Notowania

Centralny Port Komunikacyjny. Trzy pomysły na stole

Terminal w kształcie trójkąta z bursztynowym dachem, lotnisko – miasto i polski las – takie są trzy najnowsze koncepcje architektoniczne dla Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Do końca października potrwają konsultacje ws. wymagań technicznych i operacyjnych nowego lotniska. (Fot: Leszek Szymański)

Jak informuje „Puls Biznesu”, w czerwcu spółka, która buduje port zaprezentowała sześć propozycji przygotowanych przez architektów. Powstały one w ramach polsko-brytyjskich warsztatów architektonicznych i mają być inspiracją podczas przygotowania masterplanu lotniska.

Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK zdradził, że do końca października potrwają konsultacje ws. wymagań technicznych i operacyjnych nowego lotniska.

Projektanci, którzy pracowali m.in. przy planowaniu portów w Abu Dhabi, Amsterdamie i Seulu, zaproponowali terminale w kształcie trójkąta, tak by odległość między centralną częścią lotniska a najbardziej oddalonymi bramkami nie była zbyt duża – to skróci czas odprawy i ułatwi przesiadki – informuje „Puls Biznesu”.

Na dachu zaplanowano pomarańczowe świetliki o nieregularnym kształcie, które mają przypominać bursztyn. Inna koncepcja zakłada, że lotnisko będzie miastem, zintegrowanym ze stacją kolejową ulokowaną na najniższych kondygnacjach portu. Hale odlotów i przylotów znajda się na górze, a środkowe piętra będą częściowo otwarte na zewnątrz.
Przyjeżdżający na lotnisko będą mogli skorzystać z atrakcji: centrum spa, masażu, siłowni, basenu, salek konferencyjnych, zakupów, restauracji i placów zabaw – czytamy w dzienniku.

Trzeci projekt zakłada, że kontrole na lotniskach będą w przyszłości wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Pasażerowie nie będą zatrzymywać się na bramkach, bo zostaną sprawdzeni skanerem przy wejściu. W tej wersji lotnisko ma przypominać… las. Sufity terminalu nawiążą do pni drzew, wokół portu będzie rozciągał się park ze ścieżkami do spacerów, jazdy na rowerze i rolkach i wygodnymi ławkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: CPK, budowa cpk, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

TukanTo będzie sukces na miarę lotniska w Radomiu które wybudowano za ciężki hajs następnie fynkcpnowalo sobie jakiś czas mimo braku lotów a teraz zdaje … Czytaj całość

12-09-2019

BambetelTo będzie miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otworzymy oczy niedowiarkom itd.

12-09-2019

mmPo 4 latach rządzenia wreszcie jest koncepcja na makiecie, juz mozna odtrąbic sukces !!! Kolejne 4 lata i bedzie makieta !!! Po kolejnych 4 latach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)