Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Działka Morawieckiego. Ksiądz, który sprzedał grunty premierowi, awansował na generała

646
Podziel się:

17 lat temu Mateusz Morawiecki wraz z żoną okazyjnie kupili od Kościoła Katolickiego 15 ha gruntów. Dziś działka warta jest sto więcej. Ks. płk Sławomir Żarski, który sprzedał kościelne grunty, w 2018 roku awansował na generała.

Premier nie wspomina o działce kupionej od Kościoła w oświadczeniu majątkowym, bo przepisał nieruchomość na żonę.
Premier nie wspomina o działce kupionej od Kościoła w oświadczeniu majątkowym, bo przepisał nieruchomość na żonę. (East News, ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News)

Mateusz Morawiecki za poleceniem kardynała Henryka Gulbinowicza odkupił od cywilno-wojskowej parafii św. Elżbiety działkę pod Wrocławiem. Zapłacił za nią 700 tys. zł. Według "Gazety Wyborczej" ówczesna jej wartość wynosiła 4 mln zł.

Krótko przed transakcją władze Wrocławia rozpoczęły prace nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni zdecydowali, że na dzisiejszej działce Morawieckich będzie prowadzona działalność gospodarcza oraz przebiegnie droga szybkiego ruchu. Wartość nieruchomości dziś ma sięgać 70 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj oświadczenie pełnomocnika rodziny Morawieckich

Ks. płk Sławomir Żarski, który sprzedał kościelne grunty, w marcu 2018 roku awansował na generała – wskazuje "Gazeta Wyborcza". Jednym z decydujących o nadaniu stopnia był premier Morawiecki. Na ten awans zwrócił uwagę na Twitterze gen. Jarosław Stróżyk, były attache wojskowy RP przy ambasadzie USA i były zastępca szefa Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. Za rządów PiS przeszedł na emeryturę.

"W tej całej historii generalskiej najciekawsze jest to, że ks. płk Żarski od 8 lat (2010) był już w cywilu i nagle w 2018 dostaje awans generalski. Takie specjalne promocje w stanie spoczynku były dotychczas zarezerwowane wyłącznie dla bohaterów wojennych i powstańców" – zaznaczył we wtorek na Twitterze emerytowany generał.

Informacji o cennej działce próżno szukać w oświadczeniu majątkowym Mateusza Morawieckiego. Obecny premier przepisał działkę na żonę i dlatego nie wspomina o niej w zeznaniu. W poniedziałek małżonka premiera zapowiedziała, że jeśli miasto będzie chciało prowadzić tam drogę, sprzeda nieruchomość po cenie zakupu z uwzględnieniem inflacji. Zapowiedziała też pozew przeciwko "Gazecie Wyborczej".

Jak wskazuje "Wyborcza", planowana droga zajmie jednak ok 2 ha 15 ha należących do Morawieckich. Cała reszta to tereny gotowe pod budowę obiektów produkcyjnych, hoteli, biurowców czy budynków do 30 m wysokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(646)
XYZ
4 miesiące temu
ZMIENIĆ PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO NA TAKI ŻEBY TEN TEREN SIĘ ''ZASMRODZIŁ'' I PO KŁOPOCIE ;-p
oko
6 miesięcy temu
zarabiać, trzeba "umić". a pospólstwo niech w pokorze czeka na pokutę z US
brrrr
7 miesięcy temu
Z Mateuszka nie tylko historyk ale i cwaniaczek- ekonomista, wie jak wymigać się od podatków. Umie liczyć swoje a państwowe złotóweczki też ?
emeryt
7 miesięcy temu
Teraz ten ksiundz bedzie blizej Boga, wstyd co wy robice z wyznania wiary , szambo w kosciele sie rozlewa , Gulbinowicze , Janiaki , PEce, Jankowskie , itp . Gdzie wy prowadzicie ten kosciol.
zxc
8 miesięcy temu
no i emerytura generalska - kradną na potęgę a ciemny lud się cieszy
...
Następna strona