Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Górnicy domagają się spotkania z ministrem energii

10
Podziel się:

Górnicza "Solidarność" żąda pilnego zwołania posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Związkowcy wyrazili zaniepokojenie sytuacją finansową sektora węglowego i chcą o niej rozmawiać z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim.

Górnicy mają dosyć słuchania o "wstawaniu z kolan" i chcą konkretów.
Górnicy mają dosyć słuchania o "wstawaniu z kolan" i chcą konkretów. (East News, DOMINIK GAJDA/REPORTER)

Wniosek został już skierowany przez związkowców na biurko ministra. Ostateczny termin spotkania "Solidarność" wskazała na 25 lipca. Jeśli do tego czasu do niego nie dojdzie, związek zapowiada "podjęcie radykalnych działań".

– Przez ostatnie cztery lata wszyscy byliśmy karmieni propagandą sukcesu. Wszędzie była mowa o "wstawaniu górnictwa z kolan". Powoływano się przy tym na rozmaite statystyki – wskazał przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Bogusław Hutek cytowany przez solidarnosckatowice.pl.

– Tylko jak to jest, że po czterech latach rzekomego wstawania z kolan, spółki węglowe – Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie czy Węglokoks Kraj – mają coraz większe problemy? Właśnie o tym chcemy porozmawiać, bo od samej propagandy sukcesu pieniędzy ludziom w portfelu nie przybędzie – podkreślił Hutek.

Zobacz także: Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Wskazał jednocześnie, że już od kilku miesięcy wysyłał pisma do ministerstwa w sprawie rosnących problemów w górnictwie, takich jak rosnące problemy polskich producentów z wydobyciem i zbytem węgla, a także skutki zeszłorocznego, rekordowego importu surowca do Polski.

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, którego zwołania domagają się związkowcy, jest najstarszym forum dialogu tego typu. Powołano go w grudniu 1992 roku, a był on efektem porozumienia strony rządowej i związków. W jego pracach udział biorą przedstawiciele ministerstw m.in. energii, środowiska, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także związkowcy i pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Katolik
5 lata temu
jak długo będziemy dotować jeszcze górnictwo ? Państwo mnie okradło przyłączając bankruty kopalnie do firm energetycznych których akcje kupiłem . TO JEST ZALEGALIZOWANE ZŁODZIEJSTWO + manipulpwane sztucznie ceny energi
Qq
5 lata temu
Przestancie juz z tym weglem... sami sobie robi krzywde inne panstwa juz zastepuja wegiel zrodlami odnawialnymi I zmiejszaja oplaty za emisje co2
obserwator II
5 lata temu
Tak klaskali PiSowi a teraz grożą?Czegoś tu nie rozumiem jak do obietnic to cacy jak póżniej coś się dzieje nie tak to jest be.Węgiel z Rosji jest o wiele tańszy i narzucanie z kąd ma być nie leży chyba w interesie rządzących bo ceny prądu były by naprawdę wysokie a nasz węgiel to chyba jeden z najdroższych na świecie i możecie sobie nim sami palić.
opłacalność
5 lata temu
Musicie PODNIEŚĆ CENĘ WĘGLA MIN TO 2000 chętnych BĘDZIE KOLEJKA I PRZEDPŁATY JAK KIEDYŚ NA POCZET REALIZACJI ZAMÓWIENIE ................... a tak na poważnie górnictwo węgiel energetyczny na Śląsku nie ma szans jakość słaba siarka olbrzymia cena rynkowa takich miałów 19 kJ to max 160 zł tona a wasze koszty to ok 300 wiec jak może się to utrzymać JAK BY NIE ZAKLINAĆ SZANS BRAK ......
Halina
5 lata temu
No to znów Morawiecki i reszta mają problem. Kolejne 500+ ? A może 5000+, bo górnicy nie biorą "resztek z pańskiego stołu".