Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polska wysłała do Brukseli rozporządzenie ws. cen energii. Tchórzewski negocjuje

186
Podziel się

Rząd obiecuje, że Polacy nie zapłacą za prąd więcej niż w czerwcu minionego roku. Sposób wdrożenia ustawy oraz wprowadzenie ewentualnych zmian w jej treści negocjuje w Brukseli minister Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii zapewnia, że jest na dobrej drodze do pełnego porozumienia z Brukselą
Minister energii zapewnia, że jest na dobrej drodze do pełnego porozumienia z Brukselą (East News, East News)
bEhbOBTV

Przebywający w Brukseli minister energii poinformował dziennikarzy, że trwają rozmowy z Komisją Europejską na temat treści rozporządzenia oraz przepisów zawartych w ustawie. - Krok po kroku jest omawiana ustawa, w jakim punkcie trzeba ją poprawić, by była w pełnym zakresie zgodna z prawem unijnym - dodał i zapewnił, że dotychczas nie pojawiły się żadne „kontrowersyjne” punkty.

Według relacji Tchórzewskiego, projekt rozporządzenia wykonawczego został już napisany i leży w Brukseli. By zamrożenie cen energii mogło przynieść skutek, rozporządzenie musi zacząć obowiązywać najpóźniej z końcem marca.

bEhbOBTX
Zobacz także: Wielki problem polskich firm. Niepewność nie pomoże inwestycjom

Zgodnie z ekspresowo przyjętą ustawą, umowy na dostawy energii w 2019 r., jeśli zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r., z mocą od 1 stycznia 2019 r. Ustawa przewiduje też rodzaj pomocy dla sprzedawców, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku za cenę wyższą niż ustalona cena sprzedaży. W takiej sytuacji mają otrzymać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z powołanego przez nowelizację Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

bEhbOBUd

Ustawa obniża także poziom podatku akcyzowego z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh. Szacowany wpływ na budżet państwa to 1,85 mld zł netto. Spadła również opłata przejściowa o 95% dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Powołany został także Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhbOBUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(186)
asd
2 lata temu
Przy obecnych włodarzach nawet dochodowa energetyka pada,
realista
2 lata temu
JAD
ucho
2 lata temu
60 i Polak. Wy jesteście tacy głupi sami z siebie, czy ktoś wam za to płaci?
bEhbOBUz
max
2 lata temu
wstaliśmy z kolan to po co te pajacowanie z brukselką ktoś tu coś kręci
lokl
2 lata temu
Przecież miało być zgodne z zapisami unijnymi. Kabli nie trzeba szukać w PO i innych partiach, bo teraz cały świat o wszystkim wie bez niczyjego donoszenia.
...
Następna strona