Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Bytom bije na alarm. Prezydent rysuje czarny scenariusz

66
Podziel się:

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl alarmuje: na koniec roku możemy mieć problemy z płaceniem rachunków za prąd, ogrzewanie szkół i instytucji publicznych. Samorządowiec przekonuje, że to skutek wzrostu cen i mniejszych wpływów z podatków dla samorządów.

Bytom bije na alarm. Prezydent rysuje czarny scenariusz
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
Przygotowuję się zawsze na bardzo czarne scenariusze. Planujemy różne ruchy finansowe, które pozwolą nam utrzymać płynność finansową do końca roku, bo dwa ostatnie miesiące mogą być naprawdę bardzo trudne — podkreśla w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Samorządowiec w rozmowie z portalem przekonuje, że Bytom nie jest jedyny, wiele innych gmin ma podobne problemy.

Prezydent Wołosz wskazuje, że to efekt przede wszystkim wzrostu cen gazu, benzyny i energii elektrycznej. Nie bez znaczenia są także mniejsze wpływy do budżetów samorządów z tytułu podatków.

Samorządowcy przekonują też, że skończył się czas apeli, konieczna jest sanacja finansów państwa polskiego. Pod koniec lipca przekazali do Senatu pakiet ustaw ratunkowych, zmniejszających obciążenia domowych budżetów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwucyfrowa inflacja. Ekspertka: Nie straszmy ludzi

Samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich przekonują, że jeśli nic się nie zmieni w krajowym prawie, nieuniknione będą kolejne podwyżki: biletów komunikacji, opłat za śmieci, mieszkania.

- Każdy z nas zostanie obciążony wydatkami spowodowanymi polityką centralnie zarządzanego państwa. Dlatego konieczne jest natychmiastowe uzdrowienie finansów naszego państwa — przekazują samorządowcy w wydanym komunikacie.

Proponują m.in. obniżenie stawki VAT na usługi transportu publicznego i dotyczące gospodarki odpadami z 8 proc. do stawki 0 proc.

Samorządy chcą także zmiany metody podziału subwencji rozwojowej (rekompensującej ubytki dochodów z PIT) na wprost proporcjonalną do utraty dochodów w danym roku budżetowym (tj. wprost proporcjonalną do wysokości udziału danej JST we wpływach z PIT).

Jedną z propozycji jest także zwaloryzowanie kwoty subwencji oświatowej na 2022 rok o wskaźnik bieżącej inflacji. Chodzi o 8,3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Chudy
2 lata temu
Jeśli dupowate przejście na Piłsudskiego kosztowało ponad 200 tys. Złotych to nie dziwi iż nie ma kasy
Bytomiak
2 lata temu
Ojoj to teraz się Panu przypomniało że będą wysokie rachunki? Trzeba było zostawić pieniądze na opłaty a nie wywalać kupy pieniędzy na dni Bytomia! Zawsze Pana szanowalam ale od czerwca mam ogromny żal ! wiadomo już od lutego że czekają nas ciężkieczasy a Pan zrobił balangę bez sensu! Pracuje w jednostce podlegającej Panu i o naszych budżetach domowych Pan nie mysli! Zero podwyżek choć zarabiamy marne grosze! A o wydatkach miasta teraz Pan lamentuje pomimo że w czerwcu lekką ręką wydał Pan krocie! Moja rodzina na wakacje nie pojechała bo pieniądze które moglismy wydać na odpoczynek zostawiamy na te wzrastające rachunki. To jest odpowiedzialne gospodarowanie budżetem. W mojej ocenie i Pan i obecna Rada Miasta sprzniewierzyliscie pieniądze na imprezę wiedząc o nadchodzących trudnych czasach! Tyle w temacie.
Marian..
2 lata temu
No Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz troche o nim poczytajcie katastrofaaaa 😱
gość
2 lata temu
Przez niewłaściwy podział budżetu, samorządy w całym kraju mają problemy. Chociaż zarządzane przez PiS mają się trochę lepiej.
Babcia
2 lata temu
Poprzednie rządy od 89 roku stawiały na samorządy i je wspierały, teraz samorząd zamiast dostawać pieniądze muszą je oddawać rządowi np. część podatków.
...
Następna strona