Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Górnicy domagają się spotkania z ministrem energii

10
Podziel się

Górnicza "Solidarność" żąda pilnego zwołania posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Związkowcy wyrazili zaniepokojenie sytuacją finansową sektora węglowego i chcą o niej rozmawiać z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim.

Górnicy mają dosyć słuchania o "wstawaniu z kolan" i chcą konkretów.
Górnicy mają dosyć słuchania o "wstawaniu z kolan" i chcą konkretów. (East News, DOMINIK GAJDA/REPORTER)
bDTbHCMl

Wniosek został już skierowany przez związkowców na biurko ministra. Ostateczny termin spotkania "Solidarność" wskazała na 25 lipca. Jeśli do tego czasu do niego nie dojdzie, związek zapowiada "podjęcie radykalnych działań".

– Przez ostatnie cztery lata wszyscy byliśmy karmieni propagandą sukcesu. Wszędzie była mowa o "wstawaniu górnictwa z kolan". Powoływano się przy tym na rozmaite statystyki – wskazał przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Bogusław Hutek cytowany przez solidarnosckatowice.pl.

bDTbHCMn

– Tylko jak to jest, że po czterech latach rzekomego wstawania z kolan, spółki węglowe – Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie czy Węglokoks Kraj – mają coraz większe problemy? Właśnie o tym chcemy porozmawiać, bo od samej propagandy sukcesu pieniędzy ludziom w portfelu nie przybędzie – podkreślił Hutek.

Zobacz także: Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Wskazał jednocześnie, że już od kilku miesięcy wysyłał pisma do ministerstwa w sprawie rosnących problemów w górnictwie, takich jak rosnące problemy polskich producentów z wydobyciem i zbytem węgla, a także skutki zeszłorocznego, rekordowego importu surowca do Polski.

bDTbHCMt

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, którego zwołania domagają się związkowcy, jest najstarszym forum dialogu tego typu. Powołano go w grudniu 1992 roku, a był on efektem porozumienia strony rządowej i związków. W jego pracach udział biorą przedstawiciele ministerstw m.in. energii, środowiska, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także związkowcy i pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTbHCMO
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(10)
mar
2 lata temu
Prawda jest taka ze górnictwo węglowe umiera i wskrzeszenia nie będzie zawsze można iść do innego górnictwa a przyszłością będzie górnictwo kosmiczne
AAABBB
2 lata temu
Kolejna dziedzina sukcesów państwa pis
Robert
2 lata temu
Zróbcie lincz PiS owi
bDTbHCMP
Halina
2 lata temu
No to znów Morawiecki i reszta mają problem. Kolejne 500+ ? A może 5000+, bo górnicy nie biorą "resztek z pańskiego stołu".
zdzichu
2 lata temu
A co na to Kacperek i jego pies?