Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
17.07.2019 20:19

Górnicy domagają się spotkania z ministrem energii

Górnicza "Solidarność" żąda pilnego zwołania posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Związkowcy wyrazili zaniepokojenie sytuacją finansową sektora węglowego i chcą o niej rozmawiać z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Górnicy mają dosyć słuchania o "wstawaniu z kolan" i chcą konkretów. (Fot: DOMINIK GAJDA/REPORTER)

Wniosek został już skierowany przez związkowców na biurko ministra. Ostateczny termin spotkania "Solidarność" wskazała na 25 lipca. Jeśli do tego czasu do niego nie dojdzie, związek zapowiada "podjęcie radykalnych działań".

– Przez ostatnie cztery lata wszyscy byliśmy karmieni propagandą sukcesu. Wszędzie była mowa o "wstawaniu górnictwa z kolan". Powoływano się przy tym na rozmaite statystyki – wskazał przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Bogusław Hutek cytowany przez solidarnosckatowice.pl.

Ada Gawęda i Krzysztof Tchórzewski
Nowy wiceminister energii. Będzie odpowiadał za restrukturyzację górnictwa

– Tylko jak to jest, że po czterech latach rzekomego wstawania z kolan, spółki węglowe – Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie czy Węglokoks Kraj – mają coraz większe problemy? Właśnie o tym chcemy porozmawiać, bo od samej propagandy sukcesu pieniędzy ludziom w portfelu nie przybędzie – podkreślił Hutek.

Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Wskazał jednocześnie, że już od kilku miesięcy wysyłał pisma do ministerstwa w sprawie rosnących problemów w górnictwie, takich jak rosnące problemy polskich producentów z wydobyciem i zbytem węgla, a także skutki zeszłorocznego, rekordowego importu surowca do Polski.

Górnicy z Libiąża i z Brzeszcz domagają się podwyżek. W południe rozmowy z zarządem
Trudne rozmowy górników z zarządem Tauron Wydobycie. Chcą podwyżek

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, którego zwołania domagają się związkowcy, jest najstarszym forum dialogu tego typu. Powołano go w grudniu 1992 roku, a był on efektem porozumienia strony rządowej i związków. W jego pracach udział biorą przedstawiciele ministerstw m.in. energii, środowiska, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także związkowcy i pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, górnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

AAABBBKolejna dziedzina sukcesów państwa pis

17-07-2019

marPrawda jest taka ze górnictwo węglowe umiera i wskrzeszenia nie będzie zawsze można iść do innego górnictwa a przyszłością będzie górnictwo kosmiczne

17-07-2019

RobertZróbcie lincz PiS owi

Rozwiń komentarze (10)