Notowania

Międzynarodowi eksperci miażdżą ustawę ws. cen prądu. "Bruksela się na nią nie zgodzi"

Nie jest przesądzone, czy ceny prądu pozostaną na starym poziomie. Zdaniem ekspertów z JP Morgan bardzo możliwe, że Komisja Europejska nie zgodzi się, aby polski rząd wypłacał rekompensaty firmom energetycznym. Byłoby to niezgodne z unijnym prawem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ustawę zamrażającą ceny prądu rząd przygotował w wielkim pośpiechu tuż przed końcem roku (Fot: PIOTR MOLECKI)

"Bardzo możliwe, że Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec decyzji polskiego rządu o wprowadzeniu rekompensat. Po pierwsze, mechanizm rekompensat może potencjalnie zostać zakwalifikowany jako pomoc publiczna, czego zabrania prawo UE. Po drugie, fakt iż przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 (...) służą do wspierania producentów energii, którzy w znacznym stopniu polegają na węglu, w celu utrzymania taryf poniżej poziomów rynkowych, przeczy celowości działania rynku uprawnień CO2" - napisano w raporcie JP Morgan.

Podwyżki cen prądu z rekompensatami. "To jest wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"

Tymczasem Komisja Europejska oczekuje, aż polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii w Polsce.

Przypomnijmy, od stycznia obowiązuje ustawa, która zmienia m.in. przepisy o podatku akcyzowym. Dokument zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc. oraz rekompensaty dla firm energetycznych. Dzięki temu ceny prądu dla odbiorców (zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorstw) nie urosną.

Tylko na rekompensaty przewidziano 4 mld zł, które będą wypłacone na wniosek spółek przez specjalnie powołany Fundusz Wypłaty Różnicy Cen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2019

obłudaZe ceny nie pójda w gore z uwagi na energie no tylko TVP może w kółko mówic! Fakt jest taki ,że juz poszły i są widoczne podwyzki, Pomoc rządowa … Czytaj całość

07-01-2019

Darek LeśnikPolską energetyką zarządzają dyletanci , lenie rozzuchwaleni przyzwoleniem na ciągłe podwyżki !!! Jest XXI wiek i wrócimy dzięki nim do świeczek , … Czytaj całość

07-01-2019

GoSami sobie 're rekompensaty wyplacimy bo to wszystko z naszych podatkow.

Rozwiń komentarze (71)