Notowania

oze
10.01.2019 20:43

Emilewicz zapowiada program, który na stałe obniży ceny prądu. Mowa o Energii plus

W rządzie dojrzewa nowy pomysł na zmniejszenie cen energii elektrycznej. Minister przedsiębiorczości i technologii zapowiada ogłoszenie programu Energia plus, który zwiększy udział prosumentów w rynku. Sęk w tym, że kilka tygodni temu głosami m.in. PiS odrzucono ustawę zmniejszającą koszty stawiania przydomowych instalacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ceny prądu, dzięki OZE, mają spadać

Jadwiga Emilewicz kierująca resortem przedsiębiorczości i technologii, poinformowała, że w trakcie niedzielnej konferencji partii Porozumienie ogłosi program Energia plus, który ma opierać się na promocji modelu prosumenckiego – posiadaniu instalacji wytwarzających energię elektryczną przez przedsiębiorców i gospodarstwa domowe – i zarazem zmniejszać ceny energii.

Zgodnie z zapowiedziami minister, który o programie mówiła zarówno w rozmowie z Polską Agencją Prasową, jak i na antenie Polsat News, z programu jeszcze w tym roku mają skorzystać pierwsze podmioty. W ramach pomysłu powstaną tzw. klastry energetyczne, które tworzyć będą mogły nawet wspólnoty mieszkaniowe.

Zobacz też: Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

W ocenie Emilewicz, ustawa "zamrażająca" ceny prądu, o którą Polska będzie musiała zapewne stoczyć bój z Brukselą, jest działaniem doraźnym. Za długofalową obniżką cen odpowiadać mają właśnie nowe instalacje stawiane przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorców.

Równocześnie Energia plus ma wspomóc Polskę we wdrażaniu nowego miksu energetycznego, w którym do 2020 r. ma znaleźć się przynajmniej 15 proc. udziału OZE w bilansie zużycia. Stąd wsparciem objęte zostaną nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale i niewielkie elektrownie wodne.

Co ciekawe, choć wygląda na to, że ekipa rządząca faktycznie chce wspierać Polaków w stawaniu się prosumentami, to przed kilkoma tygodniami głosami m.in. PiS zablokowano projekt ustawy obniżający VAT na przydomowe instalacje stawiane obok domów lub montowane na budynkach gospodarczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oze, fotowoltaika, przydomowa instalacja, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

lppis nas pogrąży

10-01-2019

WyborcaNo , w tym PIS co jeden to mądrzejszy , a kto wstanie wcześnie rano ten rządzi , bo prezes śpi do południa . Brawo pis - ary

10-01-2019

MADEJPlus+plus+plus+plus.....a w środku próżnia

Rozwiń komentarze (8)