Notowania

Ceny energii. Minister zdecydował, jak będą liczone rekompensaty

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. Dokument mówi, w jaki firmy będą mogły uzyskiwać rekompensaty za zużycie energii w drugiej połowie roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dla odbiorców indywidualnych ceny prądu są ciągle "zamrożone" (Fot: East News)

Od lipca sprzedawcy energii już nie muszą oferować jej po cenach z połowy 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Ale zgodnie z nowelizacją, takie firmy będą mogły ubiegać się o dopłaty do każdej ilości energii, która zostanie zużyta w drugiej połowie 2019 r.

Zgodnie z rozporządzeniem, firmy będą mogły składać wnioski o wypłatę różnicy ceny po opublikowaniu przez prezesa URE odpowiednich cen średnioważonych oraz pozostałych kosztów.

Dokument zawiera też wzory do obliczania kwoty zwrotu różnicy ceny, oddzielnie dla pierwszego i drugiego półrocza tego roku, oraz wzory do kalkulowania średnioważonych cen energii na rynku hurtowym, używanych do dalszych obliczeń. Zawiera także formuły do obliczania kosztów jednostkowych, takich jak koszty własne funkcjonowania, koszty pozyskania i umorzenia "zielonych certyfikatów" oraz marży.

Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania. Obejrzyj wideo:

Minister energii już na początku lipca mówił, że wypłaty rekompensat rozpoczną się we wrześniu i mogą potrwać do końca października lub połowy listopada. Ministerstwo szacuje ich koszt w skali całego 2019 roku na 4,2-4,3 mld zł, w tym 2,1-2,3 mld zł w pierwszym półroczu.

O rekompensaty nie będą mogli się jednak starać odbiorcy indywidualni, małe firmy, szpitale czy jednostki samorządowe. Wszyscy ci odbiorcy mają "zamrożone" ceny energii na cały 2019 rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

hihihipolak nie zaplaci wiecej w rachunku, ale za to ten prad zaplaci pewnie x2 w podatkach HAHAHAHHAHAHAHHAAH

19-07-2019

kkkZa krotka lawka i za pusto w kasie na takie totalne reczne sterowanie wszystkiego i wszystkich.

19-07-2019

astJestem za PiS ale ten Pan to porażka jako minister. Nic więcej nie powiem.

Rozwiń komentarze (4)