Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Ceny energii będą zamrożone. Rozporządzenie opublikowane

15
Podziel się:

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra energii w sprawie cen prądu. To oznacza, że już nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały one w 2019 roku zamrożone.

Ceny energii będą zamrożone. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw
Ceny energii będą zamrożone. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw (East News, Iwanczuk/REPORTER)

Od lipca sprzedawcy energii już nie muszą oferować jej po cenach z połowy 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Ale zgodnie z nowelizacją, takie firmy będą mogły ubiegać się o dopłaty do każdej ilości energii, która zostanie zużyta w drugiej połowie 2019 r.

Zgodnie z rozporządzeniem, firmy będą mogły składać wnioski o wypłatę różnicy ceny po opublikowaniu przez prezesa URE odpowiednich cen średnioważonych oraz pozostałych kosztów.

Dokument zawiera też wzory do obliczania kwoty zwrotu różnicy ceny energii, oddzielnie dla pierwszego i drugiego półrocza tego roku, oraz wzory do kalkulowania średnioważonych cen na rynku hurtowym, używanych do dalszych obliczeń. Zawiera także formuły do obliczania kosztów jednostkowych, takich jak koszty własne funkcjonowania, koszty pozyskania i umorzenia "zielonych certyfikatów" oraz marży.

Obejrzyj: Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Minister energii już na początku lipca mówił, że wypłaty rekompensat rozpoczną się we wrześniu i mogą potrwać do końca października lub połowy listopada. Ministerstwo szacuje ich koszt w skali całego 2019 roku na 4,2-4,3 mld zł, w tym 2,1-2,3 mld zł w pierwszym półroczu.

O rekompensaty nie będą mogli się jednak starać odbiorcy indywidualni, małe firmy, szpitale czy jednostki samorządowe. Wszyscy ci odbiorcy mają "zamrożone" ceny energii na cały 2019 rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
wezyr
4 lata temu
Rządy pisowskie przypominają scenkę uliczną. Siedzi żebrak i żebrze. Przechodzień przystanął i mówi - dam 100 zł. ale proszę powiedzieć - kocham PIS. Żebrak powiedział. Głośniej! Żebrak powtórzył głośniej. Słabo...jeszcze głośniej! Żebrak wrzasnął - kocham PIS! Przechodzień wyjął legitymację esbeka - Nakładam mandat 100 zł. za zakłócanie spokoju publicznego.
popis
4 lata temu
Są dwa wyjaśnienia - albo ci ludzie są tak głupi albo to zwykli złodzieje. Jedno i drugie wyjaśnienie jest równie przerażające.
lol
4 lata temu
Przypominam, że urzędowo ustalane ceny już przerabialiśmy, w poprzednim ustroju.
poziom dzienn...
4 lata temu
Tak ciężko napisać, że chodzi o energię elektryczną ???
WAŻNE
4 lata temu
UWAGA, mikro i małe firmy muszą złożyć oświadczenie (wzór w rozporządzeniu) inaczej ceny nie zostaną "zamrożone", a co najważniejsze składa się to do 27 lipca 2019!