Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny energii będą zamrożone. Rozporządzenie opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra energii w sprawie cen prądu. To oznacza, że już nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały one w 2019 roku zamrożone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny energii będą zamrożone. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw (Fot: Iwanczuk/REPORTER)

Od lipca sprzedawcy energii już nie muszą oferować jej po cenach z połowy 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Ale zgodnie z nowelizacją, takie firmy będą mogły ubiegać się o dopłaty do każdej ilości energii, która zostanie zużyta w drugiej połowie 2019 r.

Zgodnie z rozporządzeniem, firmy będą mogły składać wnioski o wypłatę różnicy ceny po opublikowaniu przez prezesa URE odpowiednich cen średnioważonych oraz pozostałych kosztów.

Dokument zawiera też wzory do obliczania kwoty zwrotu różnicy ceny energii, oddzielnie dla pierwszego i drugiego półrocza tego roku, oraz wzory do kalkulowania średnioważonych cen na rynku hurtowym, używanych do dalszych obliczeń. Zawiera także formuły do obliczania kosztów jednostkowych, takich jak koszty własne funkcjonowania, koszty pozyskania i umorzenia "zielonych certyfikatów" oraz marży.

Obejrzyj: Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Minister energii już na początku lipca mówił, że wypłaty rekompensat rozpoczną się we wrześniu i mogą potrwać do końca października lub połowy listopada. Ministerstwo szacuje ich koszt w skali całego 2019 roku na 4,2-4,3 mld zł, w tym 2,1-2,3 mld zł w pierwszym półroczu.

O rekompensaty nie będą mogli się jednak starać odbiorcy indywidualni, małe firmy, szpitale czy jednostki samorządowe. Wszyscy ci odbiorcy mają "zamrożone" ceny energii na cały 2019 rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

wiwaPamiętajmy, że jak się coś kilka raza zamraża, to potem strasznie może śmierdzieć.

23-07-2019

aserZamrożone do wyborów. Po wyborach zamrażarka przestanie działać, za to portfel zamarznie.

23-07-2019

sebazamrozona cena wyższa o 40%-no dobre paniska,wszak mogli zamrozic na poziomie 200%

Rozwiń komentarze (15)