen złamał prawo, bo od 2000 r. lokatorów mieszkań zakładowych chroni specjalna ustawa, wedle której nowy nabywca musi zadbać o zapewnienie zajmującym je dotychczas osobom lokale zastępcze. Konwent z tego obowiązku się nie wywiązał" - pisze "Wyborcza". Ponadto lokatorzy pisali do prezydenta Andrzeja Dudy, że "Było bezpiecznie, dopóki prezes Morawiecki nas nie sprzedał". Odesłano im wyrazy współczucia.

Metody przypominające "czyścicieli kamienic"

Prawo do lokalu zastępczego, zdaniem lokatorów, przysługiwało im, bo np. Jadwiga W. zajmuje mieszkanie po mężu, który był byłym pracownikiem NBP. Sądy różnych instancji jednak racji mieszkańcom nie przyznały.

Konwent w rozmowie z "GW" twierdzi, że proponował mieszkania zastępcze lokatorom. - Ktoś tym ludziom głupot naopowiadał, że mam im kupić mieszkania - skomentował natomiast roszczenia o zakup lokali zastępczych. Jadwiga W. jednak oferty nowego właściciela kamienicy nie pamięta.

Małżeństwo K. na mocy ugody wyprowadziło się z kamienicy. Jadwiga W. jednak wciąż tam mieszka. Jak pisze "Wyborcza", bez ogrzewania i ciepłej wody. Jest sama, dlatego chciałaby doczekać śmierci w mieszkaniu po mężu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(474)
karol
rok temu
Ale trzeba być chamem i prostakiem aby kłamać ludziom prosto w oczy.Do czego już w tym kraju doszło.Jak w Rosji ,Wenezueli albo na Kubie ,dlaczego Unia jeszcze nas nie wyrzuciła .
To nie
rok temu
Ale roszczeniowi ci lokatorzy, całe lata w komunalnych za darmo i jeszcze płacz, tysiące takich patilogii
70-LATEK
rok temu
... CZY KTOŚ SŁYSZAŁ, CO BREDZIŁ MORAWIECKI NA SPOTKANIU Z MŁODZIEŻĄ ?? A WIĘC POLACY - PISZCIE DO NORWEGÓW O SPŁATĘ WASZYCH DŁUGÓW W BANKACH I ŻEBY PODZIELILI SIĘ Z WAMI WPŁYWAMI ZA ROPĘ, KTÓRĄ ON NIEDŁUGO BĘDZIE OD NICH KUPOWAŁ !! NO CÓŻ ... BRAK ROZUMU DAŁ JUŻ NIE RAZ ZNAĆ O SOBIE ... A CZY TO NIE JEST CZASEM KARALNE PODŻEGANIE DO NIENAWIŚCI ??
apis
rok temu
morawiecki= czyściciel kamienic = katolik praktykujacy z pierwszych ław kościoła katolickiego= krętacz= działacz i ulubieniec pis i kaczyńskiego = zły i obłudny ,kłamliwy i sprzedajacy sie władzy nie człowiek tylko bydlę do niszczenia polek i polaków
Tylko tyle
rok temu
Nie byłoby tych afer, gdyby w Polsce własność była chroniona prawem a koszty ochrony lokatorów ponosiło państwo.
...
Następna strona