Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Ceny na stacjach. Benzyna i autogaz ciągle drożeją

18
Podziel się:

Sytuacja na rynku paliw w Polsce cały czas nie daje kierowcom podstaw do optymizmu. W mijającym tygodniu znowu wyraźnie podrożała 95-oktanowa benzyna i autogaz, a na horyzoncie cały czas nie widać szans na odwrócenie zwyżkowej tendencji - prognozuje e-petrol.

Ceny na stacjach. Benzyna i autogaz ciągle drożeją
Ceny na stacjach. Benzyna i autogaz ciągle drożeją. Cen diesla są natomiast stabilne. (Flickr, Opposition 24, (CC BY 2.0))

W mijającym tygodniu jedynym paliwem, którego cena na stacjach nie wzrosła, był olej napędowy - litr diesla od początku lipca kosztuje 5,42 zł, jak wynika z danych e-petrol.

Natomiast benzyna 95-oktanowa podrożała aż o 10 groszy do poziomu 5,69 zł za litr. Problemy z dostawami LPG do Polski nadal przekładają się na ceny autogazu, które wzrosły o 8 groszy. Tankowanie autogazu w tym tygodniu to średnio wydatek rzędu 2,49 zł za litr.

Poniedziałkowa gwałtowna przecena na rynku naftowym miała duży wpływ na sytuację na hurtowym rynku paliw w Polsce, bo w pierwszej połowie tygodnia w cennikach rafinerii zanotowaliśmy wyraźne obniżki cen. Jednak spadek cen na rynku hurtowym będzie mieć raczej krótkotrwały charakter i jego skala jest zbyt mała, aby na stacjach pojawiły się obniżki.

Zobacz także: Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

Dlatego prognoza e-petrol.pl na ostatni tydzień lipca zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,63-5,74 zł za litr dla 95-oktanowej benzyny, 5,37-5,48 zł za litr dla diesla oraz 2,50-2,60 zł za litr dla autogazu.

Kompromis osiągnięty w ramach OPEC+, który będzie skutkował stopniowym zwiększeniem wydobycia surowca od sierpnia tego roku, przez chwilę mógł dać nadzieję na obniżki na stacjach, ale ropa Brent szybko odrobiła straty z początku tygodnia i w piątek przed południem kosztuje już niemal 74 dolary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Wrocław
3 lata temu
W piątek na Shellu zapłaciłam 6,28!!!! Szok !!!
mieszkaniec w...
3 lata temu
U mnie na stacji w piątek 95 po 5,79. Wasze prognozy w buty wpakujcie.
OXY
3 lata temu
BRAWO PIS KOLEJNY SUKCES
sok
3 lata temu
Mimo podwyżek akcje Orlenu spadły z 82 do 70 zł. za akcję.
Sok
3 lata temu
Kolejny zakup posiadłości czy działki Bezmajtka i podatnicy muszą zapłacić, taki to nowy bezład.