Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

CBA ostrzegało przed inwestycją Orlenu i Synthosu. Dotarli do treści pisma

119
Podziel się:

CBA ostrzegało przed inwestycją Synthosu i Orlenu w mały atom, jeszcze zanim projekt dostał zielone światło. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do pisma z grudnia 2019 r. Służby oceniły, że działania firmy Michała Sołowowa "nie zmierzają do faktycznego wybudowania reaktora SMR".

CBA ostrzegało przed inwestycją Orlenu i Synthosu. Dotarli do treści pisma
Daniel Obajtek (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Przypomnijmy, że była już minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, podczas dwutygodniowego urzędowania dała zielone światło dla inwestycji Orlen Synthos Green Energy w tzw. mały atom. Zrobiła to wbrew rekomendacji własnego resortu i mimo ostrzeżeń służb.

CBA negatywnie o inwestycji Orlenu i Synthosu

Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna" Centralne Biuro Antykorupcyjne ostrzegało przed planami Michała Sołowowa (właściciela Synthosu) jeszcze zanim połączył on siły z PKN Orlen. Chodzi o budowę 24 małych reaktorów jądrowych (300 MW) BWRX w technologii GE Hitachi. "DGP" dotarł do pisma datowanego na grudzień 2019 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psycholog milionerów: "Folwark przetrwał w polskich firmach - Jacek Santorski - Biznes Klasa #9

Wynika z niego, że służby uznawały działania Michała Sołowowa w zakresie energetyki jądrowej jako "stanowiące jedynie element polityki wizerunkowej spółki Synthos, a ze względu na jej obecny proces inwestycyjny w konwencjonalne źródła energii nie zmierzają do faktycznego wybudowania reaktora SMR".

Jak pisze "DGP", CBA podważało też większość tez propagowanych przez grupę Sołowowa po podpisaniu umowy z GE Hitachi, dotyczących korzyści z realizacji planów. Podkreślono tam, że pierwszy na świecie BWRX zostanie oddany do użytkowania w Kanadzie "nie wcześniej niż w 2030", a ze względu na brak doświadczenia w podobnych projektach, należy zakładać co najmniej kilkuletnie opóźnienie w przypadku planów Sołowowa.

Napisano też, że jakiekolwiek szacunki dotyczące kosztów inwestycji "są obecnie nierealne, gdyż ewentualna budowa rozpocznie się dopiero za kilkanaście lat".

Mariusz Kamiński, były koordynator służb specjalnych, dwa tygodnie temu wydał oświadczenie o nienależytym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa, w tym Orlenu. Rozmówcy "DGP" zwracają uwagę, że wydana przez minister klimatu decyzja zasadnicza nie odnosi się do struktury własnościowej inwestora, która jest jednym z czynników budzących niepokój Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Osoba znająca treść opinii ABW zwraca uwagę, że tylko ta agencja dała opinię negatywną w całym postępowaniu, a także na wsparcie polityczne i finansowe amerykańskiego rządu. - Większej przejrzystości niż przy przyznawaniu środków federalnych nie znam - powiedziało źródło "DGP".

Również Ministerstwo Aktywów Państwowych, które oceniało wniosek m.in. pod kątem interesu państwowych spółek, dało mu opinię pozytywną. Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, zapytany w ubiegły czwartek o tę sprawę w TVN24 powiedział, że głowa państwa ma zaufanie do Mariusza Kamińskiego i służb. Jak przypomina "DGP", wyjaśnienie wątpliwości wokół małych reaktorów Orlenu i Synthosu zapowiedział nowy rząd, w tym premier Donald Tusk, który w expose mówił o podejrzeniu korupcji na dużą skalę w tym kontekście.

Zwróciliśmy się z prośbą o stanowisko w powyższej sprawie do Orlenu, Synthosu oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czekamy na odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
Ula
4 miesiące temu
CZY WYSTARCZY CEL DO ODSIADKI.???
Olo
4 miesiące temu
To ciekawe, że Orlen inwestuje w reaktory, które nie istnieją. Nie ma ani jednej działającej sztuki na świecie.
Dreconomicus
4 miesiące temu
Kolejne blubry w celu osłabienia Orlenu. Po wypowiedzi Tuska że za zamrożenie cen energii na następny rok ma zapłacić Orlen z pieniędzy na inwestycje cena akcji a giełdzie poszła ostro w dół. Dla ciekawostki Simens w na niemieckiej giełdzie w górę bo już wiedzą że kasa z KPO pójdzie do nich.
Tadeusz
4 miesiące temu
Takimi inwestycjami mogą kierować tylko służby pod kontrolą partyjną ,,resztę sami sobie dopowiedzcie..
Ner
4 miesiące temu
Tusk mianował nowa szefową CBA. Onet ja przedstawił. Fachowa, rzetelna, konkretną. I uwaga apolityczna. Od chwili mianowania. Można.? Można!
...
Następna strona