Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agnieszka Zielińska
|

Ceny drewna biją rekordy. Skok cen uderza w sektor meblarki i tartaki

123
Podziel się

Jak podaje Rzeczpospolita właściciele polskich tartaków borykają się ze wzrostem cen drewna. Obecnie na wolnym rynku za surowiec muszą płacić wielokrotność kwoty, którą płacili w styczniu. Końca wzrostów cen jednak nie widać. Wzrost cen mebli jest więc nieunikniony.

Ceny drewna biją rekordy. Skok cen uderza w sektor meblarki i tartaki
Duży popy na drzewny surowiec winduje ceny (Pixabay, Pixabay)
bEpSAonF

Drewno jest dzisiaj jednym z najdynamiczniej drożejących surowców. Od początku tego roku tarcica poszła w górę roku o blisko 70 proc. Zdaniem przedstawicieli rynku drewna spirala cenowa nakręca się od końca zeszłego roku. W styczniu średnia cena surowca wynosiła 250 zł za m sześć a obecnie w czerwcu sięga 400 zł.

Gorączka zakupowa winduje ceny. Powodów tej sytuacji jest co najmniej kilka. Zbliża się sezon letni, w trakcie którego buduje się najwięcej domów z drewna.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1
bEpSAonH

Popyt na drewniany surowiec rośnie też za granicą. Uruchomienie programu budowy mieszkań w USA, co wyczerpało miejscowe zasoby i w efekcie budulec zaczął być ściągany zza zagranicy. Zwiększony apetyt na drewno mają także Chińczycy.

W efekcie eksport drewna z Polski i Europu znajduje się dzisiaj na rekordowym poziomie. Brak ograniczeń ekspertowych również nakręca ceny.

bEpSAonN

Zdaniem Rafała Szeflera, dyrektora Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego popyt na drewno zwiększyła również sama pandemia, ponieważ wielu Polaków zdecydowało się na remonty oraz inwestycje w domki ceny poszybowały więc w górę. Efektem będzie dalszy nieunikniony wzrost cen w tym także mebli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpSAooi
budownictwo
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
Krzysiu
5 dni temu
Od połowy maja do połowy lipca widzimy dramatyczny jak to piszą pseudo dziennikarze spadek cen drewna z 1600 USD za 1000 stóp desek do 550 USD za 1000 stóp desek. Jakoś nie umiem znaleźć artykułów na ten temat oraz, nie przekłada się to na niższe ceny wyrobów z drewna. Jeżeli ktoś chce meble w stałej od lat cenie to polecam IKEA.
nie POmylony
6 dni temu
hahaha a tartakow coraz wiecej i coraz wiekszy biznes bez kontroli ...
Wniosek
miesiąc temu
To dlatego hektary lasów znikają z powierzchni Polski.Niedługo żeby pooddychać tlenem będziemy wyjeżdżać do innych krajów.. A PIS... wciska nam bajkę o szkodnikach drzew.
bEpSAooj
Taka prawda
miesiąc temu
Tydzień temu 1mb pręta o przekroju 6 mm kosztował 1,3 zł wczoraj ten sam pręt metalowy kosztował u tego samego sprzedawcy 1,7 zł z 1 mb . I tak jest ze wszystkim z drewnem,metalem,styropian itp. sprzedawca stwierdził że co dostawa to drożej. A inflacja oczywiście 2,8%.Nie wiem kiedy to runie ale takie sztuczne nakręcanie konsumpcji przez obniżanie oprocentowania lokat i kredytów wiecznie trwać nie będzie.
ela
miesiąc temu
i co rząd z tym ma zamiar zrobić jak w nowym ładzie ma być budowa domów do 70m2 ciekawe z czego będą budować i za co? ceny lecą jak oszalałe i brak drewna na rynku a to przecież do budowy domu nie tylko drewno ,płyty,wełana ????? wszystko to napędzane przez tych co jeszcze mają towar i chcą szybko odrobić straty, tak dalej nie można pracować. Ale Premier cieszy się że gospodarka ruszyła tylko małe firmy i ci co podpisali wcześniej umowy mogą się pakować i to jest ochrona obywateli i przedsiębiorców.
...
Następna strona