Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Nieoficjalnie: Polska nie musi notyfikować ustawy o cenach prądu. Do niedawna KE przekonywała, że to obowiązek

102
Podziel się:

Polska nie musi notyfikować w Komisji Europejskiej ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej w kwestii pomocy publicznej, chyba że uzna sama, że taka notyfikacja jest potrzebna – podało Radio Zet, powołując się na nieoficjalne źródła.

Ustawa zamrażająca ceny prądu została przyjęta pod koniec roku w ekspresowym tempie
Ustawa zamrażająca ceny prądu została przyjęta pod koniec roku w ekspresowym tempie (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Radio nie informuje, od kogo pochodzi ta rewelacja. Na początku roku rzeczniczka Komisji Mina Andreewa poinformowała, że "państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej wszelkich działań wiążących się z pomocą publiczną przed ich wdrożeniem".

Polski rząd przekonywał, że nie ma potrzeby notyfikacji i że ma potwierdzające to ekspertyzy.

- Przewidziane w ustawie o akcyzie rekompensaty dla spółek to nie pomoc publiczna –powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, komentując wezwanie do notyfikacji.

Zobacz także: Podwyżki cen prądu z rekompensatami. "To jest wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"

Przekonywał, że rząd dysponuje ekspertyzami, z których wynika, że wprowadzone przez ustawę rozwiązania nie stanowią pomocy publicznej.

1 stycznia weszła w życie nowa ustawa, która obniża akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Tuż przed końcem roku została uchwalona i podpisana przez prezydenta w eksperesowym tempie. Wszystko po to, by zablokować podwyżki cen prądu, które stały się realne po tym, jak zostawcy prądu złożyli wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie zmiany taryf. Według doniesień mediów wnioski dotyczyły podwyżek nawet o 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka polska
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(102)
bal bla
4 lata temu
fejk nius
KCh
4 lata temu
A mnie martwi co innego. Brak jasności prawa w UE. Jej przedstawiciele uważają że musimy coś robić, za chwile że nie musimy. Tak się nie da normalnie funkcjonować. To jest coraz bardziej komiczne. Jak lubimyjakiś kraj np Francję i Niemcy to pozwalamy im na wszystko, jak nie lubimy jakiegoś kraju np. Polski, Czech, czy Włoch to wszystko co się w tych krajach dzieje jest niezgodne z prawem UE. Jak się to dokładnie przeanalizuje to jest to kabaret i nie da się tego obronić na poziomie prawa. Podwójne standardy i hipokryzja.
bb
4 lata temu
Nie pomogła ulica i zagranica- to za kraty i do łopaty.
pac
4 lata temu
Jak ten prąd będzie płynąć, mając tylko jeden plusowy biegun. Coś się z tą fizyką popieprzyło.
Regina
4 lata temu
Brawo Brawo Brawo PIS TAK TRZYMAĆ
...
Następna strona