Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Emilewicz zapowiada program, który na stałe obniży ceny prądu. Mowa o Energii plus

8
Podziel się:

W rządzie dojrzewa nowy pomysł na zmniejszenie cen energii elektrycznej. Minister przedsiębiorczości i technologii zapowiada ogłoszenie programu Energia plus, który zwiększy udział prosumentów w rynku. Sęk w tym, że kilka tygodni temu głosami m.in. PiS odrzucono ustawę zmniejszającą koszty stawiania przydomowych instalacji.

Ceny prądu, dzięki OZE, mają spadać
Ceny prądu, dzięki OZE, mają spadać (Fotolia)

Jadwiga Emilewicz kierująca resortem przedsiębiorczości i technologii, poinformowała, że w trakcie niedzielnej konferencji partii Porozumienie ogłosi program Energia plus, który ma opierać się na promocji modelu prosumenckiego – posiadaniu instalacji wytwarzających energię elektryczną przez przedsiębiorców i gospodarstwa domowe – i zarazem zmniejszać ceny energii.

Zgodnie z zapowiedziami minister, który o programie mówiła zarówno w rozmowie z Polską Agencją Prasową, jak i na antenie Polsat News, z programu jeszcze w tym roku mają skorzystać pierwsze podmioty. W ramach pomysłu powstaną tzw. klastry energetyczne, które tworzyć będą mogły nawet wspólnoty mieszkaniowe.

Zobacz także: Zobacz też: Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

W ocenie Emilewicz, ustawa "zamrażająca" ceny prądu, o którą Polska będzie musiała zapewne stoczyć bój z Brukselą, jest działaniem doraźnym. Za długofalową obniżką cen odpowiadać mają właśnie nowe instalacje stawiane przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorców.

Równocześnie Energia plus ma wspomóc Polskę we wdrażaniu nowego miksu energetycznego, w którym do 2020 r. ma znaleźć się przynajmniej 15 proc. udziału OZE w bilansie zużycia. Stąd wsparciem objęte zostaną nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale i niewielkie elektrownie wodne.

Co ciekawe, choć wygląda na to, że ekipa rządząca faktycznie chce wspierać Polaków w stawaniu się prosumentami, to przed kilkoma tygodniami głosami m.in. PiS zablokowano projekt ustawy obniżający VAT na przydomowe instalacje stawiane obok domów lub montowane na budynkach gospodarczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

oze
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
ddddd
5 lata temu
Chciałem zainwestować w fotowoltaikę, ale bardzo skutecznie zniechęcił mnie podatek VAT. Okazało się, że zamiast 8% muszę zapłacić 23%, bo panele chciałem zamontować na dachu garażu, a nie na domu (prostszy dach, lepiej oświetlony, bez cienia). Koszt instalacji automatycznie podniósł się o prawie 4000. Gdzie tu logika, gdzie tu pomoc w budowie instalacji? Oczywiście zrezygnowałem.
🦆 🦆 🦆
5 lata temu
Ino pijo i sie ryćkajo
kasor
5 lata temu
Prąd w dzień może być tani bo fotowoltaika działa a w nocy droższy bo jest ciemno i fotowoltaika nie działa . U nas jest odwrotnie w dzień drogo a w nocy też drogo. ALE U NAS FOTOWOLTAIKA JEST NA CENZUROWANYM JAKIEŚ OPŁATY ZA LICZNIKI I OGÓLNA NIECHĘĆ WIĘC JESTEŚMY UZALEŻNIENI OD TYCH ZŁODZIEI.
abacab
5 lata temu
Obecnego rządu i PiS nie interesuje wymóg produkcji energii elektrycznej z OZE w co najmniej 15% od 2020 roku, bo to będzie już po wyborach parlamentarnych. Następną kadencję rządzący poświęcą na przeprowadzenie Polexitu i umacnianie nowej "władzy ludowej".
Dry
5 lata temu
Pomysł z prosumentami jest bardzo bardzo dobry. Ale dlatego że jest dobry to nie wejdzie w życie, bo w Polsce wszystko musi być na opak