Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
30.01.2019 13:50

Zamrożenie cen prądu opóźni się. Minister Tchórzewski wraca z Brukseli na tarczy

Przepchnięta w zawrotnym tempie przed końcem roku ustawa o zamrożeniu cen energii musi zostać poprawiona. - Za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE, Komisja pyta o szczegółowe zapisy - przyznaje minister energii. To oznacza, że w najbliższym czasie wzrost cen prądu nie zostanie ustawowo powstrzymany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Krzysztof Tchórzewski (Fot: Bartłomiej Zborowski)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski po wizycie w Brukseli zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny prądu na poziomie z czerwca 2018 roku. W rozmowie z reporterem RMF FM przyznał, że Komisja Europejska miała zastrzeżenia dotyczące ograniczenia w ustawie roli Urzędu Regulacji Energetyki.

- Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu - powiedział Tchórzewski. - Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca - dodał.

To jeszcze nie wszystko. Jak przyznaje Tchórzewski, Komisja Europejska pyta o szczegółowe zapisy dotyczące rozliczeń między firmami i Funduszem Różnicy Cen. Oznacza to, że jeszcze bardziej opóźni się wprowadzenie rozporządzeń do ustawy zamrożeniowej, które są konieczne, by powrót do cen z czerwca był możliwy.

Przypomnijmy, że w czasie prowadzonych w ekspresowym tempie prac nad ustawą pod koniec roku Krzysztof Tchórzewski zapewniał, że nie ma żadnej potrzeby konsultowania jej z Brukselą, ponieważ "ustawa nie narusza przepisów unijnych". Jednak już 3 stycznia Bruksela wezwała polskie władze do notyfikowania tego aktu prawnego.

Jeszcze w połowie stycznia przebywający w Brukseli Tchórzewski zapewniał, że ustawa jest omawiana krok po kroku pod kątem zgodności w prawem unijnym, ale "nie pojawiły się żadne kontrowersyjne punkty".

Ustawa obniża akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.
Zamrożenie cen prądu pod lupą Brukseli. "Jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami"

Ustawa nie tylko zakłada obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc., ale także rekompensaty dla firm energetycznych. Dzięki temu ceny prądu dla odbiorców mają pozostać na poziomie z połowy 2018 roku. Z powodu braku rozporządzeń zapisy ustawy na razie są martwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, ceny prądu
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2019

brexCzyli unijni biurokraci (łacznie z " naszymi" pierdzistołkami) uznali że im gorzej w Polsce tym lepiej.

30-01-2019

Kolejny gniot pisany nakolanie przez pisgeniuszy!

30-01-2019

JanNaszemu Rządowi należą się słowa uznania za kompetentne działania wszystkich podejmowanych sprawach.

Rozwiń komentarze (361)