Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Unijne pieniądze dla samorządów. Polska chce zmian

17
Podziel się:

Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, deklaruje wsparcie dla samorządów przy korzystaniu z unijnych pieniędzy. Jak poinformował, rząd ponownie wystosował prośbę do Komisji Europejskiej dotyczącą zmniejszenia wkładu własnego przy pozyskiwaniu funduszy z UE.

Unijne pieniądze dla samorządów. Polska chce zmian
Grzegorz Puda, Elisa Ferreira, Mateusz Morawiecki (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Po tym, jak w miniony czwartek rząd ogłosił zakończenie rozmów z Komisją Europejską wokół Umowy Partnerstwa umożliwiającej Polsce pozyskanie 76 mld zł z UE w latach 2021-2027, szef resortu funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przyznał we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w ramach negocjacji nie udało się zmniejszyć wkładu własnego polskich samorządów przy ubieganiu się o unijne środki.

Mniejszy wkład własny dla samorządów

- Na razie Komisja Europejska nie wyraża zgody na tego typu działania. Są obszary, w których wkład własny samorządów wynosi 15 proc., są obszary, w których wynosi 30 proc., a Warszawa to 50 proc. - stwierdził Puda. - Bardzo mi zależy na tym, aby miejscowości mniejsze - miejsko-wiejskie, miejskie, przede wszystkim te, które mają problemy finansowe - mogły korzystać ze środków europejskich - dodał minister funduszy i polityki regionalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Samorządy nie kryją obaw po Polskim Ładzie. Orłowski: To oznacza wepchnięcie ich w dług

- Apelowaliśmy do KE, aby nie tylko w Polsce, ale również w Czechach i na Słowacji wkład własny samorządów gmin był mniejszy, po to, aby samorządy chętniej korzystały z tych środków - wskazał minister, dodając, że gminy nie korzystają z funduszy UE m.in. z powodu wysokości wkładu własnego.

Możliwe inne rozwiązania?

Puda wskazał, że choć jak dotąd nie udało się osiągnąć celu drogą negocjacji, poskutkować może ponowienie prośby, do którego doszło w czwartek podczas spotkania z unijną komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferrerią. - Rozmawialiśmy i myślę, że będziemy szukać takich rozwiązań, które doprowadzą do tego, że samorządom będzie łatwiej korzystać z tych środków europejskich - tłumaczył Puda.

Na antenie radiowej "Jedynki" minister zaznaczył też, że udało się tak zaplanować nowy unijny budżet, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dopłaty dla większości rolników potrzebujących wsparcia będą na poziomie średniej europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
niebać PiS
rok temu
PiS najchętniej to zrobiłby skok na kasę z UE. Kolesie czekają w kolejce...
Basia
rok temu
Tak się cieszę, że zadbałam o swoją przyszłość i skończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Teraz jako protetyk słuchu mam pracę na cały etat, a nawet ponad. Pracy jest tak wiele.
matolki
rok temu
JPR czy ten PiS nie potrafi napisac 1 ustawy która będzie zgodna z prawem Polski i UE ?
JP-2
rok temu
PIS kompromituje siebie.., co nie jest żadną stratą, ale kompromituje w UE Polskę i Polaków.., a tego im nie darujemy...
1410
rok temu
przestańcie walczyć i wieszać psy na Unii postępujcie zgodnie z prawem unijnym a nie będzie kłopotów z funduszami a szkodników z ZP na bruk