Notowania

Nieoficjalnie: Polska nie musi notyfikować ustawy o cenach prądu. Do niedawna KE przekonywała, że to obowiązek

Polska nie musi notyfikować w Komisji Europejskiej ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej w kwestii pomocy publicznej, chyba że uzna sama, że taka notyfikacja jest potrzebna – podało Radio Zet, powołując się na nieoficjalne źródła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ustawa zamrażająca ceny prądu została przyjęta pod koniec roku w ekspresowym tempie (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Radio nie informuje, od kogo pochodzi ta rewelacja. Na początku roku rzeczniczka Komisji Mina Andreewa poinformowała, że "państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej wszelkich działań wiążących się z pomocą publiczną przed ich wdrożeniem".

Polski rząd przekonywał, że nie ma potrzeby notyfikacji i że ma potwierdzające to ekspertyzy.

- Przewidziane w ustawie o akcyzie rekompensaty dla spółek to nie pomoc publiczna –powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, komentując wezwanie do notyfikacji.

Podwyżki cen prądu z rekompensatami. "To jest wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"

Przekonywał, że rząd dysponuje ekspertyzami, z których wynika, że wprowadzone przez ustawę rozwiązania nie stanowią pomocy publicznej.

1 stycznia weszła w życie nowa ustawa, która obniża akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Tuż przed końcem roku została uchwalona i podpisana przez prezydenta w eksperesowym tempie. Wszystko po to, by zablokować podwyżki cen prądu, które stały się realne po tym, jak zostawcy prądu złożyli wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie zmiany taryf. Według doniesień mediów wnioski dotyczyły podwyżek nawet o 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, gospodarka polska, wiadomości, komisja europejska, rząd, notyfikacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-01-2019

FuriatCzekam z niecierpliwością na komentarze opozycyjnych wyznawców anty PiS:) co teraz wymyślą, jak kota ogonem odwrócą :)

11-01-2019

LeitoBrawo PIS !!!!

11-01-2019

LoloAle pis ma mine. A mysleli ze beda mieli temat😂. Teraz maja Problem z kasiora 😂😂😂

Rozwiń komentarze (102)