Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Górnicy domagają się spotkania z ministrem energii

10
Podziel się:

Górnicza "Solidarność" żąda pilnego zwołania posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Związkowcy wyrazili zaniepokojenie sytuacją finansową sektora węglowego i chcą o niej rozmawiać z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim.

Górnicy mają dosyć słuchania o "wstawaniu z kolan" i chcą konkretów.
Górnicy mają dosyć słuchania o "wstawaniu z kolan" i chcą konkretów. (East News, DOMINIK GAJDA/REPORTER)
bECLdmdN

Wniosek został już skierowany przez związkowców na biurko ministra. Ostateczny termin spotkania "Solidarność" wskazała na 25 lipca. Jeśli do tego czasu do niego nie dojdzie, związek zapowiada "podjęcie radykalnych działań".

– Przez ostatnie cztery lata wszyscy byliśmy karmieni propagandą sukcesu. Wszędzie była mowa o "wstawaniu górnictwa z kolan". Powoływano się przy tym na rozmaite statystyki – wskazał przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Bogusław Hutek cytowany przez solidarnosckatowice.pl.

bECLdmdP

– Tylko jak to jest, że po czterech latach rzekomego wstawania z kolan, spółki węglowe – Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie czy Węglokoks Kraj – mają coraz większe problemy? Właśnie o tym chcemy porozmawiać, bo od samej propagandy sukcesu pieniędzy ludziom w portfelu nie przybędzie – podkreślił Hutek.

Zobacz także: Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Wskazał jednocześnie, że już od kilku miesięcy wysyłał pisma do ministerstwa w sprawie rosnących problemów w górnictwie, takich jak rosnące problemy polskich producentów z wydobyciem i zbytem węgla, a także skutki zeszłorocznego, rekordowego importu surowca do Polski.

bECLdmdV

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, którego zwołania domagają się związkowcy, jest najstarszym forum dialogu tego typu. Powołano go w grudniu 1992 roku, a był on efektem porozumienia strony rządowej i związków. W jego pracach udział biorą przedstawiciele ministerstw m.in. energii, środowiska, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także związkowcy i pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECLdmeq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(10)
Katolik
2 lata temu
jak długo będziemy dotować jeszcze górnictwo ? Państwo mnie okradło przyłączając bankruty kopalnie do firm energetycznych których akcje kupiłem . TO JEST ZALEGALIZOWANE ZŁODZIEJSTWO + manipulpwane sztucznie ceny energi
Qq
2 lata temu
Przestancie juz z tym weglem... sami sobie robi krzywde inne panstwa juz zastepuja wegiel zrodlami odnawialnymi I zmiejszaja oplaty za emisje co2
obserwator II
2 lata temu
Tak klaskali PiSowi a teraz grożą?Czegoś tu nie rozumiem jak do obietnic to cacy jak póżniej coś się dzieje nie tak to jest be.Węgiel z Rosji jest o wiele tańszy i narzucanie z kąd ma być nie leży chyba w interesie rządzących bo ceny prądu były by naprawdę wysokie a nasz węgiel to chyba jeden z najdroższych na świecie i możecie sobie nim sami palić.
bECLdmer
opłacalność
2 lata temu
Musicie PODNIEŚĆ CENĘ WĘGLA MIN TO 2000 chętnych BĘDZIE KOLEJKA I PRZEDPŁATY JAK KIEDYŚ NA POCZET REALIZACJI ZAMÓWIENIE ................... a tak na poważnie górnictwo węgiel energetyczny na Śląsku nie ma szans jakość słaba siarka olbrzymia cena rynkowa takich miałów 19 kJ to max 160 zł tona a wasze koszty to ok 300 wiec jak może się to utrzymać JAK BY NIE ZAKLINAĆ SZANS BRAK ......
Halina
2 lata temu
No to znów Morawiecki i reszta mają problem. Kolejne 500+ ? A może 5000+, bo górnicy nie biorą "resztek z pańskiego stołu".