Notowania

prąd
18.01.2019 10:25

Polska wysłała do Brukseli rozporządzenie ws. cen energii. Tchórzewski negocjuje

Rząd obiecuje, że Polacy nie zapłacą za prąd więcej niż w czerwcu minionego roku. Sposób wdrożenia ustawy oraz wprowadzenie ewentualnych zmian w jej treści negocjuje w Brukseli minister Krzysztof Tchórzewski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister energii zapewnia, że jest na dobrej drodze do pełnego porozumienia z Brukselą (Fot: East News)

Przebywający w Brukseli minister energii poinformował dziennikarzy, że trwają rozmowy z Komisją Europejską na temat treści rozporządzenia oraz przepisów zawartych w ustawie. - Krok po kroku jest omawiana ustawa, w jakim punkcie trzeba ją poprawić, by była w pełnym zakresie zgodna z prawem unijnym - dodał i zapewnił, że dotychczas nie pojawiły się żadne „kontrowersyjne” punkty.

Według relacji Tchórzewskiego, projekt rozporządzenia wykonawczego został już napisany i leży w Brukseli. By zamrożenie cen energii mogło przynieść skutek, rozporządzenie musi zacząć obowiązywać najpóźniej z końcem marca.

Wielki problem polskich firm. Niepewność nie pomoże inwestycjom

Zgodnie z ekspresowo przyjętą ustawą, umowy na dostawy energii w 2019 r., jeśli zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r., z mocą od 1 stycznia 2019 r. Ustawa przewiduje też rodzaj pomocy dla sprzedawców, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku za cenę wyższą niż ustalona cena sprzedaży. W takiej sytuacji mają otrzymać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z powołanego przez nowelizację Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Ustawa obniża także poziom podatku akcyzowego z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh. Szacowany wpływ na budżet państwa to 1,85 mld zł netto. Spadła również opłata przejściowa o 95% dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Powołany został także Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

W jakim celu minister energii planuje wypłacenie 4 miliardów złotych rekompensat sprzedawcom energii, jeśli kwoty obniżki akcyzy i opłaty przejściowej są dokładnie tej samej wysokości i wzajemnie się eliminują? - pyta ZPPE.
Konfederacja Lewiatan: zamrożenie cen energii niezgodne z polskim i unijnym prawem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prąd, krzysztof tchórzewski, ceny energii, akcyza, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2019

60jeżeli podniosą ceny to dzięki kablarzom z PO. Uwzględnimy to przy urnach.

17-01-2019

PolakBruksela to zło !

17-01-2019

BERLINERNIEMCY - Prąd systematycznie w Unii drożeje - 2019 Rok wyborów, jak długo, może nie drożeć w Polsce a potem z wielkim hukiem będzie musiał podrożeć - … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (186)