Notowania

energetyka
18.02.2019 20:06

Ceny prądu zamrożone. Jest nowy projekt ustawy

Zamrożenie cen energii na poziomie z końca 2018 roku dla wszystkich umów na linii sprzedawca-odbiorca końcowy. To główne założenie projektu ustawy, który w Sejmie złożyła właśnie grupa posłów PiS. Ponadto stałe mają być tylko ceny energii, nie zaś wszystkie dodatkowe opłaty sieciowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Grupa posłów złożyła w poniedziałek w Sejmie nowy projekt ustawy ws. cen energii w 2019 roku

Według nowego, poselskiego projektu ustawy zniknąć mają zapisy, mówiące, że dystrybutorzy i operator przesyłowy (a więc nie tylko ci, którzy oferują prąd odbiorcy końcowemu) również mają w 2019 r. stosować stawki swoich opłat na poziomie obowiązującym 31 grudnia 2018 r.

Zmiana wynika z wynika z tego, że powyższy zapis zbyt mocno ingerował w uprawnienia Urzędu Regulacji Energetyki (URE), wyrażonych przez przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz URE.

Wątpliwości były na tyle duże, że minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pod koniec stycznia, że zamierza w tej sprawie "zrobić krok w tył". Pisaliśmy o tym w money.pl.

Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

Projekt (co ciekawe, nie ministerialny a poselski) złożony w poniedziałek w Sejmie przewiduje, że ceny i stawki na 2019 r. zostaną ustalone w wysokości cen stosowanych w 31 grudnia 2018 r. (ustalonych w taryfie zatwierdzonej przez prezesa URE) lub nie wyższej niż ceny i stawki opłat za energię elektryczną stosowane dla odbiorcy końcowego w dniu 30 czerwca 2018 r., jeśli były ustalone w inny sposób.

Autorzy projektu chcą, by przepisami objęte były wszystkie umowy, również te zawierane w formie przetargu lub indywidualnych negocjacji.

Zaproponowano również, by obowiązek zmiany umów w stosunku do cenników energii elektrycznej był realizowany nie później niż w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Twórcy ustawy chcą również umożliwienia ubiegania się o wypłatę kwoty różnicy cen przez odbiorców końcowych energii elektrycznej, kupujących energię elektryczną na własny użytek, którzy kupują energię na własną rękę na przykład na Towarowej Giełdzie Energii.

Zaproponowano tez dodanie artykułu, zgodnie z którym wnioski o wypłatę kwoty różnicy ceny po raz pierwszy będą mogły być złożone po dniu 31 marca 2019 r.

Projekt w Sejmie złożyła grupa posłów. Wnioskondawcą jest Maciej Małecki, parlamentarzysta z ramienia PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, wiadomości, gospodarka, ceny prądu, energia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2019

StaHJak zwykle ściema. Następny bubel umożliwiający operatorom zwiększanie tych innych opłat i jednocześnie wmawianie tępemu ludowi ze ceny są "zamrożone"

18-02-2019

electroenergeticPradu nikt w Polsce nie oszczedza . Jedynie urynkowanie ceny pradu zmusi Polakow do oszczednosci !!!

18-02-2019

pawełco na to kłamca Morawiecki jak on sobie w lustro patrzy pewnie patrzy i mówi jaki ja jestem wielki wszyscy mi wierzą normalnie taki narcyz z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (140)