Notowania

gospodarka polska
10.01.2019 07:01

Zamrożenie cen prądu pod lupą Brukseli. "Jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami"

Komisja Europejska deklaruje, że chce uzyskać pełen obraz skutków ustawy o cenach energii i informuje, że w związku z tym jest w kontakcie z polskimi władzami. Rekompensaty dla spółek energetycznych mogą zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ustawa obniża akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

- Widzieliśmy informacje i komentarze na temat nowej ustawy o cenach energii elektrycznej - powiedziała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen. - Państwa członkowskie mają możliwość nałożenia obowiązku świadczenia usługi publicznej, który musi spełniać określone kryteria, aby był legalny - zaznaczyła.

KE deklaruje, że chce uzyskać pełny obraz skutków nowej ustawy i ocenić ją pod kątem kryteriów legalności, dlatego jest jest w kontakcie z polskimi władzami.

Mimo że rząd zapewniał, że ustawa nie narusza przepisów unijnych i nie musi być konsultowana z Komisją Europejską pod tm kątem, już 3 stycznia Bruksela wezwała polskie władze do notyfikowania tego aktu prawnego.

Od 1 stycznia obowiązuje ustawa, która nie tylko zakłada obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc., ale także rekompensaty dla firm energetycznych. Dzięki temu ceny prądu dla odbiorców mają pozostać na poziomie z połowy 2018 roku.

Tylko na rekompensaty przewidziano 4 mld zł, które będą wypłacone na wniosek spółek przez specjalnie powołany Fundusz Wypłaty Różnicy Cen. Zdaniem ekspertów Komisja Europejska może uznać to za niedozwoloną pomoc publiczną.

"Bardzo możliwe, że Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec decyzji polskiego rządu o wprowadzeniu rekompensat. Po pierwsze, mechanizm rekompensat może potencjalnie zostać zakwalifikowany jako pomoc publiczna, czego zabrania prawo UE. Po drugie, fakt iż przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 (...) służą do wspierania producentów energii, którzy w znacznym stopniu polegają na węglu, w celu utrzymania taryf poniżej poziomów rynkowych, przeczy celowości działania rynku uprawnień CO2" - napisano w raporcie JP Morgan.

Tymczasem minister energii Krzysztof Tchórzewski właśnie powołał zespół, który ma się zająć wdrożeniem pośpiesznie przyjętej pod koniec roku ustawy zamrażającej ceny prądu. Nadal nie ma do niej rozporządzeń, a przedsiębiorcy nie wiedzą, jak stosować przepisy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka polska, ceny energii elektrycznej, energetyka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

CześćUnia chce nas gnębić tak jak pozwala na gnębienie obywateli Francji. Wyjście z UE póki jeszcze można.

10-01-2019

Buksy Na SeluZa czasow Wolnopolski polska energetyka zostala rozkradziona i zdewastowana , gierkowskie stacje generujace i linie przesylowe niekonserwowane przez … Czytaj całość

30-01-2019

ZK59099 złotych za energię elektryczna plus 160 złotych za jakościowe, ilościowe, przesyłowe, dzienne, zmienne, stałe okraszone 23% VAT. "Walcz" … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)